Ускладнення ЕКЗ

Як і будь-яке інше втручання в людський організм, ЕКЗ може дати ускладнення. І, хоча таких випадків виявлено небагато, краще знати заздалегідь, яких підводних каменів очікувати від лікування.

Ризик, пов’язаний з протоколом ЕКЗ, залежить від процесу і етапу лікування. Зокрема, стимуляція яєчників може стати причиною розвитку їх гіперстимуляції. Це досить небезпечна патологія, якщо не помітити її вчасно. Після одноразової стимуляції яєчники можуть «звикнути» до такої роботи і почати виробляти надмірну кількість естрогену (жіночого гормону). Його надлишок в крові призводить до порушень серцево-судинної системи і підвищення проникності судин.

Таким чином, з судин починає виходити рідина – спочатку в області малого тазу, а потім і в черевну порожнину. Небезпека такої патології полягає в тому, що її можна не помітити відразу. У жінки пропадає апетит, починається нудота і блювота, виникає відчуття «розпирання» в животі.

Близько третини жінок, що проходить стимуляцію яєчників в рамках циклу ЕКЗ, відчувають на собі синдром гіперстимуляції яєчників (СГЯ), але в легкій формі. У такому випадку від нього просто позбутися, приймаючи болезаспокійливі ліки і знизивши активність.

При СГЯ середнього ступеня вже починається накопичуватися рідина в області шлунка і кишечника, виникають помітні болі. Ця проблема лікується в амбулаторних умовах, хоча і вимагає постійної уваги з боку медиків.

І приблизно у 1-2% жінок розвивається важкий синдром гіперстимуляції, який дає початок накопиченню рідини в черевній порожнині. Це може мати різні наслідки: порушення водно-сольового балансу, проблеми зі згортанням крові або утворенню тромбів. Можливі проблеми з диханням через рідини, і тоді її доводиться відкачувати штучно. Важка форма СГЯ вимагає госпіталізації до повного одужання.

 Після стимуляції деякий час яєчники будуть збільшені в півтора-два рази, і це нормальна реакція організму на стимуляцію. На місці фолікулів з’являються т.зв. жовті тіла. Це заліза, яка з’являється після овуляції, і вона дійсно має жовтий колір. Вона виробляє особливий гормон, який готує організм до прикріплення яйцеклітини під час овуляції.

Яєчники, збільшуючись, стають дуже активними, і іноді можуть перекрутити на власних зв’язках. Це сильно позначається на кровообігу і в деяких випадках може привести до відмирання тканин яєчника, що потребують термінового хірургічного втручання. Перекручення віддається гострим болем, який постійно наростає. Якщо зауважити вчасно перекручування, можливе проведення операції за допомогою лапароскопії (хірургічного методу, який має на увазі мінімальне втручання в організм). Під час операції яєчник повертають в нормальне положення, однак якщо це неможливо, доводиться видаляти частину або весь яєчник.

Ще одне ускладнення – це кровотеча, що виникає в кісті. Це рідкість, проте, воно небезпечне і також вимагає проведення операції. Кровотеча призводить до сонливості і слабкості, а також болів в животі.

Особливо важливо відстежувати свій стан відразу після перенесення ембріона. Репродуктологи рекомендують після перенесення звести до мінімуму активність, а також не займатися сексом перші два місяці після перенесення.

Раніше висловлювалося припущення, що агресивна стимуляція яєчників може призвести до підвищеного ризику утворення на них ракових пухлин, однак за весь час досліджень підтверджень цьому не виявлено. На цей час можна з упевненістю сказати, що препарати, які використовуються для стимуляції, не здатні викликати розвиток ракових пухлин.

Деякий ризик несе за собою і пункція яєчників. Як будь-яка інша операція, вона вимагає анестезії при проведенні, і саме з цим пов’язані ускладнення. Важливо, щоб пункцію виконували професійні доктори з великим досвідом, інакше підвищується ризик кровотечі або занесення інфекції в організм, а також пошкодження внутрішніх органів і систем через необережння руху. Рідко виникає запалення після перенесення.

В ході розвитку вагітності іноді виникають ускладнення:

  • Патології розвитку ембріона (проте їх можливо діагностувати ще на етапі запліднення яйцеклітин);
  • Розвиток позаматкової вагітності;
  • Викидні;
  • Багатоплідна вагітність (але останні дослідження ембріонів дозволяють вибрати самий здоровий плід і переносити саме його).

Вік жінок старше 35 років, тривале лікування безпліддя і перенесення кількох ембріонів самі по собі підвищують ризик народження мертвої дитини або передчасних пологів. Багатоплідна вагітність не рекомендована в циклі ЕКЗ, тому що сама по собі досить складна для виношування, тим більше для жінок старше 30 і якщо це перша вагітність. У таких випадках існує ризик розвитку у дитини неврологічних захворювань. Перед перенесенням можливо обстеження ембріонів з метою виявити найбільш здоровий і перенести саме його, і саме цей метод рекомендується для тих, хто проходить ЕКО. Якщо ж перенесені і прижилися кілька ембріонів, потрібне постійне спостереження у лікаря, щоб уникнути ускладнень і передчасних пологів.

Хоча багато пацієнтів вважають народження двійні в результаті ЕКЗ відмінним результатом, в таких випадках потрібна постійна обережність аж до проведення всієї вагітності в ліжку. Що стосується спроби перенести три і більше ембріонів, репродуктологи наполягають на тому, що це погане рішення. Рідко, але бувають випадки, коли приживаються три і більше ембріонів, і парам доводиться приймати складне рішення – провести редукцію одного або декількох плодів. Це означає, що один плід буде зупинений в розвитку, а потім просто розсмокчеться. Це важке рішення, але в іншому випадку можуть не вижити всі діти або навіть жінка, яка їх виношує.

З усім тим, ви повинні пам’ятати, що ризик розвитку подібних патологій – мінімальний, і у вас є просто величезні шанси на розвиток нормально вагітності та народження здорової карапуза.

Не варто переживати, якщо в першому триместрі з’являються виділення. Ні в якому разі не припиняйте прийом препаратів, прописаних лікарем. Виділення – часте явище після ЕКЗ, і це ще не означає, що ембріон не прижився чи що вагітність проходить неправильно.

Ризик розвитку позаматкової вагітності після ЕКЗ лікарі оцінюють в 2-3%, але навіть ця невелика цифра пов’язана не зі способом зачаття, а з тим, що цикл ЕКЗ часто проходять жінки з пошкодженими фаллопієвими трубами. Якщо вам ставили такий діагноз, ви повинні проходити регулярні обстеження, особливо в перші тижні після перенесення.

Тривалий процес лікування безпліддя вимагає величезного запасу терпіння і вміння проходити стресові ситуації. З підтримкою другої половинки, друзів і родичів це буде робити набагато простіше. Пам’ятайте, що репродуктивні технології здатні в якомусь сенсі творити чудеса – вони дають можливість безплідним парам стати батьками. І за це щастя варто боротися.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.