Дитина ціною у міліон

Все про сурогатне материнство: інтерв’ю фахівця з підбору сурогатних матерів

Ми взяли інтерв’ю у фахівця, який займається підбором сурогатних матерів для безплідних пар. Це допоможе нам відповісти на безліч питань, які цікавлять потенційних сурогатних матерів і безплідні пари, які звертаються в агентства для підбору сурогатної мами.

Ви стежите за тим, як складається доля і здоров’я сурогатної мами і дитини, яку вона народила?

В першу чергу, в договорі між сурогатною матір’ю і біологічними батьками дуже строго прописуються правила, яким має слідувати сурогатна мати для того, щоб зберегти своє здоров’я і здоров’я дитини, яку вона виношує. Це обов’язково, щоб сурогатна мама ставилася відповідально до свого здоров’я, і ​​до збереження вагітності. Ще на етапі планування такої вагітності сурогатна мати проходить дуже строгі аналізи, які повинні підтвердити її здоров’я. Протягом всієї вагітності біологічні батьки дитини забезпечують сурогатну матір фінансово, щоб вона могла підтримувати здоровий спосіб життя, а також компенсують їй всі необхідні медичні витрати. Це дозволяє сурогатній матері будь впевненою, що вона зможе піклуватися про своє здоров’я протягом всієї вагітності.

Після народження дитини ми не стежимо спеціально за здоров’ям сурогатної матері, але це не означає, що вона залишається без підтримки. При необхідності сурогатна мама може звернутися до нас, якщо у неї виникнуть якісь питання, або якщо вона вважатиме, що вагітність негативно позначилася на її здоров’ї. Однак таке відбувається рідко, оскільки в програмі беруть участь виключно здорові жінки, які цілком адекватно переносять вагітність, їх організм сприймає це як природні навантаження, які не загрожують здоров’ю. Ми завжди підтримуємо тих сурмам, які беруть участь в наших програмах. Крім того, багато хто з них повертаються в програму після народження дитини, вони відмінно себе почувають і готові знову подарувати комусь щастя бути батьками.

Що стосується стану дитини, ми не маємо право стежити за її подальшим життям. У дитини, народженої сурогатною матір’ю, здоров’я таке ж, як і у зачатої природним шляхом. Такі діти нічим не відрізняються від всіх інших, і за їх здоров’ям стежать їхні батьки. Крім того, дуже важливим є збереження медичної таємниці, саме тому клініка репродуктології і не бере участі в подальшому житті дитини, народженої сурогатною матір’ю, і її батьків. Дуже часто батьки малюка, якого народила сурогатна мати, хочуть зберегти цей факт в таємниці, і для цього ми робимо все можливе, зберігаючи конфіденційність наших клієнтів. Таким чином, ми контролюємо тільки стан здоров’я дитини і сурогатної матері в процесі вагітності.

А що, якщо дитина народжується з патологією? Якщо проблеми зі здоров’ям у дитини виявляються через тиждень, або через рік після народження?

Як я вже говорив, діти, народжені сурогатною матір’ю, нічим не відрізняються від дітей, які були зачаті природним шляхом. На жаль, на даний момент медицина не може гарантувати народження стовідсотково здорової дитини. Ми не можемо повністю запобігти ризику генетичних захворювань, проте робимо все можливе, щоб звести такий ризик до мінімуму. Важливо розуміти, що ризик народження дитини з серйозними проблемами зі здоров’ям пов’язаний з генетичним фактором, тобто зі спадковістю її біологічних батьків. Оскільки сурогатна мати тільки виношує дитину, вона не має ніякого відношення до народження малюка з проблемами зі здоров’ям.

Щоб цього уникнути, біологічні батьки приходять безліч аналізів ще перед зачаттям, а сурогатна мати зобов’язана дотримуватись рекомендацій лікарів і протягом вагітності здавати спеціальні аналізи та УЗД для того, щоб виключити розвиток патології у дитини. Звичайно, це складні і тривалі процедури, однак за правилами наших договорів сурогатна мати не має права відмовлятися від таких аналізів. Якщо у дитини виявляються які-небудь генетичні захворювання, через те, що батьки відмовилися проходити будь-які тести, то відповідно до нашого договору вони не мають права відмовлятися від дитини, вони повинні нести повну відповідальність за стан її здоров’я.

