Перша дитина з пробірки

Процедура ЕКЗ зараз добре відома і широко використовується в усьому світі. З моменту першої успішної процедури з її допомогою батьками стали понад 6 мільйонів людей. Але якою ж була перша в історії процедура ЕКЗ і як батьки першої «дитини з пробірки» боролися з нерозумінням громадськості?

Першою в світі парою, що успішно скористалася екстракорпоральним заплідненням, були Джон і Леслі Браун.

Їх донці, Луїзі, зараз 37 років і зовні вона нічим не відрізняється від будь-якої іншої жінки. Однак вона незвичайна по праву народження: вона – живе свідчення того, що сучасна медицина здатна на все.

37 років тому її народження викликало справжню бурю в суспільстві консервативних британців і всього світу. Релігійні лідери різко засудили сам факт її появи на світ, охрестивши дівчинку «дитям диявола» і люто виступивши проти втручання науки в питання дітонародження. Обивателі очікували жахливого результату – всім здавалося, що замість нормальної дитини народиться щось жахливе, але … Народилася звичайнісінька маленька дівчинка, яка нічим не відрізнялася від дітей, зачатих природним шляхом.

Її батьки, Леслі і Джон Браун, не злякалися суспільно тиску і тим самим дали шанс на щасливе життя і повноцінну сім’ю мільйонам бездітних пар у всьому світі. Їх уже немає в живих, але вони увійшли в історію медицини як пацієнти з першої вдалої спробою ЕКЗ.

Луїза планує випустити автобіографічну книгу під назвою «Моє життя в якості першого в світі дитини з пробірки». Вона вперше докладно розповість, як непросто бути першопрохідцем в новому медичному відкритті.

 

37 років тому

Батькам Луїзи довелося зіткнутися з нерозумінням більшості людей, а часом – і відкритою агресією. Здебільшого все це виражалося в листах – повні ненависті послання, відкриті погрози, листи в кривавих плямах, манекени зародків і розбиті пробірки – і це тільки частина кореспонденції, яку Леслі отримувала в період вагітності. Одна людина, що залишилася невідомою, надіслала жінці невелику коробочку, наповнену червоною рідиною, вклавши в неї «Гарантію на дитину з пробірки» і ряд корисних порад по догляду за нею – наприклад, там була рекомендація тримати малюка в акваріумі. Це змусило Леслі серйозно переживати за свою безпеку, адже відправити подібне послання могла тільки психічно хвора людина.

Однак була й зворотна сторона – безліч жінок з усього світу писали їй листи підтримки і подяки за її відвагу. Велика частина з них були нездатні зачати або народити дітей, а Леслі дала їм надію мати справжню сім’ю.

 

Розвиток ЕКЗ

До слова, клініка, в якій була зачата Луїза, функціонує досі – це Борн-Холл в Кембриджширі. Вона співпрацює з Кембриджським університетом і розвиває далі справу Роберта Едвардса (творця ЕКЗ). Сам вчений в 2010 році отримав заслужену Нобелівську премію за внесок в медицину.

Зачаття Луїзи поставило ряд питань про коректну поведінку лікарів, адже її батьки були згодні на експериментальну процедуру, однак їх не повідомили, що ще жодна спроба ЕКЗ не була успішною. Це суперечило правам інформованої згоди пацієнтів. Крім того, технічний термін «дитина з пробірки» є некоректним з точки зору медицини, тому що насправді запліднення відбувається в чашці Петрі.

Народження Луїзи дало поштовх до розвитку ЕКЗ. Через 4 роки у неї народилася сестра по імені Наталі, також зачата штучно, і вона була вже 40-м вдалим результатом цієї операції. Наталі також стала першим «дитиною з пробірки», що благополучно зачала і народила власну дитину.

На даний момент в світі живе близько 6 мільйонів дітей, зачатих шляхом ЕКЗ (і це тільки офіційна статистика), а значить Брауні все ж довели світові, що «діти з пробірки» нічим не відрізняються від звичайних малюків.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.