Моральні та юридичні проблеми сурогатного материнства

Незважаючи на те, що сурогатне материнство існує вже кілька десятків років, воно як і раніше залишається однією з найбільш суперечливих медичних процедур, які тягнуть за собою безліч суперечок. Не існує навіть єдиного законодавства, яке підтримувало б обидві сторони сурогатного материнства при укладенні договору. Зокрема, у багатьох країнах сурогатна мати має повне право забрати дитину, якщо вважатиме за потрібне. Це ставить біологічних батьків в положення, коли вони повинні бути готові до того, що вони витратять величезну кількість часу і сил на народження малюка, якого їм в кінцевому підсумку навіть не віддадуть.

Саме з цієї причини так важливо, щоб у сурогатної матері вже була як мінімум одна рідна дитина. Це позбавляє від ситуації, коли жінка пізнає материнські почуття вперше і не може впоратися з ними, і хоче залишити малюка собі.

Прихильники сурогатного материнства відзначають той факт, що для багатьох жінок це було і залишається єдиним способом мати генетично рідну дитину. Хоча сурогатна мати йде на певні ризики, пов’язані з виношуванням і народженням, вона дуже добре їх усвідомлює, оскільки про всі спірні моменти її попереджають заздалегідь. Це дає сурогатної матері можливість вибору, виношувати або ні генетично чужу дитину.

Противники сурогатного материнства відзначають той факт, що сурогатні матері йдуть на цю процедуру тільки з однієї причини: заради того, щоб заробити гроші. Безумовно, було б нерозумно вважати, що сурогатними матерями стають тільки тому, що хочуть подарувати комусь безоплатне щастя повноцінного сімейного життя. Однак є в цього питання і зворотна сторона: вона підтверджує, що у жінки є повна свобода розпоряджатися своїм тілом на її розсуд. Рішення, бути чи не бути сурогатною матір’ю, приймає тільки вона, ніхто не в праві примушувати або підштовхувати до рішення стати сурогатною матір’ю.

Крім того, сурогатні матері в більшості країн отримують досить велику компенсацію за свою роботу. Це означає, що не йде мова про експлуатацію жінок, адже вони йдуть на процедуру добровільно, свідомо і отримують за це відповідну винагороду. Чи перетворює це сурогатне материнство в свого роду роботу? Так, дійсно, з якоїсь точки зору це перетворює процес виношування в роботу. Однак в цьому немає нічого поганого, оскільки жінка не просто виконує завдання, а дійсно допомагає комусь пізнати безмірне щастя батьківства і материнства. Серйозне ставлення до процедури сурогатного материнства як до роботи означає тільки одне – що жінка дійсно готова піти на цей крок, вона добре знає всі обов’язки і ризики.

Відповідальність сурогатної матері

Цілком природно, що сурогатна мати повинна бути серйозною і відповідальною, адже їй належить протягом 9 місяців піклуватися про чужу дитину. Однак на практиці це не завжди так, і не завжди є можливість перевірити, як саме живе і веде себе сурогатна мати. Це здатне привести до серйозних проблем, адже спосіб життя сурогатної матері має величезний вплив на стан дитини, а значить, і на її подальшу долю.

Безумовно, контракти, які укладають з сурогатною матір’ю, передбачають повну відповідальність сурогатної матері за її поведінку під час вагітності. Однак, на жаль, не всі подібні випадки можна виявити. Наприклад, якщо сурогатна мати палить під час вагітності, швидше за все не вдасться простежити, щоб вона цього не робила. Проте, куріння під час вагітності може призвести до серйозних ускладнень в дихальних шляхах у дитини або навіть з серцево-судинною системою. При цьому причини подібних вроджених вад не завжди можна відстежити.

Психологічна адаптація дитини

Не так часто прихильники і противники сурогатного материнства думають про те, як почуває або буде почувати себе дитина, народжена сурогатною матір’ю. Безумовно, багато батьків вважають за краще не говорити своєму малюкові про те, що він був народжений іншою жінкою. Однак це ще не гарантує, що дитина не дізнається рано чи пізно, що її народила сурогатна мати. Це може привести до серйозних психологічних проблем, аж до заплутаності в питаннях того, хто його справжня мати: біологічна або сурогатна?

Сім’я сурогатної матері

У тих країнах, де сурогатне материнство законодавчо дозволено, дуже важливо, щоб чоловік сурогатної матері мав чітке уявлення про те, на що йде його дружина. У таких випадках законодавство передбачає, що чоловік сурогатної матері повинен підписати свою згоду на участь його дружини в програмі. Це пов’язано з тим, що сурогатне материнство так чи інакше зачіпає не тільки саму сурогатну матір, а й всю її родину. Серйозним випробуванням може стати сама вагітність, адже жінці потрібний особливий догляд, постійна увага.

Крім того, на фінальних етапах виношування дитини багато біологічні батьки наполягають, щоб сурогатна мати лежала на збережений в клініці або щонайменше жила недалеко від місця, де вона буде народжувати. А це означає, що сурогатній матері на якийсь час доведеться розлучитися зі своєю сім’єю. Деякі біологічні батьки навіть домовляються з сурогатними матерями, щоб ті якийсь час жили в орендованому будинку або квартирі, що дозволить сурогатній матері уникнути неприємних чуток, а біологічним батькам дозволить контролювати її стан.

Зачіпаються також і інтереси дітей сурогатної матері, адже їм доведеться як -то пояснити, чому їх мама виношує дитину, яку вони ніколи не побачать.

Законодавство

Безумовно, законодавство захищає інтереси сурогатної матері і інтереси біологічних батьків, однак жодне законодавство досі не опрацьовано по відношенню до сурогатного материнства настільки добре, щоб вирішувати всі виникаючі проблеми. Саме для цього існує контракт між сурогатною матір’ю і біологічними батьками, в якому прописуються всі зобов’язання та права сторін. Дуже важливо, щоб подібні контракти були укладені тільки фахівцями. В агентствах сурогатного материнства, як правило, є юристи, які займаються подібними питаннями, допомагають вирішити спірні моменти і укласти контракт, який буде в повній мірі захищати як сурогатну матір, так і біологічних батьків.

Зокрема, законодавство ніколи не передбачало простого питання про те, що буде з дитиною, якщо біологічні батьки з якоїсь причини розлучаться. Також законодавчо ніде не вирішується питання про те, що робити сурогатної матері, чи є через трагічну випадковість біологічні батьки дитини загинуть. Саме для таких випадків і існують юристи, які займаються оформленням контракту для проведення програми сурогатного материнства. Вони покликані вирішити всі ці спірні питання ще до їх виникнення, щоб обидві сторони були повністю впевнені в успішному результаті програми.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.