ЕКЗ при СПКЯ

На жаль, досить часто трапляється таке, що молоді жінки переносять операцію з видалення одного яєчника. Які шанси на успіх ЕКЗ, якщо залишиться тільки один яєчник?

В цілому, відсутність одного яєчника не так істотно впливає на шанси завагітніти, як здається багатьом. Набагато важливіше, щоб прохідною залишилася маткова труба, адже саме по ній яйцеклітина відправляються в матку, де повинна закріпитися. А в іншому навіть один яєчник відмінно справляється з виробленням гормонів і підтриманням репродуктивної функції у жінок.

І, звичайно ж, дуже важливе репродуктивне здоров’я партнера. У такій ситуації зазвичай вагітність наступає без втручання медиків. Можливо, настане не так швидко, як у жінок з 2 яєчниками, але через якийсь час у вас все одно вийде завагітніти природнім шляхом.

У разі, коли виникають деякі труднощі з природним зачаттям, необхідно пройти обстеження у репродуктолога-гінеколога на предмет різних захворювань і порушень в організмі. Крім того, необхідно більш ретельно перевірити прохідність маткових труб, а також оцінити стан яєчника і його здатність виробляти здорові яйцеклітини, готові до запліднення. Якщо результати цих тестів здадуться репродуктологу незадовільними, він може рекомендувати для зачаття штучну інсемінацію або екстракорпоральне запліднення.

В першу чергу, репродуктолог повинен переконатися, що овуляція у жінки відбувається нормально. Це природний процес, коли кожні 28 днів в яєчниках дозрівають фолікули, які потім стають яйцеклітиною. За умови, що у жінки 2 яєчника, вони працюють поперемінно: яйцеклітина виходить або з одного, або з іншого. Хоча, іноді буває таке, що один яєчник працює більш активно. В основному це залежить від фізіологічних особливостей організму, таких як кровопостачання одного з яєчників або підвищена кількість фолікулів в одному з них. Наприклад, після перенесеної операції з видалення апендициту яєчник, який знаходиться з правого боку, може працювати дещо гірше, ніж лівий.

У разі ж, коли жінки переносять з якихось причин операцію з видалення одного з яєчників, всі необхідні роботи змушений виконувати другий, відповідно, навантаження на нього виростає в два рази. Іноді це призводить до передчасної менопаузи, коли запаси яєчника виснажуються, він перестає виробляти яйцеклітини, припиняється менструальний цикл і природне зачаття стає для жінки неможливим. Крім того, після видалення одного яєчника необхідно часто і найбільш ретельно обстежуватися, щоб переконатися в тому, що захворювання або пошкодження, через яке довелося видалити один яєчник, не поширилося на всі органи репродуктивної системи.

Залежно від того, які проблеми були виявлені з зачаттям у кожної конкретної жінки, призначаються різні види лікування. Зокрема, якщо яєчник здатний нормально працювати, а запас яйцеклітин досить високий, щоб використовувати його для зачаття, медики можуть порекомендувати гормональну терапію.

Якщо ж обстеження виявить більш серйозні порушення репродуктивної системи, єдиним виходом для жінки стане процедура екстракорпорального запліднення.

Згідно зі статистикою, успішність ЕКЗ однаково хороша для жінок з одним яєчником і з двома. Єдине, чим відрізнятиметься програма ЕКЗ для тих, у кого один яєчник – кількість гормональних препаратів. Їх кількість може бути збільшена для того, щоб єдиний яєчник виробив необхідну кількість яйцеклітин.

Ще на етапі підготовки до ЕКЗ репродуктолог ретельно вас огляне, проведе безліч обстежень і оцінить всі пов’язані з процедурою ризики. В цілому, підготовка до ЕКЗ безпосередньо залежить від того, з якої причини був видалений яєчник. Наприклад, якщо вам видалили яєчник через утворення пухлини, то застосування гормональних препаратів для стимуляції вироблення яйцеклітин буде протипоказано. Однак це не є причиною для заборони на вагітність і пологи, так що клініка репродуктології може спробувати провести вам цикл ЕКЗ, використовуючи яйцеклітини, які виробилися в рамках природного циклу.

Ще одна причина, по якій виникають складнощі з процедурою ЕКЗ у жінок з одним яєчником – це наявність захворювань, що передаються статевим шляхом. Це жодним чином не впливає на здатність до вашого дітородіння, однак після стимуляції може знадобитися особливо обережна і ретельна пункція, яку буде проводити тільки дуже досвідчений лікар.

Основа успішної стимуляції яєчників – це грамотна оцінка стану гормонального фону жінки. Це дозволяє вибрати найбільш підходящу для пацієнтки систему гормональної стимуляції отримати яйцеклітини найбільш високої якості. А адже саме якість яйцеклітин в кінцевому підсумку визначає успішність ЕКЗ.

Якщо жінка після видалення яєчників протягом декількох років безуспішно намагається зачати, проходить курс лікування, включаючи гормональну корекцію і невелику стимуляцію овуляції, це стає серйозним приводом звернутися в клініку допоміжних репродуктивних технологій.

Основна причина того, що жінки з віддаленими яєчниками не можуть завагітніти – це порушення схеми овуляції. В такому випадку яйцеклітина або не дозріває до свого повноцінного стану, або не може вийти з яєчника і продовжити свій шлях. У разі якщо яйцеклітина не може вийти з яєчника, вона перетворюється на функціональну кісту. Це пов’язано з тим, що фолікул, з якого з’являється яйцеклітина, не може розірватися. Саме утворення великої кількості таких кіст стає дуже частою причиною операції на репродуктивній системи у жінок.

