Сурогатне материнство в світі

Сурогатне материнство – тема дуже популярна і в теж час гостра у всьому світі. Так, далеко не всі країни Європи приймають такий метод боротьби з безпліддям. І не дивлячись на велику кількість тих, хто потребує такої методицi, європейські лідери не поспішають легалізувати процедуру сурогатного материнства в своїх країнах. Це пов’язано з моральними, етичними і релігійними аспектами.

Німеччина

У Німеччині заборонено штучне запліднення, шляхом відбору гамет з найкращими показниками. Правопорушникам загрожує рік позбавлення волі або ж штраф. Так само покарання несуть всі, хто брав участь з медичної сторони, безкарною залишається лише сурогатна мати.

США

На даний момент сурогатне материнство в США офіційно дозволено тільки у восьми штатах. Однак чотири штати (Арізона, Нью-Йорк, Юта і Вашингтон), а також федеральний округ Колумбія вважають сурогатне материнство незаконним. В інших штатах рішення приймаються в залежності від обставин. У клініках США до потенційної сурогатної матері висувається ряд вимог. Нею може стати жінка від 18 до 35 років. Вона повинна бути заміжня і мати хоча б одну дитину. У договорах сурогатного материнства, що мають обопільну юридичну силу, також вказується і те, хто отримує право на виховання дитини в разі смерті його батьків. До укладення договору сурогатна мати повинна пройти ретельне медичне обстеження і перевіритися на всілякі спадкові захворювання.
Вдаватися до такого методу збереження або утворення сім’ї, як сурогатне материнство, американців змушує безпліддя (як жіноче, так і чоловіче) та інші проблеми зі здоров’ям, які не дозволяють жінкам завагітніти. До сурогатного материнства в США іноді вдаються і люди, що вступають в одностатевий шлюб і бажають мати дитину.

Грузія

У Грузії, з 1997, «донация яйцеклітин, сперми і сурогатне материнство» є законними. Згідно з цим законом, донор яйцеклітин або сурогатна мама не можуть стати батьками дитини. Грошова винагорода сурогатної мами під час вагітності та в післяпологовий період не повинно перевищувати 8000 євро.
Індія
В Індії сурогатне материнство дуже популярно. Туди їдуть тисячі пар з усього світу, так як Індія вважається, мало, що не Меккою сурогатного материнства. З року в рік кількість сурогатних матерів в цій країні зростає. Індія вже встигла отримати негласну назву «світового центру сурогатного материнства». Згідно з місцевими законами новонародженого немовля відразу ж віддають генетичним батькам, і сурогатна мама не має на нього жодних прав. Вартість подібної послуги порівняно з європейськими країнами тут менше в три рази. З 2013 року, індійські власті посилили правила надання сурогатного материнства для іноземців. Міністерство внутрішніх справ Індії виклало нові правила, згідно з якими забороняється сурогатне материнство для гомосексуальних пар. Тепер скористатися послугами сурогатної матері можуть тільки чоловіки і жінки, які перебувають у шлюбі більше двох років. Тільки таким іноземним парам Індія надаватиме візу для в’їзду в країну з метою укладення договору про сурогатне материнство. За останні роки багато гей – пари з Європи, США та Австралії стали батьками, використовуючи індійських сурогатних матерів. Це було вигідно в силу слабкого місцевого законодавства і більш низьких витрат у порівнянні з країнами Заходу.

Іспанія

Згідно Закону про допоміжні репродуктивні технології, на території Іспанії дозволені:

 • донорство сперми і яйцеклітин;
 • застосування даних технологій у відношенні самотніх жінок;
 • зменшення числа ембріонів в матці у разі потрійної вагітності;
 • грошову винагороду донорам сперми і яйцеклітин;
 • проведення генетичного діагностування ембріона перед його перенесенням в порожнину матки.

Але є й заборони, пов’язані з допоміжними методами репродуктивної медицини. В Іспанії заборонені наступні дії:

 • довільний вибір донора сперми / яйцеклітин. Це право має тільки медичний персонал;
 • у разі донорства зберігається повна анонімність в двосторонньому порядку;
 • донорами не можуть бути родичі, друзі та знайомі пацієнта;
 • вибір статі дитини;
 • сурогатне материнство;
 • знищення заморожених ембріонів, які не були використані для пацієнта в процесі екстракорпорального запліднення.

