ВІЛ і ЕКЗ

У цій статті ми розглянемо можливість використовувати сучасні технології репродуктивної медицини для людей з ВІЛ-інфекцією. Існують способи зведення до мінімуму ризику зараження дитини, однак повної гарантії не існує, і батьки з ВІЛ-інфекцією повинні усвідомлювати всі ризики народження хворої дитини.

Чим більше розвивається репродуктивна медицина, тим більший спектр людей вона охоплює. Такі технології, як екстракорпоральне запліднення, дають можливість мати дітей чоловікам і жінкам не тільки із захворюваннями репродуктивної системи, але і з деякими інфекціями, зокрема з ВІЛ.

Починаючи з 1996 року, розробляються все нові методи лікування ВІЛ-інфекції, що дає зараженим людям шанс на нормальну і довге життя. На даний момент ВІЛ вже не слід сприймати як вирок, швидше як хронічну хворобу, що піддається деякому лікуванню. І зараз, в 21 столітті, це дає можливість хворим створювати сім’ї і планувати своє майбутнє, замість того, щоб опускати руки.

Окремої уваги потребує розділ медицини, який займається питаннями народження дітей у ВІЛ-позитивних людей. Досягнуті на цьому терені успіхи повільно, але змінюють погляди людей на заражених ВІЛ жінок та чоловіків, які хочуть мати дітей.

Імовірність передачі ВІЛ при статевому контакті становить 1/1000 або менше, залежно від того, хто заражений. Але ця ймовірність істотно підвищується в періоди зниженого імунітету або інфекційного захворювання, в тому числі венеричного.

Немає даних, що дозволяють точно сказати, чи можливо провести незахищений статевий акт з гарантією не передати партнеру ВІЛ, так що рекомендується оберігатися в кожному випадку. Хоча згідно з дослідженнями, заняття сексом в період овуляції – це один з методів зачаття здорового малюка для таких пар, але і він не дає 100% результату.

Хорошою альтернативою може бути використання донорської сперми, якщо мати здорова, однак це можливо не у всіх країнах і не в кожному медичному закладі парам підуть назустріч. Особливо гостро стає проблема, якщо батьки наполягають на народженні генетично рідної дитини. Хоча навіть для усиновлення ВІЛ-позитивним людям деякі країни ставлять істотне обмеження.

За умови, що інфікована жінка, проводиться штучне приміщення сперми в піхву для запобігання передачі вірусу. Якщо хворий чоловік, існують способи очищення сперми від інфекції для подальшої інсемінації.

Безпека використання очищеної штучно сперми доведена ще в 1992 році, коли європейські країни вперше задалися питанням репродукції у людей, заражених ВІЛ. У спермі є власне сперматозоїди, плазма і ще деякі клітини. ВІЛ був виявлений в супутніх ядерних клітинах і нерухомих сперматозоїдах, проте активні сперматозоїди найчастіше не мають у собі інфекції.

Таким чином, щоб очистити сперму, спочатку від плазми відокремлюють сперматозоїди. Потім їх кілька разів промивають в спеціальних умовах і поміщають в інкубатор, де витримують до 60 хвилин. У таких умовах найбільш активні сперматозоїди спливають нагору, і саме їх використовують для подальшого запліднення.

Щоб перевірити їх на наявність вірусу, використовуються спеціальні надчутливі тести. Однак потрібно знати, що навіть такий спосіб не дає 100% гарантії, а всього лише зводить до мінімуму ризик передачі ВІЛ дитині, тому що в спермі може міститися настільки низька кількість ВІЛ, що навіть мінімальний поріг чутливості тестів не дозволить його діагностувати.

Про що потрібно не забувати

Надзвичайно важливо парі не забувати про фінансовий стан сім’ї, про готовність родичів і близьких допомагати, а також про плани сім’ї на найближче майбутнє. Можливо, знадобиться додаткова психологічна допомога в процесі планування сім’ї, зачаття і вагітності.

Важливо пам’ятати і про те, що найсучасніші методи не можуть гарантувати настання вагітності або повністю захистити дитину від передачі вірусу. Методів профілактики безліч, але 100% серед них немає.

