Патологія плідного яйця

Кожна жінка, виявивши серйозну затримку місячних, в першу чергу піде до гінеколога для з’ясування причин і УЗД. Якщо причина затримки – вагітність, то лікар на УЗД побачить плодове яйце, яке закріпилося в матці і починає розвиватися. Це і дозволяє лікарям з упевненістю сказати про вагітність. Відстежуючи розвиток плідного яйця, лікарі діагностують його стан і можуть вчасно виявити патологію.

 

Розвиток плодового яйця

Ультразвукове дослідження дозволяє виявити плодове яйце вже на 7 день його розвитку. Це – запліднена сперматозоїдом яйцеклітина на ранніх етапах розвитку. Якщо лікар бачить його в матці, це означає, що вагітність розвивається нормально і не вимагає втручання в свою течію.

Якщо ж плодове яйце в матці не виявлено, можливо, затримка настала з інших причин, які повинен виявити гінеколог; інша причина – запліднена яйцеклітина не закріпилася в порожнині матки, а залишилася в матковій трубі або яєчнику. Тоді ставлять діагноз «позаматкова вагітність», і її доводиться переривати.

УЗД дозволяє побачити форму яйця, його розміри і положення. Саме за його розмірами і формою визначають приблизний термін вагітності, – з точністю до тижня.

 

Як розвивається

Після злиття двох зигот вже сформоване плодове яйце прямує до матки, при цьому продовжуючи ділитися. У міру розвитку плодового яйця воно покривається спеціальною захисною плівкою – хоріоном, яка також виконує живильну функцію. Яйце буде розвиватися до тих пір, поки не утвориться повноцінний ембріон, який і розвивається протягом 9 місяців. Оболонка навколо ембріона, пуповина дитини і плацента – все це розвивається з плодового яйця, а на останньому етапі вагітності важить близько 5 кг.

 

Етапи розвитку

Вже після 3 тижні розвитку плодове яйце набуває акуратну форму овалу або кола. У цей момент всередині нього утворюється невеликий жовтковий мішечок, який досягає піку розвитку на 5-6 тижні. Його завдання – плекати плід, поки він росте, починаючи з його розмірів в 2-2,5 см. На цьому етапі вже можна розглянути сам плід, який розташований поруч з яйцем. Хоча він ще занадто малий для того, щоб було видно окремі частини тіла, у нього вже б’ється серце, так що це вже повноцінний маленький чоловічок.

Маленьке серце працює з неймовірною швидкістю – від 150 до 200 ударів в хвилину, а тим часом інші клітини починають потроху розвиватися в окремі органи і системи. Після шостого тижня у нього вже сформована нервова трубка, і він відкріплюється від плідного яйця.

Саме після шостого тижня вже можна бачити окремо сформовані кінцівки, голову і навіть мініатюрну пуповину. Плід повинен бути схожий на букву С, якщо це не так, і він більше нагадує квасолю, це говорить про те, що матка жінки знаходиться в тонусі. Саме по собі такий стан не небезпечно, однак якщо воно супроводжується регулярними болями, це ставить під загрозу сам факт вагітності і вимагає термінового медичного втручання.

 

Низько розташоване яйце

Яйце закріплюється на дні матки або в її тілі, однак в деяких випадках діагностують низьке розташування плодового яйця. Незважаючи на те, що багато жінок побоюються подібного діагнозу і вважають його небезпечним для вагітності, в більшості випадків плодове яйце переміщається разом з плацентою в порожнині матки, що забезпечує більш зручне положення для плідного яйця і дозволяє йому нормально розвиватися.

Також при низько розташованому плодовому яйці рекомендується звести до мінімуму фізичну активність жінки, а також перед пологами попередити акушерів про його положення. Це дозволить провести пологи швидко і легко.

 

Порожнє яйце

Після п’ятого тижня розвитку ембріон вже має бути помітний на УЗД. Якщо ж він не помітний на цьому терміні, потрібно через якийсь час провести ще одне дослідження, можливо, в іншого фахівця.

Якщо ж і повторне обстеження показує, що ембріона немає, значить, плодове яйце сформувалося порожнім. У такому разі не буде помітно ні серцебиття плода, ні його тіла. При цьому може бути навіть видно жовтковий мішечок, але яйце буде порожнім. У такому випадку необхідно провести чистку, вилучивши порожнє яйце з тіла жінки.

 

Відшарування

Якщо плодове яйце починає відшаровуватися, воно може вийти з матки, таким чином, у жінки трапиться викидень. Проблема полягає в тому, що ви побачите тільки що виходить кров, але не помітите плодового яйця, яке відкинуло від матки і виходить. При таких підозрах жінці слід відразу ж звернутися до гінеколога.

У випадках навмисного аборту, проведеного медикаментозно, іноді плодове яйце залишається в матці, саме тому потрібно обов’язково провести обстеження після передбачуваного виходу яйця. В такому випадку необхідно втручання професійного гінеколога. Ні в якому разі не чекайте, поки яйце вийде саме, і не намагайтеся стимулювати для цього матку.

 

Як видаляється плодове яйце?

Існує 2 способи: палацовий і інструментальний. Перший буде досить болючим, а також має підвищений ризик інфікування, зате зводить до мінімуму ризик серйозних пошкоджень стінок матки. Витяг з допомогою інструментів дозволяє звести до мінімуму ризик травм і інфекцій, але здатний серйозно пошкодити стінки матки, що може обернутися безпліддям для жінки. Операція проводиться під анестезією, або при необхідності – місцевим знеболенням.

Для нормального протікання вагітності потрібно обов’язково проходити періодичне обстеження, щоб переконатися в правильному розвитку плідного яйця. Все це допоможе зберегти власне здоров’я і народити міцного малюка.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.