10 нюансів заморозки яйцеклітин

Замороження яйцеклітин стало невід’ємною частиною сучасної репродуктивної медицини. І з кожним роком цією можливістю користуються все більше жінок. Частина з них – це пацієнтки клінік, в яких лікарі рекомендують жінкам заморозити яйцеклітини, якщо їм знадобиться операція на органах репродуктивної системи або боротьба з пухлиною.

Але все частіше і частіше заморозку власних ооцитів використовують жінки, які хочуть відкласти свою вагітність. На такий серйозний крок слід йти обдумано, адже заморозка яйцеклітин – це не так просто, як може здатися на перший погляд. Це тривала і дорога процедура, яка зажадає терпіння і сил, як і подальша вагітність з використанням заморожених ооцитів.

Невигадана історія: рання менопауза

У Сан-Франциско живе жінка на ім’я Дебора Девіс, успішний юрист і засновник невеликої компанії. Вона вийшла заміж в 26 років, і, оскільки дітей на той момент не планувала, вирішила заморозити власні яйцеклітини, щоб потім настала повністю запланована вагітність.

Вона пройшла дорогий курс гормонотерапії для вилучення максимальної кількості яйцеклітин (в рамках програми яєчники стимулюють для того, щоб взяти максимум яйцеклітин), витративши більше 20 тисяч доларів. Після пункції (проколу для вилучення ооцитів) доктора повідомили їй, що отримані яйцеклітини незрілі – незважаючи на гормональну терапію, вони просто не виросли. Це означає, що організм Дебори знаходиться в стані ранньої менопаузи.

Пара вирішила, що в результатах консервації винні некомпетентні доктора, і звернулися в іншу клініку, але результат був все той же. В кінцевому підсумку, пара пройшла кілька різних видів лікування, які на даний момент не принесли ніякого результату.

Як це відбувається

Багато сімейних пар або жінки, які хочуть законсервувати власні яйцеклітини, щиро дивуються сучасним технологіям. Безумовно, криоконсервация ще не досягла такого рівня, щоб можна було заморозити людину цілком, зате існує цілком реальна можливість зробити це з ооцитами.

Процес ділиться на кілька етапів:

Етап 1

В першу чергу, тим, хто хоче провести процедуру заморозки ооцитів, репродуктологи прописують кілька тижнів протизаплідною терапії. Це необхідно, щоб яєчники відпочили, і були готові до різкої гормональної стимуляції. Хоча на перший погляд, придушення репродуктивної системи може здатися нерозумним, насправді багато жінок після скасування протизаплідних засобів швидко вагітніють, що пов’язано з тим, що репродуктивна система прагне надолужити згаяне, виробляючи більш якісні яйцеклітини для зачаття.

Етап 2

Після цього етапу репродуктологи призначаю кілька тижнів спеціальних ін’єкцій для того, щоб стимулювати яйцеклітини і яєчники жінки. Це необхідно, адже для заморозки потрібно кілько яйцеклітин. А краще – більше десятка. Справа в тому, що в звичайних умовах організм жінки виробляє близько 1-2 яйцеклітин за 1 менструальний цикл, і їх недостатньо для проведення адекватної терапії та заморозки. Гормональні препарати покликані збільшити число яйцеклітин, які щомісяця дозрівають в тілі жінки, до десятка або більше. Це абсолютно безпечна терапія, проте вона вимагає уважного підходу і точного дотримання всіх вимог медика, який її проводить. Якщо терапія проходить вдало (невдача може бути спровокована тільки ранньої менопаузою або безвідповідальним підходом до лікування), то дозрівають більше 10 яйцеклітин, які потім вилучають за допомогою тонкої голки і заморожують, щоб використовувати через кілька років.

