Сурогатне материнство - історія

З такою проблемою, як неможливість мати рідних дітей, людство зіштовхнулося вже дуже давно, але приблизно до 20 століття це залишалося нерозв’язною проблемою. Зараз в якості лікування від безпліддя використовується сурогатне материнство, коли дитину, зачату в штучних лабораторних умовах, виношує не його генетична матір, а інша жінка. Сама по собі ідея сурогатного материнства не нова, перші згадки про неї відносяться ще до Старого завіту, коли служниця Авраама народила від нього дитину, якого потім передали на виховання дружині Авраама. Уже задовго після цього в історії не раз зустрічалися такі випадки сурогатного материнства, коли дитина, народжена наложницею або рабинею, віддавався на виховання законній дружині. Таким чином людство намагалося вирішити проблему безпліддя, коли вперше з нею зіткнулося. Звичайно ж, в стародавні часи єдино можливим способом було народження рабинею генетично рідну дитину з подальшою необхідністю його віддати.

Вже набагато пізніше, тільки в двадцятому столітті, вчені знайшли спосіб допомагати безплідним жінкам, які з якихось причин можуть зачати дитину, але не можуть його виносити і народити. Найчастіше сурогатне материнство використовують жінки, які маю серйозні проблеми репродуктивної системи, такі, наприклад, як деформація матки, яка не дозволяє виносити і народити дитину. До свідчень використання сурогатного материнства відносяться також серйозні проблеми з серцем, або інші медичні показання, які роблять процес вагітності і пологів неможливими.

Крім того, послуги сурогатної матері, або гестаційного кур’єра, рекомендують використовувати тим жінкам, які тривалий час лікувалися від безпліддя і випробували всі сучасні репродуктивні технології з нульовим ефектом. Сурогатне материнство в наш час стало можливим тільки тому, що в 1978 році народилася перша дитина, який був зачатий лабораторних умовах, дитина з пробірки.

Цю дівчинку звати Ліза Браун, і процес її зачаття і народження відкрив нові дороги в медицині та науці. Її народження стало можливим завдяки тривалій роботі вчених, які шукали спосіб боротися з безпліддя шляхом запліднення яйцеклітини в штучних умовах під постійним наглядом. Цю процедуру називали штучним заплідненням, або екстракорпоральним заплідненням, ЕКО. Тільки завдяки цій розробці зараз можливо сурогатне материнство.

В рамках циклу штучного запліднення у жінки з тіла вилучають яйцеклітину, в яку потім поміщають сперматозоїд для подальшого запліднення і розвитку ембріона. Це дозволило зародитися сурогатного материнства тому, що в наш час не може бути й мови про те, щоб жінка продавала свою дитину. Завдяки ЕКО сурогатна мати виношує генетично чужу дитину, який був зачатий з використанням ооцитів матері і батька, деякий час розвивався в лабораторії, а вже потім був поміщений в тіло гестаційного кур’єра для подальшого зростання і розвитку. Таким чином, зараз сурогатна мати виконує зовсім іншу роль: її завдання забезпечити нормальне повноцінне розвиток ембріона, який ніколи не був і не буде її рідною дитиною. Це знімає всі моральні обмеження, оскільки прийнято вважати, що гестаційний кур’єр виконує свого роду роль няні, яка стежить за добробутом дитини, але будь-який момент готова передати його рідним батькам.

Перший випадок успішного сурогатного материнства пройшов в Сполучених Штатах Америки, де в 1986 році сурогатна мати виносила повністю чужого генетично дитини. З тих пір, як народилася перша дитина з пробірки, пройшло вже багато часу. З тих пір мільйони безплідних пар змогли стати батьком завдяки сучасній репродуктивній медицині, включаючи екстракорпоральне запліднення. Це говорить про те, що зараз майже не залишилося випадків безпліддя, яке не можна було б подолати.

Сурогатне материнство в Україні

Вперше така допоміжна репродуктивна технологія, як сурогатне материнство, в Україні з’явилася на початку вісімдесятих років минулого століття. Перший випадок екстракорпорального запліднення був проведений в місті Харків, де на світ у 1991 році з’явилася дівчинка, яку назвали Катею. Тут же, в Харкові, вперше було проведено сурогатне материнство.

