Сурогатне материнство - експлуатація або благословення?

Сурогатне материнство – це репродуктивна технологія, яка дозволяє мати біологічно рідну дитину жінці, яка з якихось причин не може зачати або виносити. В такому випадку яйцеклітина, вже запліднена, поміщається в тіло іншої жінки для подальшого виношування і пологів.

Першою в історії людства сурогатною матір’ю прийнято вважати біблійну служницю, яка народила сина Авраама. Однак з тих про багато що змінилося. Наприклад, при традиційному сурогатному материнстві жінка, яка виношувала дитину, була також донором генетичного матеріалу, тобто віддавала в чужі руки рідну дитину. У 90 роках минулого століття, з різким стрибком розвитку репродуктивних технологій, сурогатне материнство змінилося. Тепер сурогатні матері виношують не своїх дітей, а тієї пари або жінки, яка не могла мати дітей. На даний момент в більшості країн світу заборонено використання яйцеклітини сурогатної матері для зачаття, так як в такому випадку вона віддає свою дитину, що суперечить всім мислимим етичним нормам і законам.

Сурогатне материнство в світі

На жаль, незважаючи на те, що сурогатному материнству вже більше 20 років, до цих пір не існує єдиного міжнародного закону про сурогатне материнство. Тим часом, країни вже дуже давно домовилися між собою про усиновлення дітей. Це пов’язано з тим, що різні держави світу по-різному ставляться до самого явища сурогатного материнства: це ставлення залежить від безлічі факторів, включаючи рівень життя і релігійні мотиви.

Зокрема, в ряді арабських країн, а також в Італії, Іспанії, Німеччини і Франції сурогатне материнство повністю заборонено. Тим часом, в таких країнах, як Австралія, Великобританія або Бельгія сурогатне материнство дозволено, однак обмежено тим, що воно може бути тільки некомерційним. Це означає, що сурмама не отримує ніякої компенсації за свої дії, тільки гроші на поточні витрати, а також оплату всіх медичних послуг. У цих країнах заборонено, в тому числі, і рекламування, і пропаганда послуг сурогатних матерів.

Тим часом, в Сполучених Штатах Америки все не так просто. Немає єдиного закону, який регулював би сурогатне материнство в рамках країни. Саме тому в кожному штаті з цього приводу діють свої закони. Зокрема, в Нью Гемпширі і Каліфорнії, а також Іллінойсі сурогатне материнство дозволено в будь-якій формі, як платне, так безкоштовне. У Нью-йорку воно обмежене комерційними послугами, але не повністю заборонено.

Тим часом, до цих пір в багатьох розвинених країнах, де заборонено використовувати послуги сурогатних матерів, влада дивиться крізь пальці на те, що громадяни їх країн використовують послуги сурогатних матерів з інших країн по всьому світу.

Сурогатне материнство в Ізраїлі

На відміну від більшості високорозвинених країн, Ізраїль абсолютно вільно дозволяє використання сурогатного материнства, в тому числі і на комерційній основі. Це пов’язано з тим, що у них більш дбайливо оберігається і захищається законом бажання мати дітей. Зокрема, ніде в світі більше немає таких приватних спроб штучного запліднення як в Ізраїлі. Це стосується і сімей, в яких вже є кілька дітей, але вони не можуть мати ще одного.

Однак сурогатне материнство в Ізраїлі обмежена дещо іншими чинниками. Відповідно до закону, прийнятому в 1996 році, до використання такої репродуктивної технології можуть вдаватися тільки гетеросексуальні пари. Така пара може абсолютно легально знайти сурогатну матір і використовувати її послуги, самостійно або за допомогою спеціальних клінік. Після укладення договору з сурогатною матір’ю його розглядає спеціальна комісія, що прилягає до Міністерства Охорони здоров’я. У цю комісію входять фахівці з репродуктивної медицини, професіонали в області гінекології, соціальні працівники та психологи. Завдання комісії – перевірити здоров’я майбутніх батьків і сурогатної матері, як фізичне, так і душевне. Зокрема, тільки в 2014 році ця комісія розглянула, за офіційними даними, 119 прохань про дозвіл на сурогатне материнство, і задовольнила 118 з них.

