Вагітність після хірургічного втручання

Багато жінок щорічно проходять операції, пов’язані з хірургічним втручанням в області матки. Як це впливає на репродуктивну здатність і чи можлива вагітність після таких операцій – ми детально розглянемо в цій статті. Існує ряд операцій, які проводяться найбільш часто:

 

Гістероскопія

Гістероскопія – це малоінвазивний (з мінімальним втручанням в організм) метод обстеження порожнини матки з використанням мініатюрної камери (гіроскопа). Це дозволяє лікарю добре і детально розглянути всі пошкодження (якщо такі є), не доходячи до хірургічного втручання.

Якщо виникає необхідність, видаляються сторонні тіла з матки, усуваються патології та поліпи, а також береться біопсія тканин.

Сама по собі ця процедура безболісна і безпечна, як простий огляд лікаря. Якщо ж вам проводили т.зв. хірургічну ендоскопію (наприклад, вишкрібання), то варто почекати 6 місяців, і тільки потім планувати зачаття.

 

Лапароскопія

Лапароскопія – це метод проведення хірургічних операцій з можливістю мінімального втручання. Його основна перевага – в тому, що це виключає необхідність проведення повноцінної операції з розрізами м’язових тканин і довгим загоєнням. Операція проводиться через невеликі отвори (5-15 мм) і зазвичай застосовується для операцій на органах черевної порожнини.

Інструмент, який використовується для операції, називається лапароскопом, і він оснащений невеликою камерою, яка дозволяє виводити зображення високої чіткості на екран, і тим самим дозволяти хірургові орієнтуватися в ході процедури. Також він оснащений оптичним кабелем з невеликим джерелом світла.

Перед операцією черевну порожнину наповнюють вуглекислим газом, щоб підняти стінку черевної порожнини і звільнити простір для роботи хірурга.

Ця операція зводить до мінімуму необхідні травми, а також істотно скорочує час перебування пацієнта в стаціонарі і загальний час відновлення організму. Крім того, вона дозволяє хірургові набагато більш точно оперувати, адже на екран виводиться зображення в 40-кратному збільшенні, що виключає сумніви і зводить до мінімуму пошкодження прилеглих тканин.

Лапароскопію використовують для оперативного лікування міоми матки, видалення кісти яєчника, усунення непрохідності маткових труб і позаматкової вагітності. Сама по собі вона сприяє підвищенню шансів зачати дитину коштом усунення проблем, які стають на шляху вагітності. Кілька розрізів, які залишаються на черевній порожнині після операції, дуже швидко заживають (за кілька місяців), і після огляду лікаря ви зможете планувати зачаття. Лапароскопія не несе за собою жодних проблем з виношуванням, проте ваш лікар повинен знати, що ви пройшли подібну операцію, і регулярно спостерігати за змінами в вашому організмі.

 

Міомектомія

Міомектомія – це хірургічне втручання, призначене для видалення доброякісних пухлин (міом) з тіла матки. Вона потребує мінімального втручання безпосередньо в матку, зберігаючи в цілісності її тіло і, відповідно, дітородну функцію жінки.

При міомектомії зазвичай потрібні всього кілька невеликих розрізів, щоб ввести хірургічний інструмент і мініатюрну камеру. Операція проводиться під наркозом і вимагає тривалого спостереження за процесом загоєння (до 6 тижнів), проте не заважає пацієнтці завагітніти в майбутньому. Більш того, завдяки видаленню міом шанс завагітніти істотно підвищується.

Планувати зачаття слід не раніше, ніж через рік після проведення операції – це дасть час на загоєння рубців і підвищить шанси на успіх. Проте, існує певна частка ризику при виношуванні через неспроможність рубця, до якого прикріпилась запліднена яйцеклітина, так що на період вагітності необхідно ретельне спостереження аж до госпіталізації (в окремих випадках) для можливості постійного контролю над станом.

 

Кесарів розтин

Проведений одного разу кесарів розтин вимагає уважного ставлення до наступної вагітності, проте не виключає можливість природних пологів. Основна проблема після кесарева полягає в розрізі тіла матки, який вимагає тривалого загоєння і дбайливого поводження для можливості відновлення. У зв’язку з тим, що м’язова тканина матки не настільки щільна, як в усьому іншому тілі, завжди залишається ризик розривів, особливо в разі багатоплідної вагітності, великого плоду або якщо після операції пройшло недостатньо часу для повного загоєння.

Щоб цього уникнути, необхідно спостереження в умовах стаціонару (після 35 тижня), а також періодична діагностика стану рубця з метою попередження розривів. Також необхідно сповістити лікаря, який курирує вагітність, про попередню операцію, тому що жінки після кесаревого потребують додаткових оглядів і вжиття заходів для збереження вагітності, бо після кесарева істотно збільшується ризик викидня. Крім того, можливі такі особливості вагітності, як низьке розташування плаценти або неправильне положення плода, що теж вимагає уважного і дбайливого ставлення.

Проте, якщо жінці не проводилися ніякі додаткові операції в тілі матки після кесаревого, то немає ніяких причин на повторну операцію для розродження – при добре загоєному рубці (на що потрібно не менше 2 років) і сприятливому перебігу вагітності в цілому рекомендується народжувати природним шляхом.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.