Емоційні фази лікування безпліддя

Лікування безпліддя – це не просто набір медичних процедур, це ще й серйозне емоційне навантаження, і серйозні особисті переживання. Сам по собі діагноз «безпліддя» є серйозним ударом, і для того щоб прийняти цю жорстоку істину, необхідно час і дуже багато сил. Ще більше сил потрібно на те, щоб проводити лікування безпліддя, адже це досить тривалий і відповідальний процес.

Всі люди реагують дуже по-різному на труднощі, які пов’язані з необхідністю лікування безпліддя. Відповідно справляються з такими труднощами все теж по-різному. Варто розуміти, що всі страхи, пов’язані з безпліддям і його лікуванням, високий рівень стресу і численні переживання абсолютно нормальні для тих людей, які проходять лікування безпліддя.

На жаль, в нашій країні як і раніше приділяють дуже мало уваги психологічної підтримки тих людей, які знаходяться на непростому шляху лікування безпліддя. Однак насправді подібна психологічна допомога просто необхідна: в іншому випадку сам стрес може стати серйозною перешкодою на шляху до зачаття.

Багато в чому ефективність лікування безпліддя пов’язана з емоційним станом пацієнтів: цілком природно, що чим краще ви будете себе почувати емоційно, тим ефективнішим буде лікування, що, як наслідок, допоможе знизити рівень стресу. Однак на практиці це часто перетворюється в зовсім інше замкнуте коло: пари відчувають серйозний стрес через безпліддя, що стає суттєвою перешкодою на шляху до нормального процесу зцілення. А відсутність видимих ​​результатів, в свою чергу, тільки нагнітає стрес.

Є кілька основних фаз, через які проходять всі люди, які стикаються з проблемою безпліддя.

Фаза 1 – від діагнозу до прийняття

Заперечення

Ця фаза часто йде першою: раніше, ніж прийняття і усвідомлення того факту, що зачати дитину не виходить. Багато пар тривалий час відкладають візит до репродуктолога просто тому, що не хочуть визнавати очевидний факт, що у них серйозні проблеми із зачаттям.

Пам’ятайте, що чим довше ви заперечуєте проблему, тим складніше потім вам буде зібратися з духом і все-таки почати лікування. Але це лікування все одно необхідно, оскільки проблема сама по собі не зникне. Не менш важливо пам’ятати про те, що зараз багато проблем із зачаттям вже можна вилікувати, тоді як ще 20 років тому вони могли не залишити жодних шансів на успішне зачаття.

Усвідомлення і прийняття

Пара, яка збирається завести дитину, спочатку навіть не замислюється про те, що щось може піти не так. В результаті, коли виникають перші труднощі із зачаттям, це стає справжнім потрясінням.

На цій стадії дуже важливо усвідомити, що проблема існує, і щоб її виправити, необхідна професійна допомога. Дуже важливо розуміти, що проблема існує і вирішувати її так чи інакше доведеться.

Втрата самоповаги

Дуже часто люди, які вже усвідомили проблему безпліддя, втрачають самоповагу: їм здається, що вони якісь неповноцінні через те, що не можуть зачати і народити дитину, в той час як у мільйонів інших пар це виходить легко. З одного боку, нескінченні питання: «Що не так з моїм здоров’ям?» – це абсолютно нормально, проте важливо пам’ятати, що цю стадію потрібно пройти, не зациклюючись на ній. В іншому випадку замість того, щоб взяти себе в руки і зайнятися лікуванням, ви будете тільки займатися самознищенням.

Саме тому, перш ніж ви остаточно заженете себе в депресію, важливо згадати, що безпліддя – це захворювання, яке необхідно лікувати за допомогою лікаря. Безпліддя жодним чином від вас не залежить, однак воно вимагає медичного втручання, і чим швидше, тим краще.

Заздрість

Це ще один дуже серйозний фактор, від якого, на жаль, неможливо позбутися. Цілком природно, що, якщо ви намагаєтеся і не можете завести дитину, вам буде дуже складно радіти тому, що хтось із ваших близьких і знайомих завагітнів. Замість цього цілком обґрунтовано виникає заздрість: у кого-то завагітніти виходить дуже легко, в той час як ви зіткнулися з серйозними проблемами, яких не заслуговуєте.