Етапи

Перед тим, як проводити запліднення, пара обов’язково проходить повне обстеження на наявність інфекційних захворювань (в тому числі таких, що передаються статевим шляхом), а також перевірку працездатності репродуктивної системи. Лікар, який дає направлення на такий спосіб лікування, як штучне запліднення, повинен надати повну інформацію про перебіг захворювання у чоловіка, щоб лікарі могли з нею працювати. Не менш важливо перевірити партнерку на відсутність ВІЛ-інфекції.

Після очищення сперми застосовуються технології штучного запліднення, це може бути:

ЕКЗ – екстракорпоральне запліднення, при якому у жінки після стимуляції гормонами вилучають кілька яйцеклітин, потім запліднюють спермою, спостерігають за розвитком протягом декількох днів і поміщають в порожнину матки для розвитку вагітності.

ВМІ – внутрішньоматкова інсемінація, під час якої очищену сперму вводять прямо в порожнину матки.

ІКСІ – введення в отриману у жінки яйцеклітину одного, найбільш активного і здорового сперматозоїда з перенесенням заплідненої яйцеклітини прямо в порожнини матки.

Вибір завжди залишається за подружжям, а лікарі повинні провести повне обстеження, щоб давати відповідні рекомендації до вибору одного з методів. Важливо знати, що після кріоконсервації (заморозки) сперми шанси на успіх падають, так що краще використовувати матеріал, який не піддавався заморожуванню. Однак якщо немає можливості швидко провести аналіз сперми (наприклад, якщо її для цього потрібно доставити в інше місто), її необхідно піддати такому впливу. Але після заморозки краще використовувати ЕКО або ІКСІ для підвищення шансів на успіх.

Важливо знати!

• Сперма, що зазнала відмиванню, сильно знижує ймовірність того, що дитина буде інфікований, однак не дає 100% результату. Теоретично залишається ризик інфікування.

• Надзвичайно важливо для пар, в яких хворий один партнер, користуватися презервативами. Це необхідний захід, незважаючи на невисокий в цілому ризик зараження. У перші місяці вагітності ВІЛ, переданий жінці, може заразити дитину. Тому важливо пам’ятати про оберігання.

• Послуги медиків-репродуктологів пара буде оплачувати сама – не у всіх країнах є дотації для допомоги ВІЛ-інфікованим в питаннях сім’ї та шлюбу. Виняток – Франція, в якій є можливість провести процедуру безкоштовно.

• Жодна допоміжна репродуктивна технологія не гарантує настання вагітності. Часто необхідно кілька спроб для досягнення мети.

Після настання вагітності жінка і дитина спостерігаються весь період виношування і протягом 6-12 місяців після народження малюка на світ. Регулярно перевіряється їх ВІЛ-статус.

Жінки з діагнозом ВІЛ можуть зачати і народити здорову дитину за умови здоров’я репродуктивної системи в цілому. Для цього використовуються такі методи, як штучне приміщення сперми в матку або вилучення декількох яєчників з їх подальшим заплідненням.

Важливий етап – це установка точного часу овуляції за допомогою аналізів на гормональний рівень, УЗД або регулярного вимірювання базальної температури (підходить жінкам з регулярним, усталеним циклом).

Пара може спробувати зачати дитину самостійно, в день овуляції помістивши в матку сперму. Важливо, щоб це сталося не під час еякуляції, тому що незахищений статевий акт ризикований для неінфікованої партнера, а штучним шляхом. Можна ввести сперму за допомогою звичайного шприца без голки або помістити на шийку матки ковпачок зі спермою. Бажано проводити одну спробу зачаття в циклі, щоб уникнути втрати рухливості сперматозоїдів. Крім того, постійні спроби сприяють психологічному виснаження, що погано позначається на можливості зачаття.

У разі, якщо протягом року не виходить завагітніти, партнерам необхідно пройти повне обстеження репродуктивної системи. Можливо, знадобиться допомога фахівців для довгоочікуваного зачаття.

Згідно зі статистикою, ВІЛ-інфіковані жінки частіше стикаються з проблемами репродуктивної системи. Дослідження не проводилися, і причина цього невідома, проте цифри говорять самі за себе. Якщо виникає необхідність в штучному зачатті, використовується ЕКО (екстракорпоральне запліднення) або ІКСІ – процедури, при яких яйцеклітина жінки запліднюється поза її тіла, а потім поміщається прямо в матку для зростання і розвитку.