Ізраїль про сурогатне материнство: тоді і зараз

Існує спеціальна комісія з прав жінок, яка повідомляє, що в середньому близько 80% сурогатних матерів, які живуть в Ізраїлі, йдуть на такий рішучий крок виключно з фінансових міркувань. Середній вік сурогатної матері – 31 рік, більша частина з них мають середню освіту, 71% з них народжені в Ізраїлі, а ще близько 20% в країнах колишнього СРСР. Ще зовсім недавно право стати сурогатною матір’ю в Ізраїлі мала тільки незаміжня жінка, проте більше 3 років тому закон був змінений, і тепер допомогти безплідній парі може і заміжня жінка. При цьому сурогатна мати для участі в циклі штучного запліднення повинна пройти процес пологів як мінімум один раз, але не більше трьох. У зв’язку з тим, що сурогатне материнство в Ізраїлі повністю дозволено, фінансову винагороду цим жінкам також регулюється законом. МОЗ ухвалив, що послуги сурогатної матері коштують 160 000 шекелів. Однак насправді процедура обходиться майбутнім батькам набагато дорожче: до 250 000 шекелів. Це пов’язано з тим, що, крім безпосереднього винагороди сурогатної матері, батьки оплачують всі її медичні витрати і необхідність декретної відпустки.

В інших країнах дешевше

На даний момент тему сурогатного материнства, яка почала стирати межі між країнами, нерозривно пов’язують із правами сексуальних меншин. Справа в тому, що в тих країнах, де самотнім людям або одностатевим парам заборонено використовувати послуги сурогатного материнства, вони вважають за краще вирушати в інші країни, щоб мати можливість отримати рідну дитину.

На одному з сайтів Міністерства охорони здоров’я Ізраїлю був опублікований звіт, в якому було зазначено, що за 6 років до 2011 року вони розглянули в цілому 199 випадків, які були пов’язані з обов’язковими генетичними перевірками дітей, які були народжені в інших країнах. Ця генетична перевірка необхідна для того, щоб надати дитині ізраїльське громадянство. Уже після 2011 року офіційних даних про це немає, проте, за неофіційними даними, число дітей, народжених за кордоном з використанням послуг сурогатного материнства, зросла на кілька сотень на рік. В одній з фірм лікарі погодилися розповісти журналістам, що тільки близько третини клієнтів вдаються до використання такої репродуктивної технології в рамках Ізраїлю. Ще дві третини вважають за краще виїжджати за кордон для того, щоб сурогатні матері народили їм дитину.

Справа в тому, що за кордоном це відбувається набагато швидше, а послуги сурогатних матерів мають значно нижчу ціну. Однак навіть там для сурмам діють деякі обмеження. Зокрема, в Індії та Грузії, в яку все частіше і частіше звертаються громадяни інших країн для використання послуг сурогатної матері, не всім можна ставати сурмами, і не для всіх іноземців закони однаково гнучкі. Зате в цих країнах вся процедура сурогатного материнства варто до 140 000 шекелів, причому більша частина цих грошей йде не сурогатній матері, а посередникам. Проте, тих грошей, які заробляє сурогатна мати-грузинка, їй вистачає на 3-4 роки забезпеченого спокійного життя.

Права сексуальних меншин

Дуже часто одностатевим парам заборонено використовувати послуги сурогатних матерів у власній державі, тому вони використовують послуги інших країн. Зокрема, один з депутатів в Тель-Авіві, що має нетрадиційну сексуальну орієнтацію, змушений був кілька разів користуватися послугами сурогатних матерів. У нього троє дітей, два з яких були народжені сурогатною матір’ю з Індії, а один – в Таїланді. Депутат зізнався журналістам, що протягом багатьох років він боровся за права одностатевих пар мати повноцінну сім’ю з дітьми в Ізраїлі, проте до цих пір всі ці спроби були марні. Він же розповів, що, коли він захотів мати дітей, в першу чергу дуже ретельно перевірив, в яких умовах живе сурогатна мати, яка буде виношувати дитину. За його словами, з цими жінками він спілкується досі, і постійно справляється, як у них справи.

Депутат цілком справедливо заявив, що вважає лицемірними обурення людей, які наполягають на тому, що сурогатне материнство – це експлуатація жіночого тіла. Депутат зазначає, що в кінцевому підсумку ці ж люди носять одяг і взуття, яка була створена в Китаї, який сумно відомий експлуатацією дитячої праці. Чоловік каже, що чудово розуміє, що сурогатною матір’ю стають, в першу чергу, з матеріальних мотивів. Однак це не означає, що сурмама не робить дивовижне чудо, і він відчуває до таких жінок безмежне відчуття подяки. В кінцевому підсумку, вони роблю майже неможливе – вони дозволяють багатьом парам мати дітей, яких інакше ніколи не були б народжені. У той же час, депутат зазначає, що він не хотів би використовувати послуги сурогатних матерів і країн третього світу, якби у нього був вибір. Однак, поки законодавство Ізраїлю не зміниться, це залишається його єдиною можливістю мати генетично рідних дітей.