Однак на практиці все не так складно, батьки, які збираються скористатися послугами сурогатної матері, проходять всебічне обстеження, в тому числі і таке, яке виявляє ризик народження дитини з генетичними проблемами. У такому випадку єдиний вихід – це використання донорських ооцитів, яйцеклітин або сперматозоїдів.

Наскільки здоров’я дитини залежить від сурогатної матері?

Оскільки відбувається запліднення в пробірці, більшу частину відповідальності за здоров’я малюка несуть генетичні фактори і, звичайно ж, клініка репродуктології. При цьому сурогатна мати стільки виношує дитину, біологічно це не її дитина. Сурогатна мати відповідає тільки за те, щоб ніякі зовнішні факто ри не впливали згубно на здоров’я дитини: це, наприклад, шкідливі звички, неправильне харчування і так далі. Все, що робить сурогатна мати, суворо контролюється: наприклад, ми завжди можемо перевірити, як вона харчується, чи не вживає алкоголь, чи немає у неї інфекцій, які передаються статевим шляхом. Будь-яка потенційна загроза для здоров’я дитини повністю виключається, біологічні батьки мають право вимагати від сурогатної матері в будь-який момент пройти тест на вміст алкоголю в крові, і сурогатна мати не має права відмовитися.

Як оформлюється ризик для здоров’я сурогатної мами і дитини з точки зору юриста?

На щастя, в Україні законодавчо повністю захищене і в деяких аспектах прописано сурогатне материнство. Звичайно, законодавство не враховує всі делікатні моменти, і в цьому випадку на допомогу приходять юристи. Відповідно до законодавства між сурогатною матір’ю і біологічними батьками підписується договір, в якому вказана відповідальність кожної сторони в кожному аспекті. Деяких це лякає, оскільки договір виходить досить об’ємним, але в кінцевому підсумку від цього залежить здоров’я дитини, відповідальність сторін, так що підписання такого договору – це дуже важливий етап сурогатного материнства.

Наприклад, в контракті будуть прописані всі можливі ризики: викидень, необхідність проведення аборту за медичними показаннями і так далі. Всі ці ризики діляться на три основні групи, кожна з яких докладно описується в контракті. До першої групи можна віднести такі фактори, які неможливо передбачити і запобігти: це такі, які не залежать ні від сурогатної матері, ні від біологічних батьків. На жаль, таке іноді трапляється, наприклад, дитина може мати серйозні захворювання, які не були виявлені заздалегідь. До другої групи належать такі фактори, які залежать в основному від генетики біологічних батьків: наприклад, коли у дитини виявлено серйозне спадкове захворювання. До третьої групи відносяться такі чинники, в яких винна сурогатна мати: наприклад, недотримання вимог репродуктологов, ведення нездорового способу життя і так далі. У контракті обов’язково вказано, що причини таких проблем виявляються виключно за допомогою аналізів, експертним шляхом. Це дозволяє захистити обидві сторони, і гарантувати народження здорової дитини.

Окремо в контракті прописуються такі важливі фактори, як можливість багатоплідної вагітності, необхідність проведення кесаревого розтину і так далі. Наприклад, в звичайному контракті дуже точно вказано, скільки саме ембріонів може бути перенесено в порожнину матки сурогатної матері. При цьому сурогатна мати сама вирішує, скільки ембріонів буде перенесено, оскільки велика кількість ембріонів (дозволено не більше 3) може прижитися, що призведе до багатоплідної вагітності і досить серйозних проблем з виношуванням навіть у дуже здорової жінки. Саме з цієї причини сурогатна мати сама вирішує, скільки ембріонів буде перенесено, і скільки може витримати організм.

Що стосується проведення кесаревого розтину, то воно проводиться тільки за медичними показаннями: наприклад, біологічні батьки не мають права вимагати проведення кесаревого розтину, навіть якщо з їх точки зору – це найкращий вихід. В такому випадку все вирішується за допомогою лікарів, але якщо кесарів розтин – це єдиний спосіб народити здорову дитину, то сурогатна мати не має права від нього відмовитися.

