Викидні і завмерла вагітність

Всім парам, які проходять курси ЕКЗ або ІКСІ, відомо, наскільки високий ризик вагітності, що завмерла – навіть після вдалої процедури. На жаль, з цим стикаються багато пар, і рідко хто всерйоз задається питанням: «Чому так відбувається?», адже завмерла вагітність руйнує всі надії і плани, і на цікавість не залишається сил.

Однак ми все ж постараємося пояснити, чому така довгоочікувана вагітність закінчилася невдачею.

Американські лікарі прийшли до невтішного висновку: приблизно 1 з 200 пар дуже схожа генетично, що перешкоджає нормальній вагітності. Це не означає, що ви перебуваєте в будь-якому спорідненість – скоріше, це просто випадковість.

Природно, що велика частина пар просто не знають про це, тому що не так часто проходять повне дослідження генів. Однак діагностика займає найважливіше місце в лікуванні безпліддя і викиднів.

У клініках Лос-Анжелеса розробили нову методику діагностування, призначену для вивчення клітин в потоці і кількісного їх вивчення.

Існує кілька поширених причин викиднів:

  •   Різного роду інфекції.
  •   Специфіка анатомічної будови (аномалії і відхилення репродуктивної системи).
  •   Недолік гормону прогестерону, який відповідає за зачаття і виношування дитини.
  •   Порушення в хромосомах.
  •   Викидні, які траплялися до цього.
  •   Збій в імунній системі.

Решта припадає на невідомий фактор, а це близько 15% усіх викиднів.

 

Дослідження і факти

Нові дослідження в рамках імунології відкрили безліч цікавих фактів про роботу захисної системи організму, в тому числі – під час вагітності. Це дозволило лікарям наблизитися до відповіді на питання, чому тіло матері відторгає зародок.

Вся імунна система тримається на клітинах крові – лейкоцитах або білих кров’яних тільцях, які і займаються створенням антитіл до різних ворожим чинників (наприклад, вірусів). Однак не всі з них справляються із завданням вірно – наприклад, широко відомо, що при різних резус-факторах у батька і матері дитини лейкоцити беруть зародок за чужорідне тіло і атакують його, часто викликаючи викидні.

І якщо саме лейкоцити відповідають за викидень, то без лікування ваші шанси на зачаття істотно знижуються, тому що імунна система зводить «кругову оборону», перешкоджаючи виношуванню вагітності. У такому випадку після 3 викиднів у вас всього 30% на успіх, а після п’ятого випадку вагітності, що завмерла – всього 5%.

Хто винен?

Існує ряд специфічних клітин і компонентів, що відповідають за імунну систему в період вагітності:

 

Антифосфоліпідні антитіла

Фосфолипид відповідає за об’єднання, «склеювання» клітин – це компонент клітинної мембрани. Відповідно, антифосфоліпідні антитіла заважають клітинам об’єднуватися в групи, «розклеюючи» їх.

Це може призводити до ряду серйозних наслідків: руйнування судин зсередини, утворенню тромбів, звуженню судин. Все це в разі вагітності призводить до перешкод в надходженні крові, збагаченої киснем, до зародка, що часто закінчується його загибеллю або народженням неповноцінної дитини.

Крім того, фосфолипид грає дуже важливу роль в початковому формуванні плаценти, чиє завдання – утримати плід. При їх нестачі або активно діючих антитілах порушується сам процес створення плаценти, а згодом це сильно позначається на харчуванні плоду.

Після кожного викидня кількість антитіл збільшується приблизно на 10%, що сильно зменшує шанси на виношування вагітності. Це не хвороба сама по собі, однак у деяких жінок можуть спостерігатися захворювання імунної системи.

Як лікувати?

Головне – це своєчасна і точна діагностика, що дозволяє виявити причину викиднів. В ідеалі, лікування проводиться ще до настання вагітності. Лікарі призначають аспірин і гепарин в дуже строгому дозуванні – до зачаття і все протягом вагітності жінка повинна приймати ці препарати.

 

Антинуклеарні антитіла

Ядро – це найважливіша частина клітини, що відповідає за її функції і їх регулювання, а також містить генетичну інформацію, що відповідає за синтез РНК-молекул і забезпечення синтезу білка.

Деякі люди з народження мають специфічні антитіла до деяких компонентів клітини, зокрема – до ядра клітини. Лікарі поки не з’ясували причину їх утворення, проте вважається, що вони передаються генетично.

Наявність антинуклеарних (таких, що реагують на компоненти ядра клітини) антитіл буває пов’язано з червоною вовчанкою. У таких пацієнтів дуже високий ризик викидня, а проблема полягає в діагностиці – навіть якщо немає явних клінічних проявів вовчанки, можуть спостерігатися зміни імунної системи, схожі з таким захворюванням. Це призводить до запалення і ослаблення плаценти у жінок і, як наслідок, заважає виносити вагітність.

Як лікують?

Лікарі призначають таким пацієнткам преднізон, і робиться це обов’язково до вагітності. Препарат перешкоджає запального процесу, стабілізує роботу клітин і допомагає виносити вагітність, при цьому він не здатний проникати через плаценту і не шкодить зародку.

 

Антітіроідні антитіла

З 1990 року відомо, що тироїдні антитіла, виявлені в організмі жінки, є показником проблем з вагітністю. До антітероідних антитіл відносять анти-тіроглобуліна і анти-тіроідов пероксидаза, які у великих кількостях знаходили під час досліджень у жінок з завмерла вагітністю або викиднем, особливо якщо проблеми починалися в 1 триместрі. При повторюваних викиднів у 67% досліджуваних жінок були знайдені ці антитіла.

Це означає, що їх кількість має пряме відношення до не виношування вагітності, проте причини появи антитіл неясні. Існує дві гіпотези, що мають право на життя: одна стверджує, що антитіла є ознакою гіпотиреозу, інша – що вони свідчать про приховане ауто імунноме захворювання або схильності до таких.

Антітіроідні антитіла – це показник того, що Т-лімфоцити можуть належно функціонувати. Це призводить до висновку, що у жінок з невиношуванням вагітності, у яких виявили АТА, вагітність не затримується саме через аутоімунні захворюваня або проблеми.

Лікування

До протоколу ЕКО таким жінкам вводять імуноглобулін, щоб знизити ризик викидня. В іншому лікування не існує.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.