Депресія після невдалого ЕКЗ

Для жінок, які не можуть зачати дитину, кожна невдала спроба – це справжнє випробування, яке потребує дуже багато сил і нервів. Звичайно ж, велику роль відіграє підтримка люблячого партнера, але іноді її виявляється недостатньо, і у жінок трапляються нервові зриви або депресії.

Але ж зовсім недавно здавалося, що найгірше – це процедури, через які потрібно проходити, слідуючи повчанням лікаря, і болісні 2 тижні очікування: вийде чи не вийде?

У тих, хто проходив ЕКЗ кілька разів, емоції, пов’язані з підготовкою і самою процедурою, кілька притупляються. Натомість приходить питання: «Як жити далі, якщо знову нічого не вийшло?». Це призводить до поступового емоційного вигорання, і повільно веде до депресії. Найнаполегливіші починають шукати інші шляхи: приймати загальнозміцнюючі препарати і БАДи, ходити на сеанси акупунктури, ретельно перевіряти стан імунної системи або влаштовують «розбір польотів» лікаря. І, якщо загальнозміцнюючі препарати і обстеження ще має сенс робити, то зриватися на людину, яка зробила для вас все можливе, абсолютно безглуздо. На жаль, медицина не всесильна, і ніхто не може гарантувати вам успіх, адже мова йде про дуже тонких взаємозв’язках всередині вашого тіла.

В результаті кожна спроба ЕКО дається все складніше, а життя між цими спробами стає все болісніше. Спробуємо розібратися, що таке цей страшний звір – «депресія», і як з ним боротися.

Отже, депресія

Незважаючи на схожість симптомів, які можна прочитати в книзі по загальній психології, депресія у кожного проявляється індивідуально. Це свого роду захист від серйозних емоційних потрясінь, здатних похитнути психіку, і в депресії немає нічого поганого … Крім її тривалості.

Вона дуже часто зустрічається у жінок, що пройшли кілька невдалих процедур ЕКО – адже, по суті, вони переживають справжню втрату – втрату надії стати мамою.

В цілому, симптоми депресії можуть проявлятися в такий спосіб:

 • Втрата інтересу до щоденної діяльності, роботі, навчанні, спорті тощо
 • Пригніченість, яка не проходить.
 • Нічим не обґрунтована тривога і постійне занепокоєння.
 • Складнощі в міжособистісному спілкуванні, зокрема, з чоловіком (дружиною).
 • Зацикленість думок – в даному випадку, на неможливості мати дітей.
 • Повна або часткова нездатність виконувати нормальні звичні функції (наприклад, працювати).
 • Порушення режиму сну і відпочинку (безсоння або дуже довгий сон).
 • Порушення апетиту і потреби у фізичних навантаженнях.
 • Постійне вживання алкоголю або куріння в спробі «зібратися» назад.
 • У важких випадках – думки про суїцид, озвучені чи ні.
 • Самоізоляція від діяльності, захоплень і соціуму.
 • Чи не проходить відчуття власної нікчемності або провини.
 • Спалахи гніву, що змінюються гіркотою і занепадом сил.

Згідно з даними Асоціації психологів Америки, якщо ви знайшли в цьому списку 5 або більше симптомів, які мають до вас безпосереднє відношення – вам терміново потрібна допомога! На відміну від звичайного занепаду сил, стресу і пригніченості, більше 5 подібних симптомів – це вже ознаки серйозної депресії, з якою самостійно боротися дуже складно. Звернення до психотерапевта – це не крик про допомогу або визнання себе ненормальним, це просто похід до кваліфікованого фахівця. Адже ви ходили до багатьох лікарів, коли дізналися про безпліддя? Так дозвольте ще одному допомогти вам з вашими емоціями і гіркотою втрати.

Найкраще звернутися до психотерапевта, який працює в клініці ЕКО – навіть якщо ваша клініка вас сильно розчарувала, у вас все одно є величезний вибір інших, більш професійних. Цей вибір пояснюється тим, що психотерапевти при клініках набагато краще розуміють ваші страхи, надії, тривоги і проблеми, адже вони часто з ними стикаються. А значить, вони зможу ефективніше допомогти вам в їх вирішенні.

У разі, якщо у вас тільки-тільки починається депресія, фахівець все одно буде хорошим помічником – правда, з тією різницею, що він буде швидше підтримувати ваше самолікування і направляти його в потрібне русло.

 

Як боротися з депресією?

Всі люди, як і їх стан і настрій – індивідуальні, тому немає панацеї від депресії. Однак є ряд способів, випробуваних багатьма жінками, які пережили невдалий курс ЕКО (а то і не один). Їх не можна назвати універсальними, однак деякі з них можуть вам допомогти впоратися з натовпу відчаєм.

1. Знання

Зараз в широкому доступі можна знайти колосальну кількість інформації про ЕКО, безплідді, його лікуванні і т.д. Навіщо це потрібно? В першу чергу, ви будете набагато краще орієнтуватися в призначуваних вам препаратах і процедурах. Це дасть вам впевненість у власних силах і задасть позитивний настрій.

2. Фізичні вправи

Досить часто жінки починають боротися з депресією простим переїданням, що не призводить ні до чого хорошого, крім розлади, зацикленості на їжі і необхідності купувати все більшу одяг. Струсніться, змусьте себе зайнятися спортом – це набагато більше допоможе вам зачати дитину, ніж постійні думки «ось коли народжу, тоді і буду худнути».

3. Сім’я

Численні спроби зачати дитину виснажують як вас, так і вашого чоловіка. І чим більше було цих спроб, тим більше вас пов’язують не загальні інтереси і пристрасть, а звичні ритуали: вранці зробити укол, ввечері купити ліки для чергового ЕКО, зробити УЗД, в зазначений на календарі день зайнятися сексом …

Безумовно, складно думати про щось, крім такого бажаного малюка, але коли ви в останній раз щось робили разом? Наприклад, ходили в кіно або просто відпочивали? Постарайтеся повернути колишній жар у відносини, інакше ваша сім’я довго не протягне, навіть коли з’явиться дитина.

4. Використовуйте чужий досвід

Існує безліч груп підтримки, форумів, спільнот, де збираються жінки, які вже пройшли або тільки збираються пройти протокол ЕКЗ. Приєднайтеся до них – вони можуть дати багато корисних порад, а також надихнути своїм прикладом.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.