Досить часто зустрічається також стерта форма полікістозу яєчників. Це означає, що в яєчнику утворюються кісти, але, незважаючи на це, вироблення яйцеклітин все-таки наступає. Однак овуляція може бути порушена, може спостерігатися нездоровий гормональний рівень, що стане серйозною перешкодою на шляху до вагітності.

При подібному спаечному процесі дуже важливо, в першу чергу, повернути в норму гормональний фон. Необхідно створити нормальний цикл овуляції, щоб жінка могла завагітніти. Після цього зазвичай проводиться стимуляція яєчників за допомогою гормональних препаратів, яка ґрунтується на численних аналізах. Всі ці аналізи необхідні, щоб репродуктолог міг правильно підібрати препарати, які не викличуть ускладнень, і в той же час допоможуть яєчникам виробити більшу кількість яйцеклітин.

Часто такий стимуляції виявляється більш ніж достатньо, щоб жінка могла завагітніти природнім шляхом без використання допоміжних репродуктивних технологій. Якщо ж гіперстимуляція не допомагає, репродуктологи рекомендує пройти цикл ЕКЗ. Необхідність хірургічного втручання виникає досить рідко, і зазвичай тільки у випадках затяжних проблем репродуктивної системи без відповіді на стимуляцію за допомогою гормонів

Показання до ЕКЗ при відсутності яєчників:

Лікування, яке протягом року або більше не принесло результату.

Супутні захворювання, які заважають нормальному лікуванню або перешкоджають настанню вагітності, такі як ендометріоз або міома.

Проблеми в репродуктивній системі партнера: низька якість сперми і так далі.

Особливості репродуктивних технологій при відсутності одного яєчника.

Перед використанням допоміжних репродуктивних технологій лікар обов’язково проводить повне обстеження організму жінки, коригує гормональний фон, відновлює менструальний цикл за допомогою спеціальних препаратів, а також лікує всі супутні захворювання, навіть якщо вони не стосуються репродуктивного здоров’я.

Досить часто жінки, які страждають від спаєчних процесів в яєчниках, мають серйозні порушення метаболізму, тобто надлишкову вагу. Саме тому дуже важливо перед плануванням вагітності привести в норму обмін речовин. Крім того, їм рекомендується дієта з обмеженням споживання солодощів і мучного, спорт і водні процедури.

 Згідно з рекомендаціями репродуктологів, найважливіше в лікуванні синдрому полікістозних яєчників – це прийом спеціальних препаратів, які повинен призначати фахівець з урахуванням повного обстеження організму, гормонального фону, обміну речовин і іншого. Особливо це важливо, якщо пацієнтка планує провести екстракорпоральне запліднення. Зокрема, в Сполучених Штатах пацієнтка проходить ЕКЗ, якщо у неї була надлишкова вага, тільки після того, як вона знизить її на 30% від початкового. Це не просто пусте вимога – після схуднення відсоток успішності циклів ЕКЗ зростає майже на 15%.

Уже після попереднього етапу планується і проводиться саме штучне запліднення. Репродуктолог вибирає препарат індивідуально для кожної пацієнтки, в залежності від аналізів на рівень гормонів. Дуже важливо дотримуватися кожної вимоги репродуктолога, приймати препарати в точно зазначений час і дотримуватися дозування. В іншому випадку може розвинутися синдром гіперстимуляції яєчників, коли вони виробляють занадто багато яйцеклітин за один раз, через що страждає вся репродуктивна система.

Особливості стимуляції у пацієнта з синдромом полікістозних яєчників

Незважаючи на те, що репродуктологи особливо ретельно підбирають препарати для стимуляції для пацієнток з полікістозом яєчників, це ще не гарантує успіх. Зокрема, жінка може не відповісти на стимуляцію взагалі або відповісти на неї занадто сильно.

Залежно від отриманого результату, лікар може коригувати дозування препаратів, при цьому періодично перевіряючи рівень гормонів в крові жінки. Це дозволить домогтися максимально позитивного результату, проте, якщо лікування не буде давати відповідних умов для запліднення, репродуктолог може перенести цикл ЕКЗ на наступний місяць. В даному випадку це буде найрозумнішим виходом, так як лікар дбає про здоров’я пацієнтки і перешкоджає виникненню серйозних ускладнень в репродуктивній системі.

Одна з особливостей ЕКЗ при полікістозі – це можливість того, що отримані яйцеклітини матимуть абсолютно різну якість. Проблема в тому, що сучасна репродуктивна медицина не може оцінити якість яйцеклітини також добре, як якість вже готового ембріона. В результаті після стимуляції лікарі постараються запліднити якомога більше яйцеклітин. Проте, якщо яйцеклітини виявляться недостатньо зрілими, їх можна виростити в штучних умовах, і потім запліднити. Тільки після цього, і після декількох днів культивування можна сміливо говорити про якість ембріонів.

Якщо після стимуляції жінці не загрожує гіперстимуляція яєчників, то в порожнину матки можна перенести відразу два ембріона, але не більше. Якщо ж ризик такого ускладнення існує, то у жінки є можливість законсервувати готові ембріони і дочекатися моменту, коли організм стабілізується і буде готовий до приміщення в нього ембріона. Кріоконсервація ембріонів жодним чином не позначається на їх якості, а також на успіх ЕКЗ. У випадку кріоконсервації їх перенесення може бути відкладене на місяць або два після стимуляції.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.