Хто може скористатися послугами репродуктологів

Ми передаємо інтерв’ю, яке було взято у Валерія Зукіна, одного з найвідоміших репродуктологов країни. Він розповість про обмеження для допоміжних репродуктивних технологій і нове законодавство, яке обмежує коло людей, яким є лікування.

Зокрема, не так давно був прийнятий закон, який істотно обмежує вік людей, які бажають скористатися допомогою репродуктологів для народження дитини. Також обмеження торкнулися і питань сурогатного материнства. Зокрема, народити дитину за допомогою сучасної медицини може тільки жінка молодше 51 року.

В цілому, Валерій відгукується позитивно про ці обмеження:

– За останній час було чимало скандальних випадків, виною яких було недостатньо стійке законодавство з питань репродуктології. Зокрема, був випадок, коли пара з Франції, яка лікувалася в Україні, спробували таємно провезти на батьківщину дітей, народжених сурогатною матір’ю. Ще одна пацієнтка, американка Джанет, так і не змогла забрати з країни свою рідну дитину, незважаючи на те, що на весь процес вона витратила понад 40 тисяч доларів: американське законодавство виявилося невблаганним.

Тепер, згідно зі зміненим законодавством, в Україні до допомоги репродуктологов, а тим більше – сурогатних матерів, можуть вдатися лише вихідці з тих країн, де цей метод дозволений. Це мудре рішення, адже в іншому випадку діти не можуть жити в країні, де живуть їхні батьки, і виявляються «між двох вогнів», нікому не потрібні і незахищені. Це категорично неправильно, коли дитина залишається сиротою тільки тому, що законодавство однієї країни дозволило його народження, а законодавство інший не дає йому статус громадянина і людини.

Ще один істотний плюс, який полегшив життя безплідним парам – це пункт про те, що батьками дитини, народженої сурогатною матір’ю, є ті люди, чий генетичний матеріал був використаний для зачаття. Це знімає ряд делікатних питань, які до цих пір актуальні в Росії: чи може сурогатна мати залишити собі дитину і чи можуть біологічні батьки відмовитися від нього, якщо він народжений з дефектами. Тепер все прозоро: незалежно від ситуації, дитина буде переданий батькам.

Крім того, дуже важливе обмеження поставили для донорства яйцеклітин: тепер, якщо жінка не може надати яйцеклітину, береться матеріал донора, але ні в якому разі не сурогатної матері.

За словами лікаря, до прийняття закону занадто часто траплялося таке, що сурогатна мати не хотіла віддавати дитину, і на неї припадало тиснути умовами контракту, хоча насправді вона могла його просто залишити собі, і закон був на її боці. Іноді жінки просто занадто звикали до дитини, якого виношували, іноді відмовлялися віддавати, шантажуючи батьків і вимагаючи більше грошей.

 Але бувало і навпаки. Зокрема, Валерій згадує давній випадок:

– Прийшла в клініку репродуктологи одна пара, яка не могла завагітніти. І вони захотіли скористатися послугами сурогатної матері, але в одним застереженням – після того, як в лабораторних умовах були запліднені яйцеклітини жінки, один ембріон підсадили генетичної матері, а другий – сурогатної. Лікарі рідко йдуть на такі експерименти, але жінка була в розпачі, і кілька циклів ЕКЗ для пари на той момент вже пройшли безрезультатно. І сталося диво – ембріони прижилися у обох жінок. І генетична матір, відчуваючи ревнощі до того, що її малюка виношує хтось ще, вимагала, щоб сурмама зробила аборт і позбулася дитини. З великими труднощами мені вдалося її переконати, і тільки тому, що її вагітність виявилася під загрозою викидня і через своїх примх вона могла втратити все. Це здається неймовірним, але жінка дійсно хотіла вбити власну дитину просто тому, що його виношувала чи не вона. Проблема зникла тільки після пологів, коли генетична мати попросила лікарів не говорити їй, кого з двох хлопчиків виносила вона, щоб любити їх обох однаково. А потім вже було не до роздумів про те, хто кого народив, адже у сім’ї почалися шалені дні з двома малюками, які вимагали відставки.