Невже за допомогою аналізів можна виявити, що, наприклад, проблеми почалися через те, що сурогатна мати не проводила потрібне лікування?

Так, звичайно. Кожен етап підготовки сурогатної матері до вагітності, як і вся подальша вагітність, строго контролюється за допомогою спеціальних аналізів, і, якщо сурогатна мати не дотримується рекомендацій лікаря або не приймає необхідні ліки, аналізи це обов’язково покажуть. Наприклад, якщо сурогатна мати не приймала гормони, які прописав репродуктолог, то пропуск навіть єдиною таблетки буде помітний за результатами гормонального рівня. Різниця може бути незначною і дуже індивідуальною залежно від організму, але, оскільки сурогатну матір ретельно готують до зачаття і народження дитини, фахівці клініки обов’язково помітять цю різницю.

Яким вимогам повинна відповідати потенційна сурогатна мати?

В першу чергу, це повинна бути здорова жінка, у якої вже є як мінімум одна рідна дитина. Крім того, сурмами проходять дуже строгі аналізи, які визначають їх здоров’я.

Які є вимоги за соціальними показниками? Наприклад, сімейний стан, рівень доходу і так далі?

Рівень доходу сурогатної матері не має значення. Спочатку, коли сурогатна мати звертається в клініку репродуктології, вона повинна пройти тільки загальні аналізи, які вона може зробити або в платній клініці за невелику суму, або за призначенням у терапевта або гінеколога. Більшість аналізів можна пройти прямо за місцем проживання, тільки деякі з них платні: наприклад, аналізи на інфекції. Але всі ці витрати на аналізи ми обов’язково компенсуємо, оскільки сурогатна мати – це повністю наша відповідальність.

Сімейний стан теж не має значення. Правда, відповідно до законів України, якщо у потенційної сурогатної матері є чоловік, він зобов’язаний надати письмову згоду на те, щоб його дружина брала участь в програмі.

На вимогу законодавства України і думку репродуктологів усього світу, сурогатною мамою не може стати жінка, у якої немає власних дітей. Ця вимога пов’язана з тим, що наявність рідної здорової дитини – це один з основних факторів, які визначають репродуктивне здоров’я жінки.

Для участі в програмі сурогатного материнства у жінки має пройти як мінімум півроку з моменту останніх пологів. Взагалі для участі в програмі ми приймаємо жінок, які народили не менш 10 місяців тому: за цей час організм встигає повністю відновитися і готовий до нової вагітності. Можливо, це здасться неправильним, але організму жінки дійсно потрібен час на відновлення після пологів, щоб не було ніяких ускладнень і проблем зі здоров’ям в першу чергу у самій сурогатної матері.

Що стосується чинника національності, тут багато що залежить в першу чергу від батьків. Природно, що більшість наших клієнтів мають українське громадянство і шукають жінку українку. Це дуже важливо ще й тому, що у жінки з іншої країни може не бути громадянства, що призведе до необхідності проведення платних медичних обстежень, складнощів при реєстрації в лікарнях і так далі. Також, якщо у потенційних сурогатної матері немає українського громадянства, це може привести до серйозних проблем при реєстрації дитини, яку вона народила.

Чи буває таке, що біологічні батьки відмовляються від дітей?

Це дуже поширена помилка, і дуже великий страх всіх сурогатних матерів. Як фахівець, я можу сказати одне: люди, які говорять, що біологічні батьки можуть відмовитися від дитини, мабуть мають дуже туманне уявлення про те, з яких причин ці люди вдаються до допомоги сурогатних матерів. Насправді не так просто зважитися на те, щоб твою дитину виносила і народила інша жінка. Зазвичай проходить досить довгий час, перш ніж біологічні батьки вирішують, що це найкращий вихід. Зазвичай у таких людей вже досить тривалий період проходить лікування від безпліддя, і лікування безуспішне, так що сурогатна мати стає їхнім останнім шансом. А по-друге, сурогатне материнство – це ще дуже серйозне матеріальне питання: крім виплати самій сурогатній мами, це ще безліч витрат для аналізів біологічних батьків і сурогатної мами, це оплата процедури екстракорпорального запліднення. Це все коштує дійсно чимало, і, на жаль, навіть найкращі клініки репродуктології не дають гарантії, що все це вийде з першої спроби. Зазвичай людям потрібно кілька спроб, щоб вони могли мати дітей.