Основна проблема полягає в тому, що далеко не всі медичні центри готові взятися за проведення програми ЕКЗ або ІКСІ, якщо в парі хвора жінка, хоча в разі захворювання чоловіки проблем зазвичай не виникає. Це пов’язано з певними труднощами і ризиками в зачатті ВІЛ-позитивних жінок.

Згідно зі статистикою одного з університетів репродуктивної медицини, за обраний період у них лікувалися 44 ВІЛ-позитивні жінки, з них у 22 були виявлені проблеми з репродуктивною системою. Це колосальна цифра, що дає приблизне уявлення про відсоток інфікованих жінок, яким потрібна допомога в зачатті. У 9 наступала вагітність, 6 змогли народити дітей.

На допомогу інфікованим жінкам в питаннях репродуктології приходять у Франції, Німеччині, Іспанії, Бельгії та Великобританії.

Набагато складніше йдуть справи в парах, де інфіковані обидва партнера. Репродуктологи досі сперечаються про безпеку незахищених статевих актів для таких пар, адже, незважаючи на одну і ту ж інфекцію, один з партнерів може передати іншому особливий штам вірусу, що мутував після прийому ліків.

У будь-якому випадку, таким парам необхідно повне обстеження у фахівця з ВІЛ-інфекції для повного уявлення про здоров’я кожного з них.

Психологічні аспекти

Для пар, де інфікований один або обидва партнери, надзвичайно важлива повна консультація фахівця з усіх питань. Часто це не одна бесіда, і займає вона тривалий час. Важливо, щоб пара розуміла, що репродуктологи готові піти назустріч і допомогти всім, чим зможуть. Не менш важливо повне усвідомлення всіх ризиків і того факту, що ніякі медичні технології не дадуть гарантії народження здорової дитини.

Після проведення повної консультації з питань зачаття, вагітності і пологів близько третини пар відмовляються від ідеї мати генетично рідну дитину, побоюючись, що йому передасться вірус ВІЛ. Однак це не означає, що репродуктологи переконують пару цього не робити. Якщо майбутні батьки захочуть, їм буде надана вся необхідна допомога на кожному етапі лікування, всі необхідні консультації та психологічна підтримка професіоналів.

Ще один важливий аспект лікування безпліддя – це його висока вартість. Такі процедури, як ЕКО і ІКСІ, не тільки не дають 100% гарантії здоров’я малюка, але і рідко вдаються з першої спроби. Це тягне за собою важкий психологічний стан, і пара має право знати про ймовірність успіху.

Надзвичайно важлива на всіх етапах підтримка не тільки психолога, але і рідних і близьких пари. Кілька невдалих спроб ЕКО або його недоступність через законодавства або занадто високу ціну можуть штовхнути пару на відчайдушний крок – спробу зачати за допомогою незахищеного статевого акту.

Саме тому для всіх пар, де хоча б один партнер інфікований, так необхідно надання повної інформації. Адже при незахищеному статевому акті висока ймовірність передачі ВІЛ і дитині, і незаражених партнеру, в той час як існують адекватні методи звести цей ризик до мінімуму. У разі якщо заражена жінка, ці методи вже були описані вище: вони не вимагають втручання репродуктологов.

Висновок

Для багатьох гетеросексуальних пар наявність дитини – найважливіший аспект відносин і створення повноцінної сім’ї. Це відноситься і до парам, де один або обидва партнери заражені ВІЛ.

У випадках, коли ВІЛ-інфікований чоловік, зовсім не обов’язково відмовлятися від можливості мати рідну дитину, і вже тим більше не варто піддавати жінку небезпеки зараження. На даний момент, як показують дослідження, відмивання сперми і відділення активних сперматозоїдів довело свою ефективність в допомоги при зачатті здорових дітей у ВІЛ-позитивних батьків. При цьому і ризик зараження жінки зводиться до мінімуму.

Не менш важливо знати, що ймовірність передачі інфекції від хворої матері до дитини становить менше 2%, а значить, у ВІЛ-позитивних жінок є шанс зачати і народити здорового малюка.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.