Законодавство інших країн

Багато років одностатеві пари, щоб мати повноцінну сім’ю, зверталися до послуг сурогатних матерів з Індії. Однак не так давно, в 2012 році, влада Індії повністю заборонили сурогатне материнство на комерційній основі для одностатевих пар, і після цього велика частина сексуальних меншин з усього світу зверталися до Таїланду. Однак 2015 року влада Таїланду повністю заборонили сурогатне материнство на комерційній основі, причому тільки для іноземців, що поклало кінець так званий репродуктивної міграції.

Це може здатися несправедливим, однак був серйозний прецедент. У 2014 році жінка з Таїланду народила для пари з Австралії двійню. Використовувалися статеві клітини біологічних батьків, і в тіло жінки було поміщено два ембріона, обидва з яких прижилися. У серпні жінка народила близнюків, дівчинку і хлопчика, проте хлопчик виявився хворий. У нього діагностували серйозну серцеву недостатність, проблеми з легенями і синдром Дауна. У цей момент подружжя з Австралії погодилися забрати собі дівчинку, проте відмовилися від власного сина, порахували, що хворий, навіть рідна дитина їм не потрібен.

З одного боку, це може здатися жорстоким, однак сталося серйозне зіткнення поглядів двох різних світів. Справа в тому, що в момент, коли ембріони розвивалися, стало зрозуміло, що хлопчик хворий. Лікарі наполягали на тому, щоб сурогатної матері зробила аборт, який вбив би і другий ембріон. На це були згодні біологічні батьки дитини, проте сама сурогатна мати навідріз відмовилася так надходити в зв’язку з власними релігійними міркуваннями. Розсудити, хто з них мав рацію, неможливо, тому що Таїланді, на жаль, немає чітких законів, які говорять про те, що потрібно робити в такому випадку. Рішення залишилося за сурогатною матір’ю, так як це стосувалося виключно її тіла, і після народження хлопчика батьки від нього відмовилися. Цей випадок викликав справжній фурор по всьому світу, привернув увагу до проблеми сурогатного материнства.

Це ще раз доводить, наскільки важливо регламентувати сурогатне материнство на законодавчому рівні. Зокрема, необхідно дуже чітко розуміти, що робити в тих випадках, коли дитина може народитися хворою. Наприклад, в Україні біологічні батьки дитини зобов’язані забрати її собі, навіть якщо вона була народжена з відхиленнями. Це невеликий, але дуже важливий момент, за яким стоять дуже багато людей.

Ні в якому разі не можна допускати того, щоб сурогатна мати не дарувала чудо народження дитини сімейним парам, а ставала кимось на кшталт торговця, у якого можна вибрати тільки товар, який сподобався.

Не менш важливо і дуже чітко відстежувати, хто і навіщо використовує сурогатні материнство. Зокрема, не так давно один з громадян Японії використовував послуги кількох сурогатних матерів, які в цілому народили для нього 15 дітей. Він використовував дітей як живий товар, продаючи їх за дуже великі гроші.

Не менш важливо відстежувати і то, в яких умовах живуть сурогатні матері. Безумовно, до них пред’являються високі вимоги, як фізичне і психічне здоров’я, а також наявність мінімум одного власного здорову дитину. Дуже важливо розуміти, наскільки важливо знайти хорошу фірму-посередника, яка буде уважно стежити за тим, в яких умовах живе сурогатна мати, а також надавати їй повний медичний і психологічний догляд.

Зокрема, в 2014 році в Мексиці стався дуже серйозний скандал. Через те, що сурогатне материнство було заборонено в Індії і Таїланді, Мексика стала новим оплотом для народження дітей сурогатними матерями. Однак багато нечисті на руку посередники розвели цілу мережу підпільних клінік, в яких сурогатних матерів піддавали жорстоким знущанням, забираючи у них гроші. В кінцевому підсумку це призвело до серйозної чищенні репродуктивних клінік, і тепер всі вони знаходяться під чуйним наглядом закону.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.