Кому належать права на дитину, народжену сурмамою?

Сурогатне материнство вже багато років допомагає безплідним парам знайти щастя повноцінної сім’ї. Сурогатні матері роблять те, чого не можуть деякі безплідні жінки: вони виношують дітей для того, щоб потім передати цих дітей їх біологічним батькам. Незважаючи на те, що практика сурогатного материнства існує вже багато років, як і раніше залишилися невирішеними багато морально юридичних проблем, які стосуються всіх аспектів сурогатного материнства.

Противники такого явища, як сурогатне материнство, стверджують, що таким чином ми самі підштовхуємо суспільство до того, щоб заможні люди отримали можливість наймати жінок для виношування дітей, навіть якщо в цьому нема потреби. Крім цього, противники сурогатного материнства стверджують, що в такому випадку дуже серйозна роль матері