Сурогатне материнство - регламент

Зараз на території СНД від 20 до 30% пар, які відчувають різного роду проблеми із зачаттям. У всьому світі цей відсоток – близько 20. Значна цифра, щоб задуматися про проблеми людства в цілому.

Звичайно, не всім цим парам необхідно таке серйозне лікування, як ЕКЗ або сурогатне материнство. І немає точної статистики по подружнім парам, які зачали дітей таким шляхом, адже клініки репродуктології ретельно оберігають права пацієнтів на конфіденційність. Особливо ретельно ховається сурогатне материнство, адже суперечки про нього не вщухають досі. Біологічні батьки малюка ретельно оберігають цю таємницю, сурогатні матері часто теж роблять все можливе, щоб їх досвід не став надбанням громадськості, яка у нас дуже гостро реагує на той факт, що жінка виношує дитину не для себе. Біологічні матері навіть часто беруть декретну відпустку, а для близьких зображують вагітність, щоб не пояснювати потім появу дитини.

В Україні сурогатне материнство повністю регламентовано законом: відповідно до нього, гестаційний кур’єр (сурмама) зобов’язана віддати малюка, адже він генетично їй чужий. Його батьками є подружня пара, чиї клітини використовувалися для ЕКЗ (екстракорпорального запліднення, або запліднення «в пробірці»). У свою чергу, біологічні батьки зобов’язані забрати малюка, навіть якщо в ході лікування вони розлучилися або передумали.

Сурогатне материнство – єдиний і останній шанс для жінок, у яких вилучено або відсутня матка або існують серйозні протипоказання для вагітності і виношування (такі як захворювання серця). У обох батьків беруться ооцити – статеві клітини, сперма у чоловіків і яйцеклітина у жінок, які з’єднуються в лабораторних умовах. Коли з цих клітин розвивається ембріон, його переносять в тіло сурогатної матері, щоб вона його виносила і народила.

Першопрохідцем в сурогатному материнстві стала Великобританія – саме там в 1989 році з’явився на світ перша дитина, народжена гестаційним кур’єром. Це було справжнім дивом – жінка, яка була нездатна виносити дитину сама, змогла взяти на руки свого рідного малюка. Через 6 років, в 1995 році, перша сурогатна мати з’явилася в СНД.

В Україні малюк від сурогатної мами вперше народився в Харкові, тоді жінці з природженою відсутністю матки допомогла виносити і народити малюка її власна мати. Після пологів вона віддалилася від молодої сім’ї, щоб уникнути моральних дилем. Дитина вже давно вирісла, розвивався нормально і відмінно себе відчував. Це стало справжньою подією в українській медицині.

У світі на цей час вже живуть, за різними даними, від 1500 до 250 000 дітей, народжених сурогатними матерями. Точні дані не розголошуються, адже клініки чуйно оберігають конфіденційність своїх клієнтів. Але, незважаючи на це число, відношення до сурогатного материнства все ще залишається неоднозначним.

ПРОТИ

Противники сурогатного материнства заявляють, що такий підхід перетворює дітей на товар, який можна купити за подібною ціною. Крім того, на думку громадськості, це дає можливість заможним людям наймати жінок для виношування дітей, щоб не втрачати час. В такому випадку материнство перетворюється в роботу і каприз заможних людей.

Насправді це не так, можливість скористатися послугами гестаційного кур’єра, згідно із законодавством, має тільки пари з серйозними проблемами із зачаттям. Сурогатне материнство – не примха, а радикальний спосіб лікування безпліддя, це останній шанс для тих жінок, які самі по якійсь причині зачати і виносити малюка не можуть.

Деякі вважають, що такий спосіб народження дітей – експлуатація жінок, яких зводять до рівня інкубатора. А церковні групи щиро вважають, що така практика підриває підвалини сім’ї та шлюбу.

Однак жінки йдуть на сурогатне материнство добровільно, і не може бути мови про їх експлуатації. А що стосується шлюбу та сім’ї, то сурогатне материнство, навпаки, сприяє збереженню цих святинь, більш того – допомагає створити сім’ю повну і абсолютно щасливу.

Єдиний серйозний аргумент «проти» – це той факт, що жінці непросто розлучатися з малюком, якого вона виношувала 9 місяців, навіть не дивлячись на повне усвідомлення того, що це не її дитина. Для цих цілей в центрах репродуктивного здоров’я працюють психологи, завдання яких – допомогти сурогатної матері зрозуміти, наскільки важливий внесок в світ вона зробила, і що вона віддає не свого, а чужого малюка.

ЗА

Основний аргумент «за» – це те, що сурогатне материнство – єдиний для деяких жінок спосіб отримати генетично рідну дитину. І це не купівля-продаж дитини, а неоціненна допомога бездітним парам, подароване їм чудо можливості стати батьками. Безумовно, вагітність – це не так просто, і завжди є пов’язані з цим ризики. Однак жінки, що йдуть на такий крок, чудово розуміють ступінь ризику, і приймають рішення добровільно. Не так мало жінок вибирають собі небезпечні заняття, а сурогатне материнство ще й приносить справжню радість в світ.

Не може йти мови про експлуатацію жінок ще й тому, що вони отримують моральне задоволення і чималу матеріальну компенсацію за свою працю.

А дитина?

Найсерйозніший ризик для дитини – це недобросовісна сурогатна матір, яка піддає себе неправильному харчуванню або зберігає шкідливі звички під час вагітності. Саме тому найчастіше перевагу віддають жінкам, які вже проходили через сурогатне материнство і народили здорового малюка. Деякі біологічно батьки вважають за краще, щоб сурмама жила з ними весь час вагітності, щоб мати можливість простежити за розвитком малюка і якістю його життя.

Не менш важливі, і поки не вирішені, питання про те, говорити чи ні дитині, що його виносила сурогатна мати. З одного боку, це рідна дитина, і немає причин говорити йому, як саме він з’явився на світло. З іншого – це серйозний ризик, адже малюкові може сказати про це стороння людина, і тоді довіру до батьків буде підірвано. Особливо гостро стає ситуація, коли сурогатна мати – близький друг або родич сім’ї, який продовжує з ними спілкуватися.

Але, незважаючи на серйозну різницю в думках, сурогатне материнство розвивається, і буде розвиватися далі. Цьому не може перешкодити ні думка громадськості, ні заборони церкви. Адже це єдиний на даний момент спосіб мати свою дитину для жінок з серйозними проблемами репродуктивної системи, наприклад, з видаленою маткою. І, як би не ставилися до цього способу лікування люди, неможливо засуджувати прагнення жінки мати рідну дитину, навіть якщо це дуже складно. В кінцевому підсумку, сурогатне материнство нікому не шкодить, навпаки, допомагає з’явитися на світло новому малюкові і робить його батьків щасливими.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.