Пам’ятайте, що саме по собі це ще не означає, що ви дуже зла або заздрісна людина. Цілком природно, що вам досить складно приймати чужу радість, в той час як ви її позбавлені. Дуже важливо, щоб ви припинили відчувати себе винуватим і за те, що відчуваєте заздрість. Спробуйте якомога менше концентруватися на поганих емоціях, краще киньте всі свої сили на лікування.

Фаза 2 – діагностика і лікування

Оцінка і діагностика

Наступна фаза під час лікування безпліддя – це пошуки шляху вирішення проблеми. Як тільки ви розумієте той факт, що вам не вдасться завести дитину без допомоги лікарів, ви цілком природно намагаєтеся шукати оптимальний вихід з цієї ситуації. Залежно від характеру кожної людини, ця фаза може викликати два абсолютно протилежних почуття. Це або відчуття полегшення, оскільки ви в якійсь мірі зможете контролювати ситуацію, і знову візьмете долю в свої руки. Або ж це може бути відчуття провини, злості на несправедливу долю, яка буде тільки посилюватися з кожним днем ​​лікування.

Почуття провини

Почуття провини досить часто відвідує людей, які проходять лікування безпліддя. В процесі діагностики репродуктолог виявить, за якою саме з причин ви не можете мати дітей. Причини можуть бути різними: як шкідливі звички і нездоровий спосіб життя, так і спадкове захворювання або проблеми зі здоров’ям які не залежать від вас. Перше, що відчуває людина, якій поставили діагноз «безпліддя» – це почуття провини за те, що вона недостатньо здорова, щоб мати дітей. Це відчуття може серйозно погіршитися, якщо безпліддя викликане неправильним способом життя, шкідливими звичками або недостатньою увагою до свого здоров’я.

Причому цього відчуття однаково схильні як чоловік, так і жінка. На цьому етапі дуже важливо, щоб обидва партнери підтримували один одного. Пам’ятайте, що навіть якщо ви вважаєте, що тільки ваш партнер винен в тому, що ви не можете завести дітей, взаємні звинувачення не приведуть ні до чого, крім розпаду сім’ї. Саме зараз вам як ніколи потрібна підтримка і розуміння один одного, щоб ви могли пройти через цей неспокійний період.

Почуття гніву

Це відчуття може прийти відразу після почуття провини або навіть замість нього. Потрапивши у важку ситуацію, багато людей починають злитися на оточуючих: на рідних, які не розуміють вашої проблеми, на партнера, який може бути навіть не винен у вашій проблемі, і навіть на лікуючого лікаря, який не здатний створити диво. До речі, це найважливіша причина, по якій безплідні пари під час перших етапів лікування так часто змінюють лікуючого лікаря. Можливо, вам теж спочатку буде здаватися, що ваш лікар робить недостатньо, однак насправді це не так.

Є тільки один по-справжньому дієвий спосіб впоратися з гнівом: зрозуміти, що ви не самотні. Спробуйте поспілкуватися з людьми, які так само, як і ви, зіткнулися з проблемою безпліддя. Ви можете це зробити на спеціальних тематичних форумах, де забезпечується досить анонімності для комфортного спілкування. Там ви отримаєте моральну підтримку і розуміння того, що безліч людей в такій само, як у вас, ситуації не дозволяють гніву взяти над собою верх і натомість направляють свої сили на лікування. В кінцевому підсумку, вам буде набагато простіше зробити те ж саме, тобто припинити займатися саморуйнуванням і почати боротися з проблемою.

Лікування

Незважаючи на те, що нам щиро хотілося б сказати, що лікування безпліддя буде простим і швидким, насправді це не так. Залежно від причин, що його викликали, лікування безпліддя може зайняти той чи інший час, однак в будь-якому випадку це довгий шлях, на який вам знадобиться дуже багато сил.

