Основні симптоми і методи лікування ендометріозу

Ендометріоз – це патологія, яка включає в себе надмірне розростання тканини, що вистилає внутрішню поверхню матки. Цей внутрішній шар називається ендометрій і, коли він розростається за межі матки, лікарі кажуть про таку патологію, як ендометріоз. Ендометріоз ділиться на два типи, в залежності від того, як саме він поширюється. Перший тип – це генітальний ендометріоз, який зустрічається в переважній більшості випадків. Він вражає тільки статеві органи. Другий вид, екстрагенітальний ендометріоз, вражає органи, які оточують матку: нирки, кишечник, сечовий міхур і іноді навіть легені.

Генітальний ендометріоз теж може бути двох типів: внутрішній або зовнішній. Про внутрішній ендометріоз говорять тоді, коли уражається виключно матка, а зовнішній ендометріоз – це діагноз, який ставлять тоді, коли виявлені уражені ділянки в черевній порожнині. Іноді, внаслідок хірургічних операцій, тканини ендометрія розростаються і потрапляють в нетипові місця, і ендометріоз поширюється далі черевної порожнини.

Жінки в зоні ризику

В основному від ендометріозу страждають жінки від 35 до 45 років. Після настання менопаузи ендометріоз виникає надзвичайно рідко, оскільки розростання клітин ендометрію багато в чому залежить від роботи жіночих статевих гормонів, які після менопаузи істотно знижують свою концентрацію.

Симптоми ендометріозу

Основна проблема ендометріозу полягає в тому, що це захворювання дуже часто не має ніяких характерних проявів. Ендометріоз може проявлятися тільки кровотечами і болем, який часто пов’язують з менструальним циклом. В цілому весь спектр симптомів ендометріозу не дозволяє діагностувати його так легко, як хотілося б. Основні симптоми ендометріозу – це біль в області таза і безпліддя.

В основному саме жінкам, які починають детальну перевірку свого здоров’я в зв’язку з безпліддям, і діагностують ендометріоз. Набагато більш рідкісні прояви ендометріозу – це хворобливі відчуття під час інтимної близькості, кров’янисті виділення перед менструаціями, хронічні головні болі і запаморочення, синдром хронічної втоми і лихоманка. Однак ці симптоми зустрічаються досить рідко, і їх не так часто пов’язують з ендометріозом.

Діагностика захворювання

Ендометріоз діагностувати досить складно. Найпростіший спосіб – це магнітно-резонансна томографія, яка дозволяє шар за шаром просвітити внутрішні органи і виявити осередки розростання ендометрія. Досить добре підходить і ультразвукове дослідження, а способи діагностики залишаються на вибір вашого лікуючого лікаря.

Найбільш ефективним способом і в даний момент найпоширенішим є діагностична лапароскопія. Лапароскопія як спосіб діагностики включає в себе необхідність взяти невеликий зразок тканин матки, щоб потім досліджувати їх і виявити надмірне розростання ендометрія. Це досить простий, малотравматичний і надзвичайно ефективний спосіб. У тих випадках, коли використовувати лапароскопію як діагностику неможливо, використовують МРТ або ультразвукове дослідження. Зазвичай це необхідно тоді, коли ендометріоз розвивається позаду шийки матки.

Лікування ендометріозу

На жаль, сучасна медицина не має способа повного лікування ендометріозу. Якщо це захворювання завдає серйозний дискомфорт, для позбавлення жінок від болю і кровотечі проводиться симптоматичне лікування. Зазвичай воно полягає в прийомі спеціалізованих гормональних препаратів, чиє завдання – знизити ефективність роботи яєчників, і як наслідок знизити концентрацію жіночих статевих гормонів. Для цього зазвичай використовуються протизаплідні гормональні препарати, які пригнічують роботу яєчників і секрецію естрогенів.

Якщо жінка не планує вагітність, для лікування ендометріозу проводиться більш радикальне лікування: за допомогою спеціальних інструментів у жінки повністю видаляють ендометрій, що перешкоджає його розростанню, проте це зводить нанівець можливість завагітніти.

Існує кілька експериментальних методів лікування, які, однак, ще не встигли на 100% довести свою ефективність. Це емболізація маткових артерій і ультразвукова хірургія, яка проводиться під контролем за допомогою МРТ.

Емболізація маткових артерій – це лікування, яке виключає необхідність проведення хірургічної операції. У матці частково перекривається кровотік за допомогою спеціального препарату, який вводиться через стегнову артерію. Це дозволяє частково припинити доступ кровотоку до ендометрію, що призводить до меншого його росту. Однак на даний момент немає повноцінних даних про ефективність цих процедур.