Здорові жінки, без передчасної менопаузи (коли вироблення яйцеклітин припиняється раніше 50 років) здатні за одну стимуляцію зробити річну норму яйцеклітин за місяць, це 10-20 яйцеклітин. Це дає шанс мати 1 або 2 дитини, в залежності від якості самих яйцеклітин і здоров’я жінки. Якщо ж на момент заморозки жінці більше 35 років, їй необхідно пройти кілька етапів подібної стимуляції, адже з віком якість яйцеклітин неминуче знижується, що призводить до мінімізації шансів на вагітність надалі. Ідеальним віком для заморозки яйцеклітин можна вважати 20-25 років, коли репродуктивна система жінки знаходиться в розквіті, а яйцеклітини дають мінімальний шанс народження дитини з відхиленнями. Цей віковий ценз безпосередньо пов’язаний не тільки зі здатністю народження дітей в цілому, але і з мінімізацією ризику народити дитину з генетичними відхиленнями на зразок синдрому Дауна, які серйозно підвищуються після 40 років. В цьому і полягає сенс заморозки яйцеклітин – з молодими ооцитами жінка навіть після 40 може зачати і народити здорового малюка без серйозних проблем, що було б неможливо в нормальних умовах.

Незважаючи на те, що заморозка ооцитів стала куди більш доступною, це не так просто, як здається. Згадайте історію Алли Пугачової – її діти були народжені за допомогою її яйцеклітин, заморожених багато років назад. Однак минули ті часи, коли заморозка ооцитів була дорогою процедурою, доступною тільки дуже багатим людям. Зараз і сім’я з достатком вище середнього може дозволити собі таку процедуру, яка гарантує народження здорового потомства через роки.

Популярність процедури пов’язана з тим, що на даний момент вік жінок, які народжують вперше, неухильно зростає. Тільки за період з 2002 по 2004 роки цей вік виріс до 26 років. Це пов’язано з тим, що тепер жінки мають куди більше прав і свобод, часто заробляючи куди більше чоловіків. Це дає жінці деякий час, щоб відбутися матеріально, знайти ідеального партнера, який буде не просто коханою людиною, а й гідним батьком.

Але для процедури необхідно усвідомлювати всі тонкощі процесу. Так, жінки після 35 повинні з особливою обережністю заморожувати яйцеклітини. Після 35 років рекомендується пройти ретельне обстеження у репродуктолога і генетика, щоб виключити ризик того, що народжені з використанням цих ооцитів діти будуть хворі генетичними захворюваннями або різного роду небезпечними синдромами, пов’язаними з віком матері.

Все це свідчить про те, що, перш ніж пройти процедуру донорства, вам необхідно відповісти на ряд наступних питань:

1. Чому я це роблю?

Є багато причин, через які жінки вирішуються на заморозку яйцеклітин. Як вже було сказано, багатьом жінкам, які живуть в Європі чи Америці, де медицина найбільш розвинена, рекомендують заморозити ооцити, якщо жінці має бути серйозна операція, яка стосується репродуктивної системи, або якщо їй доведеться боротися з раком. Останнє передбачає агресивну терапію, яка, включаючи опромінення, може звести нанівець шанси народити здорового малюка або просто мати дітей надалі. Це підійде тим жінкам, які мають видалення яєчників за медичними показаннями – якщо вони зараз можуть продукувати здорові яйцеклітини. Їм варто задуматися про народження здорового потомства надалі.

Невелику, не всі ж частку становлять і жінки, які хочуть заморозити свої яйцеклітини, щоб мати дітей в майбутньому. Часто такі жінки зосереджені на своє кар’єрі, вони хочуть спочатку створити базу для виховання дітей, мати хороший соціальний статус, а тільки потім заводити сім’ю. І, якщо раніше це було доступно тільки зіркам шоу-бізнесу, то зараз будь-яка жінка може вирішити для себе відкласти народження дітей на потім.

Як говорить один з найвідоміших репродуктологов світу, американець, доктор Джозеф Дойл, ніщо не повинно тиснути на жінку при прийнятті такого важливого рішення. Ви не повинні заморожувати яйцеклітини тільки тому, що цю процедуру покриває ваша страховка або тому, що хтось із ваших подруг зважився на це. Рішення відкласти вагітність і використовувати заради цього заморожені ооцити має бути строго індивідуальним. Що б вам не радили навколишні, рішення залишається за вами. Якщо вам 30 років, і через рік ви плануєте завести дитину, немає ніяких вагомих причин проходити складну, дорогу і емоційно витратну процедуру заморозки яйцеклітин. Однак якщо ви не впевнені в теперішньому партнері, або хочете народити після 40 і не раніше, то заморозка яйцеклітин стає ідеальним вибором. Вона дозволить вам народжувати дітей не тоді, коли на вас тисне соціум, або коли ваш гінеколог говорить «народжуй зараз, потім буде пізно», а тоді, коли ви самі цього по-справжньому захочете. Чи це не символ справжньої свободи жінок – народжувати не в 20 років тому, що «вже пора» і «мама так сказала», а тоді, коли ви дійсно будете готові до відповідальності і тягот, які так чи інакше несе за собою материнство?