Залежно від того, з яким саме з партнерів пов’язана проблема безпліддя, буде варіюватися процес лікування і час, яке воно займе. На жаль, найчастіше збій дає саме жіночий організм, оскільки це дуже тонко налагоджена система, створена для народження і виношування дитини, в той час як чоловік бере участь тільки в зачатті. Відповідно, весь процес лікування і величезні навантаження лягають саме на жінку.

Лікування безпліддя вимагає не тільки великої кількості часу і зусиль, але до того ж ще й зміни своїх звичок, необхідності буквально починати життя заново. У складних випадках, коли необхідно, щоб жінка проводила тривалий час в лікарні, або якщо буде проводитися штучне запліднення, жінкам дуже часто доводиться кидати роботу заради того, щоб пройти повноцінний курс лікування. Це дозволяє істотно підвищити ефективність лікування, до того ж проблема безпліддя може займати стільки часу, що на роботу його просто не залишиться.

З одного боку, це допоможе вам одужати швидше. З іншого боку, можуть виникнути проблеми через те, що ви позбавлені звичних занять, тих людей, з якими ви спілкувалися щодня. Так чи інакше, під час лікування дуже важливо продовжувати спілкуватися з близькими та рідними людьми. Ні в якому разі не можна зациклюватися тільки на саму проблему і на лікуванні, адже вам теж в якомусь сенсі необхідний відпочинок від усієї цієї рутини.

Нітрохи не простіше чоловікам. У разі, якщо саме здоров’я чоловіка не дозволяє вам зачати дитину, є 2 основні шляхи вирішення цієї проблеми. Перший шлях – це штучне вилучення одного-єдиного сперматозоїда з сперми і його приміщення безпосередньо в яйцеклітину. Вилучення сперми, навіть якщо воно відбувається безпосередньо з яєчка чоловіки, це все одно не дуже складна процедура. Зазвичай вона не викликає ніяких проблем.

Зовсім по-іншому йдуть справи в тому випадку, якщо чоловік не може стати батьком через недостатню якість сперми в принципі. В такому випадку репродуктологу не залишається нічого, крім як порекомендувати використовувати донорську сперму. Для чоловіка це може стати справжнім ударом, адже в такому випадку він не буде мати нічого генетично спільного з народженою дитиною. Але, тим не менш, це залишається одним з кращих виходів, оскільки так як мінімум один з батьків матиме спільні гени з дитиною.

У будь-якому випадку, на цій фазі дуже важливо не ізолюватися від суспільства. Безумовно, що оточують іноді можуть давати вам непотрібні поради, які будуть скоріше дратувати. Однак це ще не привід відмовлятися від суспільства взагалі, адже навколишні люди нададуть вам неоціненну моральну підтримку.

Фаза 3 – після лікування

Величезна кількість пар успішно бореться з безпліддям, однак, як вам скаже ваш репродуктолог, це не завжди вдається з першої спроби. Особливо це стосується тих випадків, коли мова йде про штучне запліднення. Дуже рідко коли ЕКЗ стає успішним з першого разу, зазвичай необхідно дві або три спроби, а іноді навіть більше. І якщо перші спроби лікування проходять безуспішно, в якийсь момент вам доведеться вирішити, чи продовжувати боротися за своє щастя або припинити спроби зачати і зробити вибір на користь усиновлення.

На жаль, лікування безпліддя, особливо штучне запліднення, віднімає величезну кількість сил, часу і фінансів. У якийсь момент ви можете зрозуміти, що ваші ресурси вже виснажилися. В такому випадку необхідно дозволити собі хоча б зробити перерву в лікуванні, а можливо, навіть зробити складний вибір і відмовитися від лікування безпліддя на користь усиновлення дитини.

На щастя, репродуктивна медицина знаходиться на тій стадії, коли незначна кількість людей не в змозі вилікуватися від безпліддя. Однак пам’ятайте, що на це потрібен час і велика кількість сил. Головне, щоб навіть без дитини ви залишалися родиною, люблячою, що розуміє і підтримує один одного. Це одна з головних запорук успішного лікування безпліддя.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.