Сурогатне материнство: аргументи за і проти

Використання послуг сурогатної матері є одним з найбільш важливих, але в той же час найбільш складних і трудомістких способів лікування безпліддя. Проте, воно залишається єдиним способом мати дітей тим парам, у яких спостерігаються серйозні проблеми в сфері репродуктивного здоров’я, включаючи деформацію або вроджена відсутність матки або різні протипоказання для виношування і пологів. Безумовно, кожен вирішує сам, як йому ставитися до сурогатного материнства. З самого початку у явища сурогатного материнства з’явилося дуже багато прихильників і супротивників, кожен з яких пред’являє свої аргументи за і проти.

Доводи прихильників сурогатного материнства:

1. У світі існує величезна кількість пар, для яких використання послуг сурогатної матері – це єдиний спосіб мати дитину.

2. Тільки за допомогою сурогатного материнства одностатеві пари можуть мати дитину, яка буде генетично рідною хоча б одному з них.

3. Винагорода, що виплачується сурогатної матері, більш ніж приваблива, і допомагає вирішити безліч фінансових проблем, а значить, витрачений час і праця не були марними.

4. Біологічна мати майбутньої дитини може залишатися активною і продовжувати працювати, не вибивається зі звичного ритму життя.

5. Якщо розглядати ситуацію в цілому, сурогатне материнство – це один із способів подолання демографічної кризи.

А ось аргументи противників сурогатного материнства:

1. Вважається, що таким чином діти перетворюються на товар. Хоча насправді це складно назвати правдою, адже сурогатна мати не віддає свою дитину, вона всього лише займає відповідальне місце, виношуючи малюка для пари, яка страждає від безпліддя. Саме тому роботу сурогатної мами часто порівнюють з роботою няні, тільки більш складною: її завдання – просто забезпечити комфорт і спокій малюкові, а потім повернути його генетично рідним батькам.

2. Для сурогатної матері розставання з дитиною, якого вона виношувала протягом 9 місяців, може обернутися серйозною психологічною травмою. Це один з найбільш вагомих аргументів противників сурогатного материнства. З одного боку, дійсно, так чи інакше жінка звикає до цієї дитини, і іноді не хоче з нею розлучатися. Але те ж саме можна сказати про тих же нянь, які виховують дітей багато років, і зобов’язані потім повернути їх батькам. Крім того, в центрах сурогатного материнства працюють фахівці-психологи, чиє завдання – забезпечувати максимальний психологічний комфорт сурогатної матері. Саме з цієї причини в програму вибирають жінок, у яких досить психологічної стійкості, щоб розуміти, що вони виношують дитину, яка не має до них самих ніякого відношення. До обов’язкових вимог до сурогатних матерів відноситься і той факт, що у них повинна бути як мінімум одна генетично рідна дитина. Таким чином, сурогатна мати буде тільки рада нарешті повернутися до рідного малюка і звичного способу життя, і не буде нудьгувати по дитині, за якою вона доглядала 9 місяців.

3. Біологічні батьки не будуть відчувати справжньої батьківської любові до дитини, яку виносила сурогатна матір. Це питання набагато складніше, ніж може здатися на перший погляд. З одного боку, дійсно, у жінки виникають деякі ревнощі через те, що її малюка виношує інша. Однак насправді все це дуже швидко проходить, коли безплідна пара вперше в житті бере на руки свого рідного малюка. Важливо розуміти, що процес вагітності і пологів – це ще не гарантія батьківської любові, адже багато жінок не люблять своїх дітей, хоча самі їх виносили і народили. А ось люди, які за допомогою сурогатної матері лікуються від безпліддя, дуже довго чекали можливості завести малюка, а значить, вони готові до його появи і точно будуть йому раді. Крім того, дитину недостатньо любити, до неї дуже важливо ставитися з увагою і в якомусь сенсі з повагою до цієї маленької, але вже особистості. У цьому плані дітям, народженим сурогатами матерями, пощастило навіть більше, адже їхні батьки вже точно знають, для чого їм потрібна дитина, і забезпечать її всім необхідним. Дуже рідкісні випадки, коли біологічні батьки малюка, вперше взявши його на руки, не відчувають до нього теплих почуттів. Але навіть якщо сплеску батьківських почуттів не було, все одно батьки дитини полюблять її, знайомлячись з нею потроху кожен день.

4. Бувають випадки, коли сурогатна мати не хоче віддавати дитину, незважаючи на підписаний контракт. У цьому плані українське законодавство йде попереду планети всієї, воно одне з найдемократичніших і точно прописаних в плані допоміжних репродуктивних технологій. В українському законодавстві дуже чітко зазначено, що дитина, народжена сурогатною матір’ю, є дитиною тієї пари, яка проходила курс лікування від безпліддя за допомогою послуг сурмами. Це означає, що біологічних батьків дитини захищає не тільки контракт, але і законодавство, і сурогатна мати не має права залишати собі чужу дитину.

5. Представники церкви активно виступають проти такого явища, як сурогатне материнство. Це одне з найскладніших питань і доводів супротивників сурогатного материнства. Адже, якщо вдуматися, сурогатне материнство як явище відноситься ще до біблійних часів, і навіть в біблії можна знайти персонажів, які використовували сурогатних матерів для народження власної дитини. Крім того, сурогатне материнство – це не торгівля дітьми або щось подібне, це просто один із способів боротьби з безпліддям, адже навіть з точки зору церкви кожна людина має повне право на повноцінну щасливу сім’ю.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.