Також новий закон обмежує вік жінок, які можуть народити дитину. Тепер найвищий поріг – це 51 рік. Валерій, здається, зітхає з полегшенням:

– Це чудово, що тепер я можу спокійно пояснити дамам за 50, чому ми не будемо їм допомагати. Адже це викликало осуд, хоча я щиро не розумію, навіщо настільки зрілим жінкам народжувати. По-перше, шанси на успіх в такому віці малі, по-друге, вагітність і пологи небезпечні, по-третє, немає ніяких гарантій, що жінка буде в змозі виховувати малюка.

Наприклад, в нашу клініку приходила жінка, яка хотіла народити дитину, хоча їй було 56 років. Її аргумент убив мене наповал: у неї вже був дорослий, але розумово відсталий син, і їй було потрібно, щоб хтось за ним доглядав. Тобто вона хотіла народити дитину просто, щоб він доглядав за її сином після її смерті.

Надихає таких жінок той факт, що недавно, до прийняття закону, матір’ю стала пенсіонерка віком 66 років. Але це був відвертий піар для клініки, в якій вона лікувалася, про дитину мало хто задумався. А адже саме приклад цієї жінки і скандал, який пішов за цим, коли вона відмовлялася пускати гостей і показувати свою дитину навіть лікарям, і спонукав поставити законодавчі обмеження.

Хоча, безумовно, бувають і такі випадки, коли відмовити просто неможливо. Наприклад, приїжджала в клініку вже немолода пара. У них була дуже романтична історія – вони колись зустрічалися в молодості, а потім розлучилися. Через десятиліття обидва встигли завести дітей, овдовіти і провести ще одну зустріч, щоб зрозуміти, що все ще один одного люблять. І ось вони захотіли мати спільну дитину. Бажання було настільки серйозним, що чоловіків навіть домовився зі своєю дорослою вже дочкою, що в разі чого вона буде піклуватися про новонародженого малюка.

До речі, в законодавстві вказано, що в деяких випадках ембріон можна підсадити і жінці старше 51 року, але для цього необхідний дозвіл МОЗ на таку процедуру, і отримати його може не кожен.

Послугами сурогатної матері можуть бути використані тільки офіційно зареєстрована пара.

Здебільшого обмеження в новому законодавстві стосуються саме сурогатного материнства. Тепер тільки гетеросексуальних пара в законному шлюбі може використовувати послуги сурогатної матері.

Це важливо, тому що здатне вберегти від безлічі необдуманих рішень. Наприклад, у нас проходила лікування одна пара, і після підсадки жінці ембріона він швидко прижився, а що залишилися яйцеклітини були заморожені. На жаль, жінка потрапила в аварію і загинула разом з не народженою дитиною, і її чоловік захотів, щоб на світ з’явився ще одна дитина з її яйцеклітини. Ніякі вмовляння не діяли, він відчайдушно хотів дитину, і готовий був скористатися послугами сурогатної матері. Довелося переконувати його в тому, що дитина, яка приречена жити без рідної матері, не повинен з’являтися на світло через необдуманого вчинку чоловіка. Тоді він заявив, що одружується знову, і ця жінка буде виношувати дитину, зачату за допомогою чужої яйцеклітини. Звичайно ж, коли жінка дізналася, чого від неї хочуть, тут же від нього пішла. І тільки через кілька місяців після її відмови він нарешті погодився, щоб ці яйцеклітини були використані як донорський матюкав, щоб у якоїсь жінки з’явився здоровий щасливий малюк, народжений в повній сім’ї.

Хоча, звичайно, є моменти, які законодавство не регулює. Наприклад, ніде не вказано, як слід чинити з рештою ооцитами – спермою і яйцеклітинами. Адже зазвичай вилучається відразу багато яйцеклітин, щоб домогтися успіху, і 10-15 з них запліднюються. Але для однієї спроби їх використовується всього 1-2, максимум 3, а що робити з рештою? Так, їх піддають глибокому заморожуванню, і пара може довго їх зберігати в нашій клініці, оплачуючи тільки послугу оренди, а потім повторити цикл для народження ще одного малюка. Але якщо пара не планує більше дітей, що робити? Викидати їх не можна, адже це жива людина, нехай дуже маленький. Наприклад, в Італії законодавство в цьому плані прописано дуже точно – лікарі створюють тільки 3 ембріона, і відразу їх підсаджують. Якщо спроба не вдається, цикл починається спочатку, незважаючи на всю його дорожнечу. А в Америці безплідна пара може «усиновити» чужий ембріон за згодою генетичних батьків.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.