2. Чи правильне я приймаю рішення?

Рішення, чому ви хочете заморозити яйцеклітини зараз, дуже індивідуально. Воно залежить від безлічі факторів, але вирішальне слово має залишатися з жінкою, яка йде на цей крок, а не за думкою громадськості або її подруг. В кінцевому підсумку, ситуація може виявитися різною. Дебора, про яку ми говорила вище, в кінцевому підсумку знайшла ідеальну клініку для заморозки ооцитів. Пройшовши довгий шлях лікування від передчасної менопаузи, в кінцевому підсумку вона зважилася на заморозку не просто своїх ооцитів, а вже запліднених яйцеклітин. Для цього використовувалася сперма її чоловіка. Але, перш ніж зробити подібний крок, ви повинні переконатися, що саме від свого теперішнього партнера ви хочете мати дітей, і ваші життя назавжди будуть об’єднані.

У той ж час, заморозка вже запліднених яйцеклітин вважається більш ефективною. Але якщо на момент, коли ви будете розморожувати яйцеклітини, партнеру буде вже більше 40 років, це може привести до невдач в вагітності. Так що, якщо ви хочете прожити з партнером до кінця життя, і він сам на це готовий, заморожувати вже запліднені його спермою яйцеклітини. Це жодним чином не вплине на якість заморожених ооцитів, зате серйозно збільшить шанси на успішну вагітність надалі, адже репродуктивна система чоловіків теж має сумне властивість старіти, і в 40 років жоден чоловік вже не дасть такі хороші показники сперми, як в 25.

3. Чи правильне це рішення саме для мене?

Як вже було сказано вище, ви не повинні відштовхуватися від подібного досвіду ваших подруг, сусідок, колег і т.д. Кожне рішення заморозити яйцеклітини – індивідуально, і має прийматися з урахуванням обставин.

Перед процедурою точно вирішите, чому саме ви хочете заморозити яйцеклітини. Відповідь «тому що це роблять все» в цьому випадку не підходить. Якщо ви хочете відкласти планування сім’ї на кілька років – це вагомий привід зараз звернутися в клініку репродуктології.

Може бути й таке, що у вас, як у нашої героїні – Дебори, буде проблема з передчасною менопаузою. У такому випадку, якщо ви не можете зараз дозволити собі тривале лікування, або якщо воно вже зараз не принесло жодного результату, вам слід серйозно розглянути питання про усиновлення дитини – або про використання донорської яйцеклітини. У такому випадку використовується донорський ооцит для жінки, який запліднюється спермою чоловіка, і в такому випадку пара отримує генетично наполовину рідного їй малюка. Що важливіше, жінка має шанс сама виносити і народити дитину, що має велике значення в питаннях сприйняття дитини як рідного і в питаннях виховання.

 4. Коли потрібно задуматися про замороження ооцитів?

Чим раніше ви приймете це серйозне рішення, тим краще буде для вашої майбутньої дитини. З віком якість яйцеклітин невблаганно падає, а значить, чим раніше ви заморозите ооцити, тим вища якість вони матимуть. В основному, жінки серйозно замислюються про замороження в 30-35 років, але, якщо у вас є можливість зробити це раніше, і ви не плануєте дитини до 35-40 років, краще зробіть це в проміжок між 20 і 25 роками. Справа в тому, що здоров’я сучасної жінки може дозволити їй виносити малюка і в 40-45 років, однак природу в чомусь обдурити не можна, і репродуктивне здоров’я досягає свого піку в 20 років, коли жінка досить молода, щоб вільно народжувати дитину. Недарма в середні століття навіть в 14 років дівчата могла народжувати, і тоді шанс на народження здорової дитини, як не парадоксально, були найвищі. Природою задумано, щоб жінки народжували незадовго після досягнення репродуктивного віку, а він настає з першою менструацією в 12 років. Звичайно, зараз неприпустимо, щоб дівчатка вагітніли в такому віці, проте це передбачено природою, і це необхідно враховувати.

