Особистий досвід: як я вибирав сурогатну матір

Знайти сурогатну матір, яка готова виносити і народити чужу дитину, насправді буває дуже непросто. Як це відбувається без посередників, і як правильно вибрати сурогатну матір, нам розповіла людина, яка особисто займалася цим. Його звуть Сергій, і на прохання своєї подруги він протягом декількох років спілкувався з безліччю претенденток на роль сурогатної матері.

Його близька подруга, якій 40 років, попросила його про допомогу: самостійно вона не могла народити дитину, і хотіла скористатися послугами сурогатної матері. Однак вона категорично не бажала спілкуватися з тією жінкою, яка буде виношувати її дитину. Саме з цієї причини вона звернулася до нього, щоб він їй в цьому допоміг. Сьогодні, коли все позаду і його подруга виховує двох дітей, народжених сурогатною матір’ю, Сергій вирішив розповісти про те, як це – вибирати сурмаму.

Я прийшов в міжнародний центр репродуктології, звернувся до них для того, щоб вони допомогли підібрати сурогатну маму. Там дуже здивувалися, що я допомагаю не своїй дружині, а своїй подрузі. Початок співпраці був хорошим: мені відразу підібрали три претендентки на роль сурмами, одна з них нам ідеально підійшла, і після першої ж пересадки ембріона прижився. Однак під час обов’язкової діагностики, яка проводиться після 10 тижня вагітності, виявилося, що у дитини серйозне спадкове захворювання, і вагітність довелося перервати.

Саме тоді з’явилися перші проблеми в моїй задачі: сурогатна мати, якій довелося перервати вагітність, почала звинувачувати мене в тому, що у дитини знайшли спадкове захворювання. Крім того, вона дуже хотіла зустрітися з матір’ю цієї дитини особисто, але оскільки моя подруга категорично відмовлялася спілкуватися з сурогатними матерями, від послуг цієї жінки мені довелося відмовитися. В цілому, я спілкувався з понад сотнею претенденток на роль сурмами. В результаті тільки 6 з них я вибрав, і їм був підсаджений ембріон. На кожному етапі полягав новий договір, який повинен був позбавити нас від усіх проблем. Однак в результаті тільки з однією сурогатною мамою ми дійшли до другої підсадки, яка виявилася успішною.

Критерії вибору

Я не психолог, і жінку на роль сурогатної матері вибирав за особистим бажанням, інтуїтивно. В якомусь сенсі я шукав максимально близьку мені по духу людину, яка зможе вирішити проблему безпліддя у моєї подруги. Всі жінки, які приходили до мене на співбесіду, були абсолютно здоровими, мене цікавили трохи інші критерії.

Здорова психіка: здатність переносити стрес і адекватність сурогатні мами, яка дуже швидко виявлялася після близького спілкування.

Особиста гігієна: можливо, це здасться вам зайвим, але одну з кандидаток я відхилив просто тому, що від неї неприємно пахло потом. В кінцевому підсумку, вона мала виношувати дитину і стежити за нею, а якщо вона не може стежити навіть за собою, значить, вона навряд чи підходить.

Її оточення і сім’я. Як показала моя особиста практика, проживання разом з батьками сурогатної матері було серйозним мінусом. Те ж саме я можу з особистого досвіду сказати про наявність чоловіка у сурогатної матері. Навіть якщо чоловік погоджується дати письмову згоду, це ще не означає, що він повністю розуміє, на що йде його дружина. І зовсім погано, коли вже в процесі батьки сурогатної матері або її чоловік різко змінюють свою точку зору, починаючи тиснути на неї.

Мотивація: мені важливо було розуміти, чому ця жінка готова виносити і народити абсолютно чужу дитину. Природно, що сурогатна мама йде на такий крок в першу чергу через матеріальні нестатки, і це як раз не було мінусом, але тим не менш у потенційних сурогатних матерів мотиви могли бути абсолютно різними. Тому питання про те, чому вона погоджується стати сурогатною матір’ю, був одним з перших в моєму списку.

Ще одним дуже важливим фактором було розуміння того, що належить сурогатної матері. Багато з них ставилися дуже легковажно до процесу, що з’ясувалося ще в ході співбесіди. Крім того, було дуже важливо, щоб ми могли зберегти довірчі відносини, нехай і закріплені контрактом.

Матеріальна сторона питання

В цілому приблизно чверть з усіх потенційних сурогатних матерів чесно зізнавалися, що вступ в програму сурогатного материнства – це просто спосіб вирішити матеріальні проблеми. Це до сих пір здається мені дивним, адже зрозуміло, що сурогатною матір’ю стають в першу чергу для того, щоб отримати за цю роботу винагороду. З іншого боку, бувало і навпаки: одна подружня пара прийшла до мене з калькулятором, і почала тут же рахувати, чи вистачить їм на свої плани тих грошей, які вони отримають за участь в програмі.