Як вибрати тактику лікування

Вибираючи тактику лікування, ваш лікуючий лікар повинен ґрунтуватися на безлічі факторів про ваше здоров’я. В першу чергу це вік жінки, від якого багато в чому залежить ефективність різних видів лікування. Не менш важливо точно виявити розташування вогнищ ендометріозу, щоб лікування було максимально спрямованим і ефективним. Дуже важливо також зрозуміти, на якому етапі перебуває ендометріоз, і наскільки поширені осередки захворювання. Чим більш виражені симптоми, тим імовірніше лікар порекомендує найбільш ефективне лікування, навіть якщо воно буде включати необхідність експериментального лікування або хірургічного втручання. Лікування також багато в чому залежить від тривалості захворювання і від того, на якій стадії знаходиться фертильність пацієнтки. Цілком природно, що жінці у віці 40-45 років лікарі з великою ймовірністю порекомендують повне видалення ендометрію, яке дозволить уникнути поширення захворювання. Також лікар при виборі методу лікування буде ґрунтуватися на супутніх патологіях, які можуть істотно скорегувати лікування або навіть змусити вибирати альтернативні способи зняття симптомів.

Види лікування ендометріозу

Існує кілька різних видів лікування ендометріозу: це консервативна терапія, хірургічне лікування і комбіноване лікування, яке включає обидва ці варіанти.

Під консервативним лікуванням мається на увазі лікування за допомогою спеціальних препаратів. У разі ендометріозу це терапія за допомогою спеціальних гормонів, які покликані пригнічувати функцію яєчників, що, як наслідок, знижує секрецію естрогенів. На жаль, медикаментозне лікування не здатне принести стовідсотковий результат. Проте, його вважають найбільш ефективним для зняття неприємних симптомів і як засіб для лікування безпліддя. Крім того, гормональна терапія дозволяє забезпечити профілактику розвитку захворювання в подальшому. Таким чином, незважаючи на відсутність 100-відсоткової ефективності, використання медикаментів при ендометріозі досить ефективне.

Ще один дієвий спосіб лікування ендометріозу – це оперативне втручання різних обсягів. При цьому ступінь хірургічного втручання багато в чому залежить від того, наскільки сильно поширилося захворювання. Вид оперативного втручання багато в чому залежить від віку жінки: для молодих жінок пріоритетом є збереження репродуктивної функції та органів, так що в основному використовується тільки видалення вогнищ ендометріозу, а також спайок у внутрішніх органах. Таке лікування можна назвати місцевим, однак воно залишається досить ефективним, і, що важливо, дозволяє пацієнтці зберегти репродуктивну функцію.

Крім того, молодим жінкам проводять обидва види терапії: спочатку хірургічне втручання, а потім гормональну терапію для того, щоб знизити ймовірність подальшого розвитку захворювання. В такому випадку найважливіша частина лікування – це видалення вогнищ ендометріозу. А вже після операції проводиться гормональна терапія, завдяки якій ендометріоз істотно зменшується в розмірі, припиняється запальний процес і знижується кровопостачання ендометрію. Це, крім усього іншого, ще й є хорошою профілактикою подальшого розвитку захворювання. В результаті вогнища ендометріозу припиняють свою активність, і це дає можливість молодій жінці зачати і народити дитину.

У свою чергу, жінкам, які вже переступили поріг менопаузи, лікарі частіше призначають більш ефективне, але більш радикальне втручання. У серйозних випадках може бути рекомендовано навіть видалення матки, видалення яєчників і хірургічне видалення ендометріозних вогнищ.

Це не означає, що всім зрілим жінкам призначають обов’язкове видалення матки і яєчників. Найчастіше подібні операції проводяться в тому випадку, якщо у пацієнтки, крім ендометріозу, також спостерігаються злоякісні пухлини в репродуктивних органах. Також радикальне видалення вогнищ ендометріозу призначають в тому разі, якщо попередня гормональна терапія довела свою неефективність. Лікар може порекомендувати видалити матку і в тому випадку, якщо попередні операції з видалення вогнищ ендометріозу не принесли бажаного результату.

Окремої уваги потребують випадки, коли ендометріоз розростається на внутрішні органи. В такому випадку проводиться оперативне втручання, яке покликане звільнити уражені сегменти від ендометрія.

Вагітність і ендометріоз

Навіть якщо вам поставили діагноз «ендометріоз», це ще не означає, що ви не зможете зачати і народити дитину. Єдиною серйозною перешкодою в разі ендометріозу може стати такий розвиток захворювання, при якому маткові труби заростають спайками ендометрія. Однак навіть в цьому випадку можливе проведення спеціального хірургічного лікування, яке відновить прохідність маткових труб і дозволить жінці завагітніти і виносити дитину навіть незважаючи на ендометріоз.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.