Сурогатне материнство в Іспанії заборонено, хоча не є кримінально караним.

Франція

Сурогатне материнство у Франції заборонено. І навіть якщо французи проводять подібну процедуру за межами Франції, громадянство дитині не видають. Міністр юстиції Франції, Крістіан Тобіра, виступила активним захисником безплідних пар і видала розпорядження, яке викликало хвилю обурення з боку деяких верств суспільства.
На національних зборах, міністр юстиції зажадала прокурорів Франції полегшити процедуру отримання французького громадянства для дітей, народжених за кордоном за допомогою допоміжних методів репродуктивної медицини.
На сьогоднішній день, питання про отримання французького громадянства дітьми, народженими в результаті використання допоміжних методів репродуктивної медицини, вирішене позитивно для безплідних пар і тих, хто хоче скористатися програмою сурогатного материнства за кордоном. Але, не дивлячись на це уряд все ж залишило вибір за собою. Так як останнє слово залишається за державними інстанціями, які в праві як видати французьке громадянство, так і відмовити в його отриманні.

Сполучене Королівство Великобританії

Законодавство Великобританії ставиться терпимо до сурогатного материнства.

У 1990 році, парламент Великобританії прийняв закон про сурогатне материнство. Цим же законом було створено Департамент штучного запліднення і ембріології, який повинен контролювати і регулювати процес запліднення in vitro, зберігання сперми та ембріонів, а так само розвиток досліджень в області ембріології. Цей департамент залежить від міністерства охорони здоров’я Британії. Перший департамент повинен так само надавати всю інформацію людям, які цікавляться даними питаннями. Актом передбачено, що сім’я може зажадати суд визнати дитину, як свого якщо:

 • пара перебуває у шлюбі;
 • дитина була зачата завдяки гаметам одного з подружжя;
 • запит був зроблений протягом перших 6 місяців після народження дитини;
 • як мінімум один з батьків є громадянином Великобританії;
 • батькам дитини вже є 18 років;
 • місце прописки дитини є таким же, як і місце проживання батьків;
 • сурогатна мама повинна відмовитися від дитини з 6 тижня після його народження;
 • сім’я винагороджує сурогатну маму, в розумних нормах, що б утримувати її під час вагітності.

Італія

Законодавство Італії в області допоміжних репродуктивних технологій досить консервативно. Закон Італії від 19 лютого 2004, № 40 “Про норми допоміжних репродуктивних технологій” не тільки повністю забороняє сурогатне материнство, але й істотно обмежує інші репродуктивні технології.

Згідно Закону 40 “Про норми допоміжних репродуктивних технологій” від 19 лютого 2004, італійці мають право вдаватися до використання методів штучного запліднення тільки при наданні довідки про безпліддя. При цьому заборонені репродуктивні програми за участю третьої сторони, тобто сурогатне материнство і донорство.

Законодавство Італії передбачає позбавлення волі на строк від трьох місяців до двох років і штраф у розмірі від 600 000 до 1 млн. Євро тим особам, які в будь-якій формі виробляють, організують і рекламують донорство або сурогатне материнство на території Італії. Однак італійським громадянам не заборонено користуватися такими послугами за кордоном.

Потрібно зауважити, що застосування ЕКЗ в Італії абсолютно законно, хоча і застосовується тільки для пар, одружених. Більш того, більшість репродуктивних програм здійснюється за рахунок держави.

Україна

У першу чергу, слід зазначити, що сурогатне материнство є законним на території України. Юридичні аспекти сурогатного материнства регулюються такими законодавчими актами як:

 • Сімейний кодекс України;
 • Наказ Міністерства юстиції України «Про внесення змін до Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні» № 1154/5 від 22.11.2007;
 • Наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Інструкції про порядок застосування допоміжних репродуктивних технологій» № 771 від 23 грудня 2008 року.

Частиною 2 статті 123 Сімейного кодексу України визначено, що у разі перенесення в організм іншої жінки ембріона людини, зачатого подружжям в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, батьками дитини є подружжя.

