Всі «за» та «проти»

Ще не так давно безпліддя було діагнозом, впоратися з яким було складно або неможливо зовсім. Навіть зараз тисячі жінок і чоловіків не можуть зачати дитину з різних причин – через хірургічне втручання, вроджені патології або з нез’ясованих причин. Не так давно (в 1978 році) медицина зробила прорив, який дав нову надію бездітним парам – була успішно проведена процедура ЕКЗ. З тих пір цей метод лікування подарував багатьом сім’ям щастя і благополуччя. Однак, як бути матерям, які не можуть виносити свою дитину? Протипоказанням можуть бути захворювання серця, численні викидні і кілька процедур ЕКО, які не увінчалися успіхом. В такому випадку завдяки медицині все ж можна мати генетично рідну дитину, проте виношувати її буде гестаційний кур’єр – сурогатна мати. Сама можливість подібної процедури сколихнула громадськість у всьому світі, і уряд різних країн відреагувало по-різному – від жорстких законодавчих обмежень до повної заборони на подібну практику. Уряд України виявилося куди лояльніше, і в нашій країні сурогатне материнство дозволено і законодавчо прописано. Однак супротивників подібного методу все ще дуже багато, а сама процедура має ряд плюсів і мінусів.

Сурогатне материнство – це процедура, при якій яйцеклітину однієї жінки (біологічної матері), запліднену «в пробірці», поміщають в матку іншої жінки (гестаційного кур’єра) для виношування. Вона можлива при укладанні відповідного контракту між сторонами і регулюється законодавством. Існують дві форми сурогатного материнства – з використанням яйцеклітини біологічної матері і яйцеклітини сурмами. Другий варіант заборонений практично повсюдно, адже в такому випадку сурогатна мати доводиться дитині біологічної мамою і має право претендувати на неї.

За роки практики (а процедура ЕКЗ існує вже більше 40 років) застосування сурогатного материнства неодноразово викликало бурю обговорень навіть серед тих, хто не мав до нього відношення. Накопичилося безліч аргументів «за» і «проти», кожен з яких мав спростування. Розглянемо їх детальніше.

Проти: Сурогатне материнство не повинно існувати, тому що це протиприродно. У живій природі такого не буває.

Коментар: Безліч винаходів людства не мають права на життя з такої точки зору. Вся медицина – це втручання в природу, природний хід речей. Зокрема, винахід штучного серця ніхто не засуджує.

Проти: Сурогатне материнство суперечить задумам Бога, адже недарма проти нього дружно виступають всі церкви світу. Воно роз’єднує сім’ю, порушує святиню шлюбу і таїнство зачаття.

Коментар: У християнській біблії чимало прикладів того, як використовували сурогатних матерів для виношування дитини. Наприклад, в Старому Завіті Сара, дружина Аврама, не здатна народити дитину, використовувала для цього служницю по імені Агар, щоб та зачала від її чоловіка і народила сина – нащадка арабів.

Проти: Жінка, яка виношувала дитину 9 місяців, а потім повинна його віддати, відчуває сильний емоційний шок і отримує психологічну травму.

Коментар: У першу чергу, потрібно пам’ятати, що жінку ніхто не примушує до сурогатного материнства. Крім того, потенційні сурмами проходять обстеження у психолога, а також курс терапії, який існує, щоб мінімізувати психологічний тиск і правильно розставити пріоритети.

Проти: Сурогатне материнство – це торгівля дітьми. Таким чином, можна отримати дитину, просто заплативши за неї.

Коментар: Про ставлення суспільства до дітей потрібно починати говорити в тому ключі, що безліч жінок щороку народжують дітей і викидають їх. У кращому випадку – віддають в дитячий будинок. Як назвати це відношення? І воно не викликає таку бурю обурення, як сурогатне материнство.

Проти: Це – експлуатація жінок, використання їх в якості інкубатора. Емоції, які жінка при цьому відчуває, нікого не хвилюють.

Коментар: Нагадаємо ще раз, що ніхто і ніколи не змушує жінок народжувати для бездітних пар. Це – акт доброї волі, який найчастіше добре оплачується. Емоції, які відчуває сурмама, дуже важливі, і біологічні батьки малюка спільно з провідним вагітність психологом оточують гестаційного кур’єра теплом і турботою, допомагаючи справитися з усіма переживаннями.

Проти: У біологічної мами може не прокинутися материнський інстинкт навіть після того, як вона побачить дитину і візьме її на руки. Але оскільки вона буде зобов’язана його взяти, в родині буде дуже напружена обстановка.

Коментар: Материнський інстинкт – це не позив вигодовувати дитинчати, як в дикій природі. Це усвідомлене і зважене бажання дорослої людини взяти на себе серйозну відповідальність за маленьке життя. Багато жінок з «прокинувшимся» материнським інстинктом можуть майже ненавидіти своїх дітей. А жінка, яка довго чекала цього малюка, буде ставитися до нього уважно і трепетно.

Проти: Дозволити собі послуги сурогатної матері можуть лише заможні люди.

Коментар: Не завжди. Левова частка витрат – це оплата послуг гестаційного кур’єра. Якщо ж вам готова допомогти подруга або сестра (що вельми поширене), то витрати сильно знижуються. Крім того, багато держав вже оплачують бездітним людям процедуру ЕКЗ і, можливо, скоро візьмуть на себе і витрати по сурогатному материнству на некомерційній основі.

Проти: Дитину можна і усиновити, навіщо йти на такі жертви?

Коментар: Так, у кожної пари є можливість усиновити дитину. Однак на практиці мало хто наважується взяти дитину з дитячого будинку, адже її батьки могли бути ким завгодно, і дитина могла отримати в спадок що завгодно – від схильності до насильства до серйозних генетичних захворювань.

Для безплідних пар на даному етапі сурогатне материнство – єдиний спосіб мати біологічно свого малюка. І те, що це можливо завдяки медицині – це великий крок людства вперед.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.