Крім того, біологічні батьки забезпечують сурогатну маму всім необхідним, вони оплачують усі гормональні препарати, платні УЗД і так далі. Це просто неймовірно, щоб люди, які витратили багато років, зусиль і колосальну кількість грошей на те, щоб нарешті мати дітей, раптом відмовилися від народженої дитини. Крім того, між сурогатною матір’ю і біологічними батьками дитини підписується контракт. У тому числі в цьому контракті зазначено, що біологічні батьки зобов’язані забрати свою дитину, навіть якщо вона буде народжений нездоровою. Таким чином ми захищаємо сурогатних матерів від будь-якого ризику. Наприклад, якщо біологічні батьки захочуть раптом відмовитися від дитини, сурогатна мати може звернутися до суду, і при цьому вони будуть не тільки зобов’язані забрати дитину, а й отримають дуже неприємній розголос, що їм, природно, не потрібно.

А що робити, якщо батьки хотіли одну дитину, а народилася двійня?

Це теж питання, яке відпадає, якщо уважніше вивчити питання екстракорпорального запліднення. В першу чергу, важливо розуміти, що сурогатній матері переноситься зазвичай не один ембріон. Це робиться виключно за згодою сурогатної матері, і для того, щоб підвищити шанси на успіх. Однак в остаточному підсумку вибір мають і біологічні батьки: наприклад, вони можуть наполягти, щоб був перенесений тільки один ембріон. Якщо ж вони хочуть перенести два або три ембріона, вони повинні бути готові до того, що у них народиться більше однієї дитини. Так що якщо біологічні батьки твердо налаштовані тільки на одну дитину, то їх репродуктолог про це знає, і тоді переносять тільки один ембріон. Проте, зазвичай підсаджують два ембріона: це істотно підвищує шанси на успіх, оскільки один ембріон може не прижитися. Все це обговорюється в центрі репродуктології і обов’язково відбивається в договорі, який підписують біологічні батьки і сурогатна мати. Якщо ж сурогатна мама не хоче виношувати більше однієї дитини, вона теж має право обговорити це з біологічними батьками та просто відмовитися від перенесення більше одного ембріона.

Із особистої практики можу сказати, що ще не було випадків, щоб при приживлення 2 ембріонів біологічні батьки засмучувалися. Зазвичай навпаки, це викликає величезне щастя, адже ці люди не сподівається мати навіть одну дитину, а виходить, що їх буде відразу двоє.

Бувають у вас випадки, коли сурогатна мама народжує двійню?

Так, звичайно ж, при перенесенні двох-трьох ембріонів буває таке, що народжується двійня. Бувало й таке, що люди використовують послуги сурогатної матері, і при цьому біологічна мати проходить штучне запліднення. При цьому був випадок, коли вдалося завагітніти і сурогатній матері, і біологічній матері. В результаті народилося двоє дітей, які були законодавчо записані як двійня. Щоб ви не лякалися, можу сказати, що батьки абсолютно не збиралися відмовлятися від дитини, яку народила сурогатна мати: навпаки, вони були раді, що у них навіть двоє дітей, а вони навіть на жодного не сподівалися.

Чи є вже дорослі діти, народжені сурогатними мамами, як складається їхня доля?

Як я вже говорив, ми не маємо права відслідковувати долю дітей, народжених сурогатними матерями. Саме на це і спрямована конфіденційність, ми обов’язково дотримуємося лікарську таємницю, і не маємо право стежити за тим, як розвивається доля дитини. Одне можна сказати з упевненістю: я бачив, наскільки біологічні батьки хочуть цих дітей, і можу сказати, що вони цих дітей будуть просто обожнювати.