Звичайно ж, технології та медицина сьогодні досягли вже набагато більшого розвитку, ніж це було в минулому столітті. Технологія репродуктивної допоміжної медицини давно відточена, проте донині того ж самого не можна сказати про юридичний бік питання. У деяких країнах сурогатне материнство повністю дозволено, в деяких воно регламентується законом, в яких повністю або частково заборонено. Сурогатне материнство в основному забороняють з етичних міркувань, саме з цієї причини сурогатне материнство найчастіше заборонено не повністю, а тільки в тому випадку, якщо воно відбувається на платній основі.

У деяких державах тиск громадськості виявилося сильнішим медичного прогресу, тому допоміжна медична технологія сурогатного материнства там повністю заборонена. В інших країнах, наприклад, Великобританії, сурогатне материнство дозволено, але тільки на некомерційній основі. Це означає, що сурогатна мати може виносити і народити чужу дитину, але тільки за умови, що вона не отримує за це матеріальної винагороди. Винятком є ​​оплата медичних послуг і фінансова компенсація того часу, який було витрачено сурогатною матір’ю на виношування дитини. З одного боку, це обмеження здається досить розумним, з іншого – насправді в Великобританії щороку сотні сурогатних матерів народжують дітей безплідним парам і роблять це саме на комерційній основі. Справа в тому, що ніхто не може заборонити двом сторонам скласти за допомогою юриста контракт, який передбачатиме суттєве винагороду, яке буде вважатися компенсацією за втрачене час.

Сурогатне материнство в країнах світу

Використання сурогатних матерів з подальшим їх винагородою, тобто сурогатне материнство повністю на комерційній основі, дозволено в більшості Штатів Америки, Росії та Україні. Відмінна риса української репродуктивної технології полягає в тому, що в нашому законодавстві дуже чітко прописані всі вимоги до сурогатної матері, права і обов’язки. Втім, в законодавстві прописана репродуктивна медицина від початку і до кінця.

Наприклад, в законах строго вказано, що використовувати допоміжні репродуктивні технології жінки можуть тільки за показаннями лікаря і тільки в тому випадку, якщо вони дійсно страждають від безпліддя і потребують медичної допомоги. Це зводить нанівець міфи про те, що сурогатне материнство – це хороший спосіб для багатих жінок завести собі дитину, не докладаючи до цього жодних зусиль і не випадаючи з робочого графіка. Крім того, якщо трохи задуматися, будь-яка жінка мріє стати матір’ю, для того щоб відчути повноцінне щастя материнства, дитини необхідно виносити і народити. Але, на жаль, це доступно не всім. Незважаючи на те, що репродуктивна медицина діє дуже добре, завжди залишається невеликий відсоток пар, яким не допоміг цикл штучного запліднення, і їм доводиться звертатися до сурогатної матері.

Ціна сурогатного материнства

Вартість послуг сурогатної матері, як і вартість всього циклу залежить багато в чому від клініки, яку ви обираєте для лікування. Складно назвати конкретну цифру, тому що істотно варіюється компенсація сурогатної матері, вартість медичних послуг і медикаментів і так далі. Деякі пари вважають за краще використовувати родичку або подругу для того, щоб вона виношувала їх дитини. В такому випадку програма сурогатного материнства обійдеться значно дешевше, бо левову частку становить саме оплата послуг гестаційного кур’єра.

У перелік процедур, які необхідно буде сплатити генетичним батькам, входить:

  • повне обстеження сурогатної матері
  • медикаменти, які буде приймати пацієнтка клініки і сурогатна мати для синхронізації менструального циклу
  • цикл екстракорпорального запліднення
  • покриття витрат сурогатної матері на проїзд та проживання
  • зміст сурогатної матері протягом всієї вагітності
  • оплата медичних послуг за ведення вагітності й пологів
  • оплата юристу, який буде супроводжувати весь цикл
  • додаткові виплати сурогатної матері в разі проблемних пологів або багатоплідної вагітності.
Вимоги до сурогатних матерів

Є вимоги, які до сурогатних матерів пред’являють допоміжні репродуктивні технології. В першу чергу, це повинна бути молода здорова жінка, у якої вже є як мінімум один свій генетично рідна дитина. Всупереч розхожій думці, це вимога пов’язана не з тим, що так жінці нібито легше віддати свою дитину, а з тим, що наявність рідного здорову дитину гарантує відсутність хромосомних порушень або проблем при процесі пологів. Звичайно ж, хромосомні порушення від сурогатної матері дитині не передаються, проте деякі з них цілком здатні зіграти фатальну роль при виношуванні і народженні дитини, так що наявність рідного малюка є ще однією гарантія здоров’я сурогатної матері.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.