Що потрібно знати про лікування безпліддя

Відповідь надає всім бажаючим німецький психолог Т. Вішман, який протягом багатьох років займається консультацією пар з безпліддям. Йому належить авторство книги «Мрія про власну дитину». Крім того, він курирує безліч проектів, які стосуються теми безпліддя. Як професійний психолог, він щиро вважає, що перед початком лікування пара повинна бути максимально проінформована про сам процес лікування, причини безпліддя і про те, як і наскільки успішно воно лікується в кожному окремому випадку. Так які питання, на думку психолога, найбільше цікавлять пару, яка лікується від безпліддя?

Коли потрібно піднімати питання про можливе безплідді?

Яким би банальним це не здавалося, щоб завести дитину, пара повинна жити статевим життям, не захищаючись, протягом як мінімум року. Після цього періоду у 80% жінок настає вагітність, а ще через 12 місяців число виростає до 90%. Необхідно розуміти, що то і є норма. Часто жінки обговорюють між собою вагітність, і виявляється, що в однієї-двох з них вона наступила через всього пару місяців після статевого життя без запобігання. Це часто засмучує тих, хто протягом шести або більше місяців не може зачати. Так що, якщо такі пари приходять до психолога для вирішення проблем, все, що повинен зробити фахівець – порекомендувати їм регулярно займатися сексом, і (і) не більш.

Чи можуть проблеми психологічного аспекту перешкодити зачати дитину?

З наукової точки зору це неможливо – думки не матеріальні, і рада «розслабитися» не дасть чарівного ефекту. Найчастіше, коли репродуктолог передбачає, що пара не може зачати дитину через психологічний бар’єр або стрес, це не призводить ні до чого, крім почуття провини і тиску.

Насправді стрес тільки побічно впливає на проблеми із зачаттям. Наприклад, якщо чоловік і жінка постійно курять через напругу, погано сплять, займаються виснажливим фізичною працею і т.д. Іноді стрес впливає банально – подружжя не знаходить часу на заняття сексом. Проте, на думку психолога, стрес нездатний зробити пару безплідною безпосередньо, якщо тільки мова не йде про серйозні психологічні бар’єри – наприклад, буває таке, що один з партнерів не хоче заводити дітей, але поступається другій половинці, батькам або думку громадськості.

Що потрібно знати про лікування безпліддя?

Перед тим, як приступати до лікування безпліддя, важливо розуміти, що це тривалий процес. Крім того, він забирає багато часу і сил, адже якийсь час думки пари будуть зайняті тільки можливістю отримати свого довгоочікуваного малюка.

Необхідно також реально оцінювати свої шанси – наприклад, рідко процедура ЕКЗ дає результати з першого разу, і очікування удачі з першої спроби може обернутися серйозним стресом і розчаруванням в медицині в цілому, якщо очікувати дива від лікарів.

Психологи настійно рекомендують не планувати на період лікування від безпліддя ніяких серйозних справ, пов’язаних з емоційним навантаженням. Не потрібно переїжджати, займатися серйозними проектами або міняти місце роботи, адже все це пов’язано з певним стресом. Краще приділити максимум уваги собі і партнеру, постаратися виділити час на відпочинок. Необхідно також бути готовим до того, що навіть ЕКЗ ні до чого не приведе. Сумно про це думати, але медицина не всесильна, і деякі пари не можуть зачати навіть після 4-5 спроб. Це означає, що вам необхідний план на випадок невдачі – наприклад, можна усиновити малюка або скористатися послугами сурогатної матері, яка виносить біологічно вашої дитини. Такий підхід може здатися цинічним, але необхідно враховувати всі варіанти, адже це допоможе вам не зламатися в разі невдачі і продовжувати боротися за право бути сім’єю.

Донорські ооцити і психологічний аспект

Роблячи вибір з користь донорських ооцитів (сперми або яйцеклітин), батьки повинні розуміти, що майбутній малюк буде генетично від них відрізнятися. Перш ніж вирішуватися на такий серйозний крок, слід обговорити всі нюанси – чи не будуть батьки вважати цю дитину «чужим»? Навіть якщо один з партнерів справжній батько, чи не буде другом здаватися, що він – несправжній? Всі ці питання слід максимально чесно вирішити для себе до вагітності і пологів. Якщо залишити їх невирішеними, в сім’ї назавжди залишиться деяка напруга.

На окрему увагу заслуговує також дитина. Психологи радять батькам задуматися про те, як вони будуть відповідати на питання дитини, якщо з’являться серйозні генетичні відмінності. І чи варто говорити дитині про те, що при його зачатті використовувався донорський матеріал?

Вибір залишається за батьками малюка. Але в цілому, психологи рекомендують не захищати дитину від подібної інформації. Якщо ви хочете зберегти все в таємниці, воно повинно залишатися таємницею для всіх, крім вас і вашого чоловіка / дружини. В іншому випадку дитині рано чи пізно розкажуть про те, як він був зачатий, що може викликати непередбачену реакцію.

Коли потрібно припиняти спроби зачати дитину?

Це важке рішення для партнерів. Медицина не ставить ніяких обмежень в питаннях спроб зачаття, адже відомі випадки, коли жінці вдавалося завагітніти після 18 спроб ЕКО! Однак не у всіх вистачить коштів і сил на таку довгу боротьбу. Припинити потрібно тоді, коли обоє розуміють, що боротися далі сил більше не залишилося. У кожної пари є свій ліміт міцності, і вони повинні вирішити самостійно, чи має сенс продовжувати.

На думку психологів, проблема починається тоді, коли кормі майбутньої дитини, батькам більше нічого обговорити. Не можна дозволити, щоб мили про безпліддя переслідували вас, а дитина була нав’язливою ідеєю. Якщо вже стали помітні подібні симптоми, психологи рекомендують суворо обмежити час обговорення проблеми – наприклад, говорити про дитину максимум півгодини в день.

У будь-якому випадку, не потрібно здаватися повністю. Іноді необхідно навіть в лікуванні зробити перерву, адже воно психологічно виснажує. І, якщо лікарі говорять про те, що є всі шанси на успіх, після відпочинку можна буде спробувати знову.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.