Хто зазвичай стає сурогатною мамою? Можете дати типовий портрет такої жінки?

А ось це одне з питань, на які я точно не можу відповісти. Жінки, які до нас приходять, щоб стати сурогатними мамами, бувають абсолютно різними. Це може бути і зріла доросла жінка, яка повністю відбулася в житті, яка хоче комусь допомогти. Це може бути і молода жінка, у якої вже є власна дитина і яка хоче забезпечити їй гарне майбутнє. У програму сурогатного материнства приходять як жінки з мінімальним достатком, так і досить заможні: єдиного портрета не існує.

У скільки обходяться послуги сурогатної матері для біологічних батьків?

Дуже складно дати адекватну відповідь на таке питання. В першу чергу, сурогатна мати отримує допомогу щомісяця, їй оплачують всі аналізи, і звичайно ж оплачується процедура штучного запліднення. Крім того, серйозно варіюється вартість послуг сурогатних матерів: це все дуже індивідуально, і ми не встановлюємо єдиного цінника, це залежить тільки від того, як між собою домовляться біологічні батьки і сурогатна мать. Плюс може істотно варіюватися вартість самого лікування: наприклад, іноді потрібен не один, а кілька переносів для вдалого зачаття. У випадках проблем зі здоров’ям біологічних батьків може бути використана чужа яйцеклітина або сперма донора, при необхідності проводиться ІКСІ – якщо, наприклад, у чоловіка погана сперма, з неї виділяється найактивніший життєздатний сперматозоїд, який поміщається безпосередньо в яйцеклітину. Вся процедура лікування дуже індивідуальна, і назвати одну ціну досить важко.

Дитину показують сурогатній мамі?

Це багато в чому залежить від особистих взаємин сурогатної матері і біологічних батьків. Але на практиці можу сказати, що зазвичай дитину сурогатній матері не показують, найчастіше на її прохання. Біологічні батьки свою дитину можуть побачити в той же день, коли вона народилася. Керівництво пологового будинку, в якому народжує сурогатна мати, має знати, хто справжні батьки, їм пред’являються документи з клініки репродуктології, обов’язково показуються юридичні договори, всі довіреності: в іншому випадку дитину просто можуть не віддати справжнім батькам.

Суррогатні мами годують дітей у пологовому будинку? Або може бути їх потім використовують в якості годувальниць для дітей?

Ні, і ми як медики настійно не рекомендуємо цього робити. Взагалі найкраще, коли сурогатна мати не спілкується з сім’єю, для якої вона народила дитину. Крім того, зазвичай сурогатним матерям навіть не показують цих дітей, щоб позбавити їх від психологічної травми. Використання сурогатної матері в якості годувальниці дуже небажано, оскільки вона може звикнути до цієї дитині, хоча насправді не має до нього ніякого ставлення. Зазвичай діти, народжені сурогатними матерями, виховуються на штучному вигодовуванні. Це абсолютно безпечно, рятує від безлічі моральних дилем. Що стосується сурогатної матері, відразу після народження їй дають спеціальні таблетки, які пригнічують лактацію. Це дозволяє виключити проблему, коли при грудному вигодовуванні сурогатна матір звикає, має психологічну прихильність до дитини. Крім того, відразу після народження дитини сурогатна мати отримує нагороду за свій благородний вчинок і повертається до своєї сім’ї. У кожної сурогатної матері вже є рідні діти, про яких вона повинні дбати, так що її спілкування е з сім’єю дитини виключається.

А що стосується психологічного зв’язку сурогатної матері і дитини? Чи бували у вас випадки, коли сурогатні матері не хотіли віддавати дитину?

У нашій практиці ще не було таких випадків, щоб сурогатна матір після народження дитини відмовилася її віддавати. Дуже важливу роль в цьому відіграє особисте спілкування сурогатної матері і біологічних батьків: сурогатна мати відмінно бачить, як вони чекають цю дитину, крім того, сурогатна мати чудово розуміє, що ця дитина – не її, вона не має до нього ніякого ставлення. Крім того , сурогатними матерями зазвичай рухають матеріальні мотиви. У кожної сурогатної мами є як мінімум одна рідна дитина, яка її чекає з пологового будинку, і якій вона повинна дати все найкраще.

