Сурогатне материнство в питаннях і відповідях

Давно нікого не дивує термін «сурогатне материнство» або «ЕКЗ». Дітей, народжених із застосуванням останніх розробок медицини, вже близько 5 мільйонів – значна цифра, складова населення великого міста. З усім тим, в умовах браку інформації багато людей все ще вважають, що діти, зачаті «в пробірці», відрізняються від своїх ровесників, народжених природним шляхом. Щоб розвінчати ці міфи, журналісти взяли інтерв’ю у В’ячеслава Локшина, президента Асоціації репродуктивної медицини.

– Багато подружніх пар з європейських країн приїжджають в нашу країну, щоб пройти курс ЕКЗ або скористатися послугами сурогатних матерів. З чим це пов’язано?

– Варто згадати, що в багатьох країнах, наприклад, Франції, сурогатне материнство заборонене законом. Наше законодавство в цьому план набагато більш відкрите, і бездітні подружні пари можуть знайти тут своє щастя. Крім того, медичні послуги високої якості у нас в країні обходяться набагато дешевше.

– А наскільки часто з подібними проблемами звертаються земляки?

– У нашій країні, згідно зі статистикою, близько 1 мільйона подружніх пар нездатні мати дітей з різних причин. Близько 700 спроб ЕКЗ в рік оплачується з державного бюджету, але цього катастрофічно мало – в тому числі й тому, що оплачується тільки перша спроба, яка найчастіше не вдається. Дізнатися, скільки пар проходять ЕКЗ і користуються послугами сурогатних матерів, практично неможливо, бо цим займаються приватні клініки, які не поширюють подібну інформацію.

– Кому показана процедура ЕКЗ?

– У першу чергу, потрібно враховувати, що причин безпліддя безліч – це ожиріння, шкідливі звички, аборти, захворювання сечостатевої системи або перенесені інфекції. При цьому більшість випадків безпліддя можна вилікувати медикаментозно, а ще простіше – попередити. Близько 30% подружжів необхідні допоміжні репродуктивні технології, і найчастіше це випадки, коли жінка не може сама народити, або є діагноз нез’ясовного безпліддя.

– Розкажіть докладніше про репродуктивні технології.

– Як не дивно, все ще багато хто вважає, що екстракорпоральне запліднення проходить шляхом статевого акту. Це, і безліч інших дозвільних вигадок, налаштовують населення проти останніх розробок медицини в цьому напрямку. ЕКЗ походить поза організмом жінки – яйцеклітину запліднюють спермою в лабораторних умовах. Якщо сперматозоїди недостатньо активні, з дози сперми вибирають кращий і вводять в яйцеклітину, це – інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїда або ІКСІ. А ще існують донори яйцеклітин, адже іноді жінки не мають яйцеклітин через хвороби або вік. Існує також кріоконсервація – заморозка ембріонів для зберігання зайвих, які не використовуються в програмі. Якщо жінка не може самостійно виносити дитину, ми радимо сурогатне материнство.

– Вважається, що діти, народжені після ЕКЗ, мають серйозні проблеми зі здоров’ям, частіше народжуються інвалідами або з діагнозом аутизму. Ви згодні з цими твердженнями?

– Спостереження за такими дітьми показали, що частота захворювань і вад розвитку у них не відрізняються від дітей, народжених природним шляхом. З усім тим, такі діти, як правило, народжуються в забезпечених сім’ях, і це довгоочікувані діти, за здоров’ям яких чуйно стежать люблячі батьки, так що серйозних проблем зі здоров’ям бути не може. З іншого боку, можуть спостерігатися проблеми багатоплідної вагітності, бо під час ЕКЗ частіше підсаджують 2-3 ембріони. Але все частіше імплантують тільки один ембріон, щоб уникнути серйозного навантаження на організм жінки.

– Чи не відчувають такі діти свою винятковість?

– Це питання вибору батьків – чи говорити дитині. Як правило, в нашій країні дітям батьки не повідомляють, що вони народилися не так, як усі. У Великобританії – навпаки, потрібно розповісти дитині, як вона з’явилася на світ. Діти реагують по-різному – хтось спокійно, а хтось потім намагається розшукати сурогатну матір, познайомитися з жінкою, яка виносила. Для прийняття такого рішення потрібна консультація фахівця.

– Чи є обмеження для такого лікування?

– ЕКЗ не проведуть при наявності інфекційних або онкологічних захворювань, та якщо жінці з якихось причин вагітність протипоказана. Особливих обмежень за віком немає – тут важливо, щоб жінка мала можливість виносити і виховати дитину, тобто в 50 таке лікування навряд чи проведуть. Плюс успіх ЕКО залежить від віку жінки – чим далі, тим складніше буде завагітніти навіть таким шляхом. У першу чергу, проводять жінкам, у яких серйозне безпліддя, яке неможливо вилікувати ані хірургічно, ані медикаментозно.

– Після процедури ЕКО часто народжуються двійні. Чи можна регулювати це?

– Двійнята народжуються, тому що багато клініки (за згодою жінки, звичайно) підсаджують одразу два-три ембріони – так більше шанс, що хоча б один прикріпиться. Взагалі-то, не варто так ризикувати – двійня несе багато проблем, великі ризики зі здоров’ям жінки і дітей, ускладнення після пологів.

– Наскільки ефективно таке лікування? Скільки разів можна проводити ЕКЗ?

– Ефективність становить близько 35%. Це все індивідуально, залежить від віку батьків, діагнозу і так далі. У середньому роблять до трьох ЕКЗ для досягнення результату. Спроб може бути стільки, скільки може дозволити собі сім’я – за станом здоров’я і матеріально, звичайно ж. Але якщо після, скажімо, десятої спроби вагітність не наступає – потрібно розглянути інші варіанти, наприклад, сурогатне материнство.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.