Як пережити невдалий протокол ЕКЗ

Момент, коли після штучного запліднення і всіх понесених у зв’язку з цим тягот вам повідомляють, що спроба не вдалася, свої почуття буває дуже складно описати словами. Незважаючи на те, що пари, які йдуть на таку процедуру, знають, що шанси на успіх не стовідсоткові, впоратися з невдалим ЕКЗ іноді виявляється дуже важко.

Важливо знати, що саме подолання всіх своїх суперечливих почуттів – це запорука успіху при наступних спробах. Саме тому необхідно розуміти, що саме ви відчуваєте, щоб зуміти це подолати.

Шок

У момент, коли людське тіло серйозно травмується, через викид адреналіну людина може не відразу відчути біль – це і є стан шоку. Однак він стосується не тільки фізичного, а й емоційного болю. Ви можете бути приголомшені цією звісткою, і не відразу зрозуміти, наскільки глибоке почуття вашого горя. У цей період буває дуже складно зрозуміти, що саме ви відчуваєте, і тому з цим не вийде впоратися. Залежно від психіки людини, у кожного цей період може тривати від кількох секунд до кількох днів.

Біль

Після того, як проходить шок, ви відчуваєте гострий емоційний біль, який неможливо описати словами. Дуже важливо розуміти, які почуття спричинить за собою цей біль. Це може бути гіркота образи, страх перед наступними спробами, відчуття своєї провини або гнів через несправедливість долі. Незважаючи на те, що всі ці почуття неприємні, їх виникнення – це абсолютно нормальна реакція на втрату. Проблеми починаються тоді, коли ви нічого не відчуваєте, втративши дитину.

Незважаючи на всі спроби оточуючих вас заспокоїти словами на кшталт «Перестань плакати, заспокойся» і так далі, насправді відчувати дуже важливо. Звичайно, нервувати буває шкідливо, але це тільки в тому випадку, якщо ви не можете самостійно впоратися зі стресом. Насправді, набагато гірше, якщо ви пригнічуєте в собі всі ці емоції і забороняєте щось відчувати. Важливо розуміти, що пригнічені емоції нікуди не дінуться, вони будуть просто отруювати вас зсередини, впливаючи на кожен день вашого життя, що в кінцевому підсумку призводить до неврозів і важких депресій, впоратися з якими зможе тільки психотерапевт. І що найважливіше – пригнічені емоції і гіркота образи можуть стати серйозною перешкодою на шляху до наступних спроб ЕКЗ.

Що робити?

Звичайно ж, переживати ці почуття дуже важливо, але як зробити це так, щоб заподіяти собі мінімум шкоди? Не варто цілком і повністю йти на поводу у своїх почуттів, забуваючи про здоровий глузд. Репродуктологи дуже часто стикаються з бурхливою реакцією жінок на звістку про те, що ЕКЗ не вдалося. Багато з них починають звинувачувати клініку в некомпетентності, лікарів в недостатній старанності, але це ще не найгірше. Найгірше – коли ви починаєте звинувачувати свого чоловіка в тому, що спроба не вдалася через нього, або звалюєте всю провину на себе. Звичайно, біль втрати – це дуже серйозне почуття, але це не означає, що необхідно вихлюпувати назовні агресію на людей, які ні в чому не винні. І потрібно розуміти, що ваш чоловік пройшов з вами всі складні етапи ЕКЗ, і він відчуває біль при втраті не менш, ніж ви, просто висловлює його не так бурхливо. Що стосується репродуктологів, вони з сучасними медичними розробками можуть багато, але це не означає, що вони всесильні. Невдала спроба ЕКЗ не означає, що вони не надали вам всі свої можливості і сучасні технології, тому істерика – це найгірший вихід в такій ситуації.

Дуже важливо розуміти, що, незважаючи на всі ваші почуття, ніхто не винен в тому, що спроба ЕКЗ не вдалася. Сумно, але факт – ні лікарі, ні найсучасніша технологія, ні донорські ооцити не здатні гарантувати вам успіх. Зачаття – це занадто складний процес, щоб його можна було так просто контролювати. Якщо ви все вже відчуваєте біль або гнів на кого-то, можете спробувати просто написати це на папері або висловити вголос, коли нікого буде не буде поруч. Виплеснути емоції дуже важливо, а потім заспокоїтися і пробачити всіх людей, які вас оточували в непростій боротьбі за своє щастя.

Потрібен час

Але найголовніше після невдалої спроби ЕКЗ – це не залишатися наодинці зі своїм горем. Звичайно, вам можуть допомогти впоратися з неприємними відчуттями повсякденні справи, ще, можливо, вам необхідно буде побути на самоті. Але це не означає, що треба тікати від цілого світу. Потрібно дати собі час на те, щоб відправитися від втрати, а потім почати набиратися нових сил для наступної спроби.

Дуже багатьом людям важко буває змиритися з тим, що власне тіло не слухається і підводить їх. Але насправді емоційна частина не менш важлива для успішної спроби ЕКЗ, ніж всі зусилля репродуктологів. Вам необхідно зрозуміти, що успішність зачаття багато в чому залежить від того, що ви відчуваєте, від того, наскільки ви готові мати дитину і наскільки добре ви відчуваєте себе в цілому. Як ні парадоксально, дуже багато жінок проводили успішні спроби ЕКЗ тільки після того, як розуміли, що вони насправді здатні жити і без дітей.

Для тих, хто довгий час намагається зачати дитину і не може, ця точка зору може здатися цинічною. Але насправді ви повинні бути щасливою незалежно ні від чого. Якщо дитина стане центром вашого всесвіту, це говорить не про велику любов до неї або велике бажання мати дітей, це говорить про серйозні проблеми. Адже ви – повноцінна особистість, і ви маєте повне право на щастя. Момент, коли численні або навіть одноразова, але не вдала спроба ЕКЗ стає центром вашої особистого всесвіту, неминуче знижує ваші шанси на успіх. Зацикленість на чомусь одному – серйозна проблема. Якщо ви не можете впоратися з цим самостійно, якщо вважаєте, що весь світ налаштований проти вас, що доля несправедлива – можливо, це серйозний привід попросити допомоги. Неважливо, з ким ви будете розмовляти – важливо, щоб це була людина, що вас розуміє, яка не буде даремно підказувати або давати помилкові надії. Вам потрібно просто вийти із замкнутого циклу, щоб знову відчути себе живою, і тоді у вас все вийде.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.