Внутрішньоматкова інсемінація: що це?

Незважаючи на те, що медицина розвивається з шаленою швидкістю, безпліддя залишається серйозною проблемою для всього людства. Більш того – через погану екологію, неправильного способу життя і шкідливих звичок кількість пар, які не можуть нормально зачати дитину, щорічно збільшується. Впливає на цю сумну статистику і той факт, що люди, які шукають успіху і визнання, замислюються про дітей досить пізно – вже мало кого дивує, що жінка тільки в 30 років нарешті готова стати мамою.

На допомогу бездітним парам приходить репродуктивна медицина, яка вже допомогла знайти справжню, повноцінну сім’ю мільйонам чоловіків і жінок. При цьому необов’язково ефективні способи лікування включають в себе серйозне втручання в організм – деякі проходять м’яко і з мінімальним вторгненням в природні процеси. До таких належить і внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ). Перші спроби застосування цього способу описані ще в 18 столітті – тоді таким чином здатність до запліднення собаки в ході експерименту, який виявився цілком вдалим (вона стала щасливою мамою 3 цуценят).

Цей метод заснований на природному процесі запліднення, але дещо вдосконалено – під час процедури в порожнину матки вводиться сперма чоловіка жінки або донорський матеріал.

Це серйозно відрізняє процедуру від екстракорпорального запліднення, яке вимагає забору яйцеклітин у жінки, а також має на увазі вирощування ембріона in vitro, в строго контрольованих штучних умовах лабораторії. Тільки після того, як ембріон досить підросте і пройде перевірку на аномалії в генетиці, його поміщають в порожнину матки для подальшого зростання. Це складний і досить тривалий процес, який проходять тільки за рекомендацією лікаря в складних випадках безпліддя. Однак він надзвичайно ефективний – молода жінка (до 30 років) може таким чином зачати свого першого малюка з ймовірністю в 30-40% – набагато більше шансів, ніж у будь-якій здоровій дівчини зачати природним шляхом.

Внутрішньоматкова інсемінація рекомендована як більш м’який спосіб зачаття. Вибирати його або ЕКО можна тільки за рекомендацією лікаря – ні в якому разі не намагайтеся займатися самолікуванням.

Для ВМІ сперма проходить складну обробку, в результаті якої підвищується концентрація сперматозоїдів і, відповідно, шанс завагітніти. Сперма вводиться безпосередньо в порожнину матки – процедура допомагає їй минути шийку матки і ефективніше запліднити яйцеклітину.

Показаннями до проведення ВМІ можуть бути наступні порушення в організмі чоловіка:

  • низька здатність сперми до запліднення;
  • сексуальні розлади;
  • розлади еякуляції.

Перед процедурою чоловік обов’язково проходить спермограму – це аналіз, який показує ступінь рухливості і концентрацію сперматозоїдів. Залежно від цих свідчень призначається лікування – ВМІ або ЕКЗ (якщо сперматозоїди недостатньо активні або їх занадто мало для нормального запліднення).

При нездатності сперми до зачаття використовується сперма донора. Подружжя обов’язково проходять аналізи на сифіліс, гепатит та ВІЛ-інфекцію.

ВМІ зазвичай призначають молодим жінкам (до 40 років), за умови прохідності хоча б однієї маткової труби.

Для жінок показаннями до подібного лікування є:

  • патології будови або розвитку, які заважають нормальному заплідненню;
  • вагінізм;
  • порушення слизової оболонки матки;
  • ендометріоз;
  • проблеми з овуляцією.

Однак чим старша жінка, тим менше шансів на успішне проведення процедури.

ВМІ включає 3 етапи:

1. На першому етапі доктора спостерігають за овуляцією і в разі необхідності стимулюють її. Для цього застосовуються гормональні препарати в строгому дозуванні, прописаної лікарем.

2. На другому етапі у чоловіка беруть сперму – це відбувається безпосередньо в день проведення процедури; її поміщають в інкубатор на кілька годин для збереження.

3. Третій і завершальний етап – це сама процедура ВМИ, під час якої сперму водять в порожнину матки. Вона не вимагає перебування жінки в стаціонарі – відразу після інсемінації жінка може повернутися до повсякденних турбот з деякими обмеженнями (наприклад, без надмірної фізичної активності).

Ефективність ВМИ становить близько 20% – дуже високий шанс на щасливу вагітність, проте кількість рекомендованих спроб доктора обмежують 3-5. Якщо після п’ятої спроби вагітність не наступила, рекомендується використовувати ЕКО.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.