Психологічне безпліддя: причини і можливі рішення

На жаль, не завжди безпліддя – це точний діагноз, для якого є вагомі причини. Прийнято вважати, що безплідна жінка – це жінка, у якої є серйозні проблеми зі здоров’ям. Теж саме стосується і чоловіків, однак на практиці багато молодих пар не можуть завести дітей без серйозних проблем зі здоров’ям. Так що ж робити тим людям, які пройшли тривале обстеження, але так і не виявили у себе серйозних проблем зі здоров’ям?

Важливо розуміти, що один із серйозних факторів для причин безпліддя – це психологічний фактор. Навіть якщо аналізи показують, що ви обидва абсолютно здорові, це ще не означає, що немає серйозних перешкод для зачаття. Психологічний фактор відіграє величезну роль, яку багато хто недооцінює. Якщо поради лікаря щодо дотримання режиму здорового харчування, сну і відпочинку не допомагають, можливо причина безпліддя полягає в психологічному факторі.

Психологічне безпліддя – це не вигадка, репродуктологи вже давно сприймають це як цілком серйозну причину для занепокоєння. Досить багато пар, в тому числі і дуже молоді, виявляють у себе проблеми психологічного плану, які заважають їм стати батьками. Психологічне безпліддя не означає, що ви не можете мати дітей, тому що ви невиліковно хворі. Це всього лише означає, що ваша психіка з якоїсь причини активно чинить опір ідеї мати дітей. А це дуже вагомий привід розібратися в собі, можливо звернутися до фахівця для вирішення психологічних проблем.

Який же може бути причина психологічного безпліддя, і як боротися з ним?

Серйозні стреси

Стрес – це завжди навантаження на організм, але, якщо він переходить в хронічну форму, це може стати дійсно серйозною проблемою. Наприклад, якщо у вас відповідальна робота, або ваша діяльність якимось чином пов’язана з необхідністю постійно спілкуватися з людьми, це вже сам по собі досить серйозний фактор для виникнення хронічного стресу. Також причиною стресу можуть стати глибокі емоційні переживання, які ви в якійсь мірі навіть не усвідомлюєте.

Рішення таких проблем безпосередньо залежить від їх причини. Наприклад, якщо ви відчуваєте стрес через роботу, можливо вам досить відпочити від неї і набратися сил, і проблема безпліддя відійде сама собою. Якщо ж причиною хронічного стресу стають серйозні емоційні переживання, тут знадобиться допомога фахівця для вирішення цього цієї проблеми.

Багатьом здається дивним, що стан нервової системи і репродуктивна система можуть бути взаємопов’язані. Однак насправді в цьому немає нічого дивного: стан стресу організм сприймає як серйозну загрозу, а значить він знаходиться в постійній напрузі. У наших далеких предків від цього безпосередньо залежало їх життя, саме тому наші тіла розробили стрес як спосіб реакції на небезпеку. У такій ситуації серйозно підвищується рівень адреналіну в крові, сили організму кидаються на те, щоб перемогти саму причину стресу. В першу чергу від цього страждає репродуктивна система, що в кінцевому підсумку може призвести до психологічного безпліддя.

Зовнішні фактори

Серйозною причиною психологічного безпліддя може стати також оточення або події з життя. Наприклад, якщо чоловік або жінка жили не в самій щасливій родині, то психологічно вони можуть заперечувати потребу в створенні сім’ї, що призведе до психологічного безпліддя. Дуже часто вагітності боїться саме жінка, і саме з жіночим фактором здоров’я часто пов’язане психологічне безпліддя. Причин для цього може бути безліч: складні відносини з партнером, брак довіри або впевненості в завтрашньому дні. Все це здатне привести до того, що жінка просто не зможе мати дітей, навіть якщо захоче.

Боязнь змін

Величезну роль для обох майбутніх батьків грає і страх змін. І це не дивно, адже з народженням дитини життя людини назавжди змінюється: після того як ви станете батькам, ваше життя вже не буде належати вам, всі свої сили ви витратите на виховання дитини. Деякі чоловіки і жінки не готові до такої відповідальності, навіть якщо вони самі не можуть собі в цьому зізнатися. В результаті виникає серйозний конфлікт інтересів: з одного боку, такі люди хочуть мати дітей або змушені це зробити під тиском громадськості, з іншого боку вони не хочуть втрачати свою незалежність. В результаті настає психологічне безпліддя, яка оберігає від такого серйозного стресу, як різкі зміни в житті.

Зацикленість

Як би парадоксально це не звучало, іноді причиною психологічного безпліддя може стати бажання мати дітей. Але ми говоримо не просто про усвідомлене бажання стати батьком чи матір’ю, а саме про зацикленість. Якщо ви дуже хочете мати дітей, стежите за своїм харчуванням і способом життя, займаєтеся сексом тільки за календарем, і постійно переживаєте, якщо в цей раз не вдалося зачати, то ваші шанси стати щасливим батьком істотно зменшуються.

Зокрема , саме з цієї причини дуже часто жінки, які довгий час не могли зачати дитину, вагітніють після того, як всиновлюють дитину з притулку. Це здається майже дивом, але насправді таким чином вони реалізують своє бажання стати матір’ю. В результаті пропадає зацикленість, психологічний стан нормалізується, і жінка може зачати дитину. Так що, якщо ви чули історію про те, що після усиновлення дитини подружжю вдалося завести рідного малюка, найімовірніше їх проблема була якраз в психологічному безплідді.

Як вирішити проблему

Єдиний спосіб подолати психологічне безпліддя – це навчитися насолоджуватися своїм життям таким, яким воно є . Зацикленість на необхідності мати дітей не призводить ні до чого, крім неврозів. Перш ніж ви заведете дитину, вам потрібно навчитися цінувати те, що ви вже маєте, як би банально це не звучало. Дитина повинна прийти в щасливу сім’ю, повну хороших емоцій і щастя. А якщо зараз для вас центром всесвіту вже стала фанатична ідея завести дитину, це означає, що ви не відчуваєте себе щасливою людиною. Справитися з цим вам може допомогти фахівець. Не слід соромитися звертатися до професіоналів, коли вам потрібна психологічна допомога і підтримка. Є ситуації, в яких просто рада в близького друга не допоможе, потрібна консультація фахівця. Психолог допоможе вам зрозуміти, чого насправді ви хочете, і як вирватися з лап психологічного безпліддя.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.