І це при тому, що жінка, яка збиралася ставати сурогатною матір’ю, курила. На моє здивоване запитання, навіщо вона хоче брати участь в програмі, якщо у неї є шкідливі звички, вона абсолютно спокійно відповіла: “Почнеться робочий процес, тоді і кину “.

Доволі багато потенційних сурогатних матерів просто не хотіли мені у відкриту говорити, що вони беруть участь в програмі для того, щоб отримати за це гроші. Це теж дуже дивне ставлення: ці жінки дивилися на мене так, як ніби я повинен умовляти їх брати участь в програмі, щоб я переконав їх, що вони дійсно заслужать ті гроші, які їм заплатять. При цьому самі потенційні сурогатні мами робили вигляд, що вони просто хочуть зробити добру справу, і допомогти людям, які не можуть самостійно мати дітей. Це мене здорово потішило, і з такими сурогатами матерями я розлучався відразу: я не збирався нікого переконувати його в корисності цієї роботи, тим більше нав’язувати винагороду.

Досить рідко, але траплялися і зовсім унікальні жінки. Мені досі незрозуміло, як вони проходили всі обстеження і потрапляли все-таки на співбесіду. Наприклад, одна з таких жінок абсолютно спокійно заявила, що їй взагалі не потрібні гроші. За її словами, вона зобов’язана допомогти безплідній жінці безоплатно, щоб спокутувати свої гріхи.

Гарантії і ризик

Велика частина жінок, які приходили на співбесіду, вважали, що сурогатне материнство – це якась авантюра, але все одно готові були піти на ризик. Абсолютна більшість з них дивувалися, коли я говорив, що сурогатне материнство в Україні законно.

Приходили на співбесіду і жінки, які вже колись були сурогатними матерями. Велика частина з них в першу чергу починали розповідати мені про те, які складнощі у них були з попередніми біологічними батьками, це теж викликало у мене легкий ступор. Наприклад, одна з жінок розповідала, що біологічна мати дитини, яку вона виношувала, могла увірватися в квартиру навіть о 3 годині ночі. Оскільки я не збирався переконувати цих жінок в тому, що я не буду вриватися в квартиру і перевіряти як вони живуть, з такими ми в основному теж прощалися.

Майже всі потенційні сурогатні мами чекали від мене якогось підступу. Я, в свою чергу, як посередник, побоювався того, що в будь-який момент жінка може відмовитися від своїх зобов’язань. Звичайно, відповідно до закону, вона не може залишити дитину собі, але зате сурогатна мати може пройти обстеження і зникнути, зірвати перенесення ембріонів і так далі.

Дуже прискіпливо я ставився до жінок, які були замужем. Я відмінно знаю, що вагітність дружини – це випробування саме по собі, що вже говорити про те, коли вона виношує дитину для чужої сім’ї. Одна з претенденток, з якої я спілкувався, жила разом зі своїми батьками. Коли я вирішив поспілкуватися з її батьками, з’ясувалося, що вони вважають такий спосіб заробити гроші дуже аморальним і неправильним. Проблема була в тому, що я боявся, що з часом вони зможуть переконати в цьому і саму сурогатну матір. При цьому чомусь у батьків не виникало претензій до того, що вона свідомо розплачується своїм здоров’ям за таку роботу.

В свою чергу, потенційні сурогатні матері переживали, що я сам не виконаю свої зобов’язання. При цьому більшу частину таких сумнівів в них вселяли люди, з якими вони спілкувалися. Навіть мої вмовляння про те, що їх буде захищати не тільки контракт, але і закон, не допомагали їх переконати. Жінки боялися, що я міг не заплатити їм повну суму, не компенсувати витрати на ліки або взагалі відмовитися забирати дитину.

Навіть жінка, яка в кінцевому підсумку народила двійню для моєї подруги, теж чекала обдурювання. Незважаючи на те, що ми оплатили лікування, купували все ліки, платили за клініку і кожен місяць давали їй гроші, вона все одно чекала каверзи. Як виявилося потім, у неї був близький друг, який кожен день переконував її, що ми збираємося її обдурити. В результаті жінка чекала обману аж до того моменту, коли отримала винагороду

На щастя, для нас все закінчилося добре: тепер моя подруга виховує рідних дітей, сурогатна мати отримала все компенсації за свої старання, а у мене тепер є неоціненний, але абсолютно даремний досвід спілкування з сурогатними матерями.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.