5. Де заморожувати ооцити?

У цьому плані українкам пощастило. Україна – одна з небагатьох країн, де повністю дозволені всі репродуктивні технології. До сих пір залишається не цілком зрозумілим, чому інші країни активно гальмують розвиток такої медицини – зазвичай це пов’язано з впливом церкви на соціальне життя. Однак в Україні заморозка і подальше використання ооцитів повністю дозволено, і це важлива частина будь-якої процедури з лікування безпліддя.

Вибір клініки, де заморозити яйцеклітини – дуже серйозний. Ви можете скористатися порадами тих жінок, які вже проходили подібну процедуру. Якщо таких немає серед вашого оточення, можна звернутися в численні спільноти жінок, які хочуть або вже намагаються зачати за допомогою штучного запліднення. Запитайте поради у них – часто в таких суспільствах ви отримаєте безліч важливих порад для досягнення оптимального результату, а також знайдете моральну підтримку і підтвердження того, що такий важливий крок приносить свої плоди.

Важливо, щоб клініка не просто обіцяла результат, тобто максимальна кількість заморожених ооцитів, а й дбайливо ставилася до вашого здоров’я. Є безліч клінік, які проводять жорстку гормональну терапію для досягнення максимального результату за всяку ціну, адже в кінцевому підсумку для недосвідчених в цьому питанні важливо саме кількість заморожених ооцитів. Однак краще вибирати клініки, які дбайливо ставляться в першу чергу до своїх пацієнтів. Правило дуже просте – жінка може зробити багато ооцитів, а жорстока стимуляція може привести і до передчасної менопаузи. Так що важливо звернути увагу не на обіцянку швидкого або дешевого результату, а на бажання лікарів дійсно вам допомогти. Важливо, щоб лікарі повністю відповідали на ваші питання, докладно пояснюючи всі етапи процедури і можливі наслідки. Краще провести кілька сеансів гормональної терапії в одній клініці, які, в кінцевому рахунку, приведуть до успіху, незважаючи на ціну, ніж один раз заощадити, пожертвувавши своїм репродуктивним здоров’ям раз і назавжди.

Ви маєте повне право дізнатися у докторів, скільки разів на рік або місяць вони заморожують яйцеклітини. Якщо в рік вони це роблять лише кілька разів, задумайтеся – чи варто довіряти таким людям, адже у них явно трохи досвіду, і ви ризикуєте своїм тілом. Якщо персонал затинається або не хоче відповідати на прямі запитання – просто розверніться і йдіть в іншу клініку. Справжні професіонали своєї справи дадуть швидко на кожне питання, навіть якщо це буде медсестра, яка повинна асистувати при вилученні яйцеклітин. Справжні професіонали не будуть нічого приховувати – навпаки, вони сповістять вас про кожен свій крок, пояснять, як важливо дотримуватися кожної рекомендації лікарів (наприклад, пити багато рідини під час стимуляції) і докладно пояснять всі ризики, пов’язані з гормональної стимуляцією яєчників.

6. Чому так важливий вік?

Дівчина в 29 років заморожує багато яйцеклітин, щоб мати резерв часу для підбору ідеального партнера. І у неї є цей час, адже в 29 можна вилучити більше 15 яйцеклітин високої якості, більшу частину з яких вийде запліднити і помістити в порожнину матки для нормального розвитку. А ось жінка, якій вже більше 35 років, повинна дуже відповідально підходити до цього питання. Справа в тому, що після 35 років і кількість, і якість вилучених яйцеклітин різко падає, що означає, що жінка має один або два шанси на народження дитини. Таке обмежене число серйозно скорочує бажання експериментувати. У 35-40 років жінка вже добре повинна розуміти, що з її 10 яйцеклітин тільки 1, найімовірніше, приживеться, і це вимагає серйозного вибору партнера для зачаття і клініки, в якій буде проводитися ЕКЗ (штучне запліднення, природний результат заморозки яйцеклітин).