Найчастіше сурогатні матері беруть участь в програмі тільки через матеріальну вигоду, у них вже є діти, яких потрібно забезпечувати, і ще одна дитина, тим більш чужа, їм не потрібна. Сурогатні матері чудово розуміють, що виношують чужого малюка. А кому захочеться ростити чужу дитину, з чужими рисами, тим більше, що кожна сурогатна мати – фізіологічно здорова жінка і може народити собі дитину самостійно?

Чи є можливість того, що дитина буде схожий на сурогатну матір?

Сурогатна мати не має ніякого відношення до зачаття дитини: біологічно це не її малюк. Не слід недооцінювати таку важливу річ, як генетика. Діти, народжені суррогатними матерями, схожі на своїх справжніх батьків, сперма і яйцеклітина яких використовувалися для зачаття. Сурогатна мати тільки виношує малюка: вона, звичайно, виконує дуже важливу функцію, але говорити про те, що дитина буде схожа на неї, щонайменше нерозумно. Більш того, дитина ж не бачить сурогатну матір, вона її не виховує, і ніяким чином не бере участі в її житті, вона і генетично зовсім інша. В кінцевому підсумку, няні, які виховують дітей, впливають на них набагато більше, але ж це питання нікого не тривожить.

Що кажуть сурогатні матері своїм близьким про свою вагітність?

Це все дуже індивідуально і залежить від кожної конкретної сурогатної матері. Більшість з них хочуть обмежити доступ до своєї вагітності, щоб потім не відповідати на незручні питання. Так найчастіше і відбувається, і, якщо сурогатна мати хоче приховати свою вагітність, біологічні батьки на пізніх термінах виношування просто знімають їй квартиру в іншому місті або іншому районі. В іншому питання вирішує сама сурогатна мати: зовсім необов’язково пояснювати кожному знайомому, що це не її дитина. Якщо немає можливості або бажання приховувати вагітність, сурогатні мами можуть сказати, що стався нещасний випадок і вони втратили дитину. Це зазвичай позбавляє від незручних питань.

Чи багато жінок приходять в програму повторно?

Так, досить багато жінок, які вже були сурогатними мамами, повертаються до нас для проведення ще однієї програми. Тим більше, що при повторній участі в програмі у сурогатної матері зазвичай оплата вище. Це пов’язано з тим, що якщо сурогатна мама одного разу вже брала участь в програмі, народила здорову дитину, все пройшло добре, вона дбала про малюка і виносила його без ускладнень, якщо вона спокійно від нього відмовилася і зберегла все в таємниці, то природно попит на такі послуги набагато вище.

Чия законодавчо дитина, народжена сурогатною матір’ю?

Згідно з українським законодавством, дитина, народжена сурогатною матір’ю, є дитиною своїх біологічних батьків. Це прописано в законах України про сурогатне материнство. І це дуже важлива підмога для біологічних батьків, яке в тому числі дозволяє їм не переживати, що сурогатна мати може залишити малюка собі. У всіх інших аспектах біологічних батьків захищає також підписаний договір з сурогатною матір’ю. У будь-якому випадку, генетичну спорідненість дитини можна підтвердити, і законодавчо не виникне питань про те, чия саме це дитина.

Як захищають інтереси сурогатної матері?

Сурогатна мама захищена законом точно так же, як і біологічні батьки. Всі спірні і складні моменти, яких в законодавстві немає, обов’язково прописуються в контракті. Оскільки контракт складають фахівці, у яких вже є в цій сфері чималий досвід, проблем не виникає: великий досвід ведення подібних справ дозволяє врахувати всі моменти, позбавити обидві сторони від ризиків. Сурогатна мама захищена в будь-якому випадку: навіть якщо вона не зможе виносити дитину не зі своєї вини, якщо станеться викидень і так далі, біологічні батьки зобов’язані виплатити їй компенсацію у кожному конкретному випадку.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.