Пунктом 10 розділу 3 Наказу Міністерства юстиції України від 22.11.2007 р №1154 / 5 встановлено порядок реєстрації дітей, народжених в результаті проведення репродуктивних програм: «У разі народження дитини жінкою, якій було імплантовано зародок, зачатий подружжям, реєстрація народження проводиться за заявою подружжя, яке дало згоду на імплантацію. У цьому випадку одночасно з документом, що підтверджує факт народження дитини цією жінкою, подається засвідчене нотаріусом її письмова згода на запис подружжя батьками дитини ».
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 23.12.2008 № 771 було затверджено Інструкцію про порядок застосування допоміжних репродуктивних технологій (скорочено – ДРТ), якою передбачені умови лікування ДРТ методом сурогатного материнства, зокрема визначено, що:

 • обстеження сурогатної матері виробляються на загальних підставах для лікування ДРТ;
 • сурогатною матір’ю може бути повнолітня дієздатна жінка за умови наявності власної здорової дитини, її добровільного письмово оформленої згоди, а також за відсутності медичних протипоказань;
 • медична допомога сурогатної матері виявляється згідно з клінічними протоколами.

При юридичному оформленні правовідносин між потенційними батьками і сурогатною матір’ю, якщо остання перебуває у зареєстрованому шлюбі, необхідно отримати письмову і завірене у нотаріуса згоду її чоловіка на участь дружини в програмі сурогатного материнства.

Росія

Огляд основоположних правових аспектів сурогатного материнства в Росії варто почати з того, що комерційне сурогатне материнство в Росії законно. Але, на практиці погано піддається реалізації, тому згідно Сімейного Кодексу РФ, пріоритетне право вирішувати долю дитини має тільки сурогатна мати (глава 10, стаття 51, пункт 4 СК). Тобто згідно закону сурогатна мати має право залишити дитину собі. У цьому випадку, у біологічних батьків не так багато шансів на вирішення питання на їхню користь, принаймні, таких юридичних прецедентів в Росії одиниці. Однак закон залишає право оспорювати факт батьківських прав на вимогу особи, яка є біологічними батьком чи матір’ю дитини (глава 10, стаття 52 СК). Для цього будуть потрібні документи, які зобов’язана підготувати юридична фірма, що здійснює правову підтримку сурогатної програми.

Права на малюка за біологічними батьками визнаються лише у разі добровільної відмови від нього сурогатної матері (глава 10, стаття 52, пункт 3 СК). Незважаючи на те, що сурогатна мати в письмовій формі підтверджує свою згоду на підсадку чужого ембріона, жоден договір не перешкодить їй змінити рішення. Передача дитини від сурогатної матері його генетичним батькам предметом договору бути неспроможна. І хоча більшість сурогатних мам дійсно відповідальні і порядні, такий стан справ, відкриває дорогу тим, хто бажає «нагріти руки» на чужому горі. Найчастіше, опинившись у безвихідній ситуації, нещасні біологічні батьки віддають суми у кілька разів перевищуючi ті, що обумовлено контрактом. Щоб тільки отримати, нарешті, своє рідне чадо. Грамотно складений юридичний договір неодмінно повинен включати тези про те, що у разі прийняття рішення залишити малюка собі, сурогатна мама не тільки втрачає право на отримання компенсації, а й зобов’язується компенсувати біологічним батькам все їхні витрати. Так само має бути позначено згоду заміщаючій матері дотримуватися всі вказівки лікарів, спрямовані на народження здорової дитини та згода на запис подружжя батьками дитини.

Ізраїль

В Ізраїлі застосування допоміжних репродуктивних технологій представляється найбільш кращим варіантом вирішення проблеми безпліддя. На відміну від інших методів штучного запліднення, врегульованих актами Міністерства охорони здоров’я Ізраїлю, в 1996 році Кнесетом був прийнятий закон, що регламентує права, обов’язки сторін сурогатного материнства і механізм застосування даного методу репродукції людини.
Сурогатне материнство допускається лише у відношенні гетеросексуальних подружніх пар і тільки в тому випадку, коли сурогатна мати, яка є громадянкою Ізраїлю, не має генетичного споріднення з дитиною, не пов’язана спорідненістю ні з одним з названих (генетичних) батьків і належить до тієї ж релігії, що і названа мати. Необхідно також отримати схвалення комітету, що складається з соціальних працівників, лікарів і релігійних діячів.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.