Сурогатне материнство: 10 років тому і зараз

У 2004 році, який зараз здається таким далеким, одна жінка на ім’я Інна народила дитину для безплідної пари. Їх звели спільні знайомі, які знали про її фінансові проблеми і запропонували такий вихід.

З кожним роком жінок, згодних допомогти бездітній парі, стає все більше. Тепер в Україні змінили законодавство – в 2012 році було прийнято, що першочергове право на дитину мають його біологічні батьки, а не сурогатна мати. Крім того, були встановлені рамки для віку гестаційного кур’єра (так називають сурогатних матерів в офіційних документах) – від 20 до 55 років. І найважливіше зміна – тепер скористатися послугами сурмами можуть не тільки пари в офіційному шлюбі, але і в цивільному або самотні жінки.

Зараз, згідно зі статистикою, тільки в клініках Києва народжується близько 15 таких дітей щороку. Ця цифра не здається значною, проте мало яким парам з діагнозом «безпліддя» потрібно настільки серйозне лікування.

Але в цілому в Україні немає точних даних про проведення подібного лікування, тому що клініки зберігають конфіденційність тих, хто проходить лікування або стає сурогатною матір’ю. Тим більше, що в нашому суспільстві, та й у всьому світі, до сих пір трохи насторожено ставляться до такого факту, як гестаційний кур’єр, і батьки вважають за краще приховувати цей факт.

Відповідно до думки експертів, що працюють в цій галузі, законодавчо процес сурогатного материнства повністю врегульовано, а окремі нюанси вирішуються підписанням контракту, завіреного юристом. Набагато складніше справи йдуть з моральної і етичної точки зору.

Найчастіше сурогатними матерями стають заради грошей. Практично у кожної великої клініки репродуктології є своя база жінок, які готові за винагороду виносити чужу дитину. Крім того, зараз сурмаму можна знайти на просторах інтернету, хоча це досить ризиковано, адже поки соціум тільки звикає до ідеї сурогатного материнства, численні шахраї вже давно вчаться на цьому заробляти.

Як розповідала Інна однієї з газет, вартість послуг сурогатної матері залежить тільки від неї самої і від батьків. Немає ніякої певної суми, яку біо батьків доведеться викласти за своє чадо, про винагороду домовляються індивідуально. Але в цілому жінці платять 10-15 тисяч доларів.

Приблизно в 80% випадків роль сурмами виконує стороння людина, хоча іноді це роблять близькі родички або друзі пари. Такий підхід сильно знижує витрати, але часто загострює обстановку в сім’ї, тим більше, що після пологів гормональний сплеск змушує жінок в повній мірі відчути материнський інстинкт, і вони бажають спілкуватися з дитиною. У разі, коли його народила родичка, це може привести до серйозного конфлікту, так що краще використовувати послуги сторонніх людей, з якими потім можна безболісно розпрощатися.

Згідно з оцінками репродуктивних клінік, з випадків штучного запліднення тільки 1-2% пар вдаються до сурогатного материнства. Більшості з них допомагає ЕКО (екстракорпоральне запліднення, при якому злиття яйцеклітини і сперматозоїда, а також перші етапи розвитку проходять в лабораторіях), проте є випадки, коли ЕКО безсило. Також послуги сурмам необхідні жінкам, які не можуть самі виносити і народити за медичними протипоказаннями – наприклад, через відсутність матки або серцевих захворювань.

Україна – одна з небагатьох країн, де влада узаконили подібну можливість лікування для безплідних пар. До сих пір сурогатне материнство заборонено у Франції, Німеччині, Іспанії, Португалії та деяких штатах Америки. Зокрема, в Німеччині відмова від дитини вважається злочином, і в разі сурогатного материнства відповідальність за це несе лікар.

Згідно стандартним вимогам до сурмами від клінік репродуктології, це повинна бути жінка не старше 35 років, що має як мінімум 1 свого здорової дитини (в такому випадку жінка зазвичай йде на роль сурмами заради свого малюка, і менше шансів, що захоче залишити собі новонародженого). Крім того, наявність дитини дозволяє судити про якість репродуктивної системи жінки, адже бувають випадки, коли зовні здорова жінка не може завагітніти.

Щоб уникнути конфліктів, лікарі не використовують яйцеклітини сурогатних мам для запліднення. У разі, якщо жінка не може надати генетичний матеріал, використовуються донорські яйцеклітини. Це дозволяє уникнути безлічі проблем, адже при використанні яйцеклітини сурмама дійсно віддасть чужим людям рідну дитину, крім того, куди вище шанс, що вона захоче залишити його собі.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.