Контрацептиви і безпліддя: чи є зв'язок?

Багато жінок, які на даному етапі життя вживають запобіжних засобів від небажаної вагітності, все ж хочуть стати мамами в майбутньому, але тільки тоді, коли самі цього забажають. І їх цікавить питання: наскільки безпечно приймати контрацептиви довгий час, і чи не позначиться це на їхній репродуктивній функції?

На це питання неможливо дати точну відповідь, адже на здатність до зачаття впливає безліч факторів. Іноді навіть жінки, у яких відсутні явні захворювання, не можуть зачати природним шляхом і вдаються до штучного запліднення. І, тим не менш, можна простежити за статистикою, щоб дати приблизний відповідь на питання про те, як протизаплідні засоби впливають на жіночу фертильність.

Безумовно, ніякі бар’єрні методи контрацепції жодним чином не вплинуть на ваш організм, крім тих рідкісних випадків, коли є непереносимість певного виду контрацепції (наприклад, алергія на латекс). А ось гормональні засоби, які мають на увазі втручання в природні процеси організму, цілком здатні вплинути на подальшу здатність до зачаття.

Розглянемо найбільш часті методи контрацепції і їх можливість впливати на фертильність жінки.

 

Протизаплідні таблетки

Такі гормональні контрацептиви діють, пригнічуючи природний цикл овуляції, вводячи яєчники в «сплячий режим». Таким чином, овуляція не відбувається, яйцеклітини немає, і зачаття просто неможливо. Такі таблетки призначаються строго індивідуально, залежно від гормонального фону жінки, віку, наявності у неї дітей і т.д.

Після скасування таблеток майже четверту частину жінок здатні зачати вже через місяць або навіть раніше, більш половині потрібно півроку, 80% можуть зачати через 9 місяців і більше, а 85% – повертають здатність до зачаття через рік.

Якщо ж після скасування препаратів жінка довгий час не може завагітніти, це говорить про те, що в організмі є якийсь збій, який не дозволяє зачати. Крім того, деякі захворювання можуть розвиватися в той час, коли ви приймали протизаплідні.

Більш того, препарати, що регулюють здатність до зачаття через гормони, часто використовують для лікування безпліддя. Це пов’язано з тим, що, як тільки ви відкидаєте прийом протизаплідних гормональних таблеток, яєчники як би «прокидаються», і ймовірність завагітніти різко зростає. Іноді це допомагає зачати жінкам, які не могли цього зробити дуже довгий час. При лікуванні таблетки приймають по 2-3 місяці з перервами на спроби зачати природним шляхом, і це дає хороші результати.

 

Внутрішньо маткова система

Її часто плутають зі звичайними спіралями, але внутрішньо маткова система – це гормональний контрацептив, який куди менше впливає на організм, ніж спіраль. Зокрема, вона перешкоджає зачаттю як такого, в той час як спіраль, по суті, є абортивною методом контрацепції і серйозно збільшує ризик розвитку позаматкової вагітності.

Після використання внутрішньо маткової системи 50% жінок можуть зачати протягом півроку, а через рік це вийде у 98%.

 

Ін’єкції і імплантати

Ін’єкції і імплантати дозволяють оберігатися ефективно і тривалий час, завдяки регулюванню рівня гормонів в тілі жінки. Однак цей спосіб підходить тільки тим, у кого вже є діти і хто не планує завагітніти в майбутньому. Це пов’язано з тим, що ін’єкції і імплантати серйозно знижують здатність яєчників до вироблення яйцеклітин, і цей ефект може залишитися на все життя. Таким чином, в майбутній вагітності можуть бути серйозні проблеми або вона може стати неможливою взагалі.

Проте, якщо після контрацептивів ви не можете довго завагітніти (більше року), не варто звинувачувати в усьому фармацевтику. Якщо ви правильно, за допомогою лікаря, підбирали собі контрацептиви, то у вас не повинно виникнути проблем взагалі. Можливо, труднощі пов’язані з особистим гормональним фоном або супутніми захворюваннями. Іноді завагітніти не виходить просто через стрес  – це рідкість, але це можливо. Не варто падати духом, адже для точної діагностики необхідно повноцінне дослідження – можливо, якесь захворювання або особливість вашого організму були помічені гінекологом, і саме вони заважають вам зараз стати мамою. Але все це вирішується за допомогою сучасної медицини, так що впадати у відчай рано.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.