Сурогатне материнство - невідкладна допомога для бездітної жінки

Сурогатне материнство – одна з допоміжних репродуктивних технологій, яка дозволяє мати дітей жінкам, які з яких-небудь причин не можуть самі зачати, виносити чи народити дитину.

У такому випадку необхідна допомога сурогатної матері, яка візьме на себе вагітність і пологи генетично чужої їй дитини. Після пологів малюка віддають біологічним батькам, а сурогатна мати часто отримує матеріальну винагороду за свою допомогу. Іноді цю роль виконує родичка або подруга сім’ї, проте частіше використовують послуги незнайомих жінок, які потім не будуть спілкуватися з сім’єю.

Для пошуків сурогатної матері найкраще скористатися послугами професіоналів. Самостійні пошуки виключають доплату агентствам, але є дуже ризикованими: на базі сурогатного материнства утворилося безліч аферистів, готових скористатися довірливістю біо-батьків і почати «викачувати» з них гроші.

В ідеалі, потрібно звертатися в спеціалізовані клініки сурогатного материнства, де вам підберуть гестаційного кур’єра згідно з вашими вимогами, а також забезпечать повний супровід вагітності, юридичне оформлення контракту і допомогу психолога.

Як проходить сурогатне материнство?

Спочатку проводиться гормональна терапія, щоб синхронізувати цикли дозрівання яйцеклітин у біологічної і сурогатної матері. Це необхідно, тому що для лікування буде використовуватися яйцеклітина біологічної матері, яку підсадять сурмами.

Після гормональної терапії, спрямованої на збільшення числа дозрілих яйцеклітин, у біологічної матері вилучають певну їх кількість для проведення штучної інсемінації (запліднення). З цією ж метою у чоловіка беруть сперму. У разі, коли ооцити (статеві клітини) біологічних батьків з якихось причин не підходять для процедури чи немає можливості їх вилучити, використовується донорська сперма або яйцеклітина. Згідно із законодавством України, сурогатна мати не може бути одночасно донором яйцеклітини, адже в такому випадку вона змушена буде віддавати рідну дитину.

Після вилучення ооцитів яйцеклітину запліднюють, і кілька днів вона росте і розвивається в штучних умовах, під наглядом лікарів. Потім коли стане зрозуміло, що ембріони (зазвичай використовуються кілька яйцеклітин) розвиваються нормально, їх підсаджують в тіло сурогатної матері. На цьому етапі можливий вибір з усіх ембріонів найбільш якісний, а також перевірка його на генетичні захворювання, якщо вони можливі у батьків. На вибір сурогатної матері їй можуть підсадити один або кілька ембріонів – це залишається тільки її вибором.

Після чого починається звичайна вагітність. Після пологів сурогатна мати відразу ж віддає дитину її справжнім батькам, отримує матеріальну компенсацію і починає приймати таблетки від лактації.

В Україні сурогатне материнство, як і інші методики репродуктивного лікування, включаючи донорство ооцитів, повністю дозволені і закріплені в існуючому законодавстві. Так, згідно з буквою закону сурогатна мати не може бути донором ооцитів; особистість донора зберігається інкогніто, у біологічних батьків є можливість ознайомитися тільки з загальною інформацією про цю людину. Всі права на дитину, народжену сурогатною матір’ю, зберігаються за її справжніми батьками – на відміну від російського законодавства, українське стає на захист прав генетичних батьків.

Єдине, що не вказано в законодавстві – це ціна на послуги сурогатних матерів. Незважаючи на те, що воно можливе на комерційній основі, сума виплат гестаційному кур’єру призначається індивідуально в кожному окремому випадку. Саме тому так важливо, щоб вагітність супроводжували не тільки хороші лікарі, але і хороші юристи.

Найкраще звертатися до юристів, які працюють в клініках репродуктології – у них є багатий досвід проведення подібних контрактів. У ньому прописаний кожен етап вагітності, додаткові виплати в разі багатоплідної вагітності, викидня, затримок у розвитку ембріона і інших тонкощі.

Коли парі необхідно вдатися до послуг сурогатної матері?

Сурогатне материнство стає єдиним можливим способом лікування, якщо:

  • У жінки відсутня матка або є якась патологія (вроджена чи набута);
  • Ендометрій погано розвинений, пошкоджений і через це виникають проблеми з імплантацією ембріона;
  • Вагітність наступає, проте не раз переривається на ранніх термінах, коли зберегти плід не виходить;
  • Якщо вагітність і (або) пологи можуть загрожувати життю або здоров’ю матері: в разі цукрового діабету, важких захворювань серця, патології нирок і т.д;
  • У випадках невиявлених причин безпліддя, коли численні спроби ЕКЗ не допомагають.
Хто може бути сурогатною матір’ю?

Згідно з вимогами репродуктивних клінік, сурогатною матір’ю можуть бути жінки від 18 до 35 років, повністю фізично і психічно здорові. У жінки має бути як мінімум одна своя здорова дитина, а також для проведення лікування необхідна згода чоловіка, якщо він є.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.