Ембріон вибирає собі гени одного з батьків

З’ясувалося, що людський ембріон унікальним способом вибирає собі гени одного з батьків.

У клітинах самок всіх видів ссавців міститься пара Х-хромосом, а в клітинах самців тільки одна Х-хромосома, а друга отримала назву Y-хромосоми. Саме в цих хромосомах закладена різниця між статями у ссавців.

Ембріони самок на ранніх етапах розвитку зводить нанівець активність однієї з Х-хромосом. Це необхідно, щоб встановити рівновагу в процесі розвитку, тому що у жіночих особин дві Х-хромосоми – по одній від матері і батька. Як відомо, у такий оригінальний спосіб організм захищає себе від захворювань і мутацій, пов’язаних зі зчепленням хромосом.

Досі проводилися досліди на мишах, і вчені думали, що людський організм діє за тією ж схемою, проте виявилося, що це не так.

Мовчить хромосома

Людина, подібно іншим ссавцям, отримує від батьків цілий набір хромосом – від матері одну з її Х-хромосом, а від батька – як вийде, або Х-хромосоми, або Y-хромосому. Таким чином, чоловіків отримують Х-хромосому від матері і Y-хромосому від батька, а жінки – по одній Х-хромосомі від кожного з батьків.

У порівнянні з Х-хромосомою, Y-хромосома програла еволюцію. У неї залишилося надзвичайно мало генів, в порівнянні з Х-хромосомою, і залишилися тільки ті, які життєво необхідні чоловічому організму.

А ось жіноча хромосома у багато разів перевищує свого супутника і за розміром, і за багатством інформації, закладеної в ній. З одного боку, це добре – в жіночому організмі закладено куди більше корисної інформації для розвитку та генетики. З іншого – саме з цієї причини жінки є переносниками більшості генетичних мутацій в світі. Причому не обов’язково жінка буде ними хворіти, вона може їх просто передавати. І ці мутації можуть бути як досить нешкідливими (наприклад, альбінізм), так і нести серйозну загрозу для життя (наприклад, гемофілія).

Саме щоб компенсувати цей надлишок інформації, жіночий ембріон на початку свого існування добровільно «урізає» собі одну хромосому. Безумовно, вона залишається в організмі, однак не виявляє ніякої активності, «мовчить». Так новий організм захищається від генетичного сміття і захворювань, які несуть в собі жіночі хромосоми.

Цей феномен вперше помітила Мері Лайон в 1961 році. Уже значно пізніше дослідження показали, що замовчання хромосом відбувається поступово, і до кінця процесу «мовчать» вже все або майже все гени. В результаті хромосома стає інертною (її називають тільцем Барра). Причому ембріон «вибирає» собі вподобану хромосому ще на етапі розподілу, коли він навіть не прикріплений до стінки матки.

У деяких тварин «замовкає» тільки певна хромосома – наприклад, у кенгуру інертною ставє Х-хромосома, взята від батька. А ось у людини вибір залишається випадковим, тобто у деяких жінок активна Х-хромосома матері, а у деяких – батька. При цьому це ніяким чином не виявляється в нормальному здоровому організмі, але проявляється при мутаціях.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.