7. Скільки яйцеклітин потрібно заморожувати?

Чим більше ооцитів ви збережете зараз, тим більше дітей зможете мати в майбутньому. В середньому жінкам достатньо 1-2 циклів гормональної терапії і подальшого заморожування, але вони забирають багато часу і коштів.

Кількість яйцеклітин, які в кінцевому підсумку будуть заморожені, залежать від багатьох факторів: віку жінки, кількість дітей, яке вона хоче мати в майбутньому, а також резервів часу і фінансів.

Одна з пацієнток американської репродуктивної клініки хотіла заморозити більше 40 яйцеклітин. На той момент їй було 33 роки, і на необхідні процедури пішло 5 циклів, які в цілому зайняли більше 10 місяців. Як зізнається пацієнтка, вона думала, що заморозка ооцитів – це просто і швидко, а виявилося, що потрібен час і терпіння для досягнення мети.

8. Скільки циклів я можу оплатити?

Це важливе питання. Наприклад, тільки в США один цикл може коштувати до 25 тисяч доларів. Знизити цю суму можна, використовуючи позики або медичні програми.

В Україні це трохи складніше, однак, є можливість використовувати допоміжні ресурси. Але все ж краще покладатися на власні фінанси, і важливо розуміти, що саме ними обмежена кількість успішних спроб заморозки яйцеклітин. В середньому за один цикл можна отримати близько 10 яйцеклітин, здорових і готових до запліднення. Це дасть 1-2 спроби вагітності, якщо жінка досить молода, а її ооцити мають належну якість.

9. Чи вистачить мені сил?

Кріоконсервація потребує дуже відповідального підходу до справи. Попередня йому гормональна терапія змушує жінок змінити звичний стиль життя, щоб все пройшло гладко. Необхідно обов’язково робити щоденні уколи в точно визначений лікарем час, інакше весь цикл може виявитися марним. Необхідно буде регулярно перевіряти стан яєчників на УЗД, робити ін’єкції, приходити до лікаря на консультації і здавати кров для аналізів.

Крім того, вилучення яйцеклітин – це хірургічне втручання, хоч і завдає мінімум пошкоджень тіла (яйцеклітини вилучають за допомогою тонкої голки). Але все ж після пункції (проколу) вам необхідно буде як мінімум день провести в стані спокою.

Крім того, сама стимуляція дає кілька неприємні відчуття. Після гормональної терапії яєчники збільшуються в кілька разів, і це не може бути приємним. На цей період доведеться відкласти вечірки, подорожі і навіть більшу частину роботи. Крім того, жінка сама повинна робити собі уколи, а також звести до мінімуму фізичну активність, включаючи домашні справи.

Також терапія часто несприятливо позначається на настрої жінок. Воно може різко змінюватися, і до цього потрібно ставитися філософськи, постаратися контролювати ці перепади.

10. Чи готова я до негативного результату?

Незважаючи на всі труднощі процедури стимуляції яйцеклітин, необхідно розуміти, що репродуктивна медицина не творить чудес. Цілком може виявитися, що ваші яєчники не реагують нормально на гормональну терапію, або що яйцеклітини недостатньо якісні для запліднення. Або вас може чекати неприємна новина про передчасну менопаузі, яка все частіше зустрічається серед молодих дівчат.

Крім того, заморозка яйцеклітин – це тільки один крок на шляху до вагітності. Саме їх наявність не гарантує вам щасливу вагітність. Навіть 20 заморожених яйцеклітин може не вистачити, щоб ви змогли зачати, адже частина з них після розморожування виявляються занадто слабкими, щоб бути заплідненими. Деякі не приживаються в організмі, а деякі не виходить запліднити з різних причин. Так що 20 яйцеклітин – це не 20 дітей, як прийнято вважати. Важливо розуміти всі ризики і бути готовою до того, що чимало часу і грошей може не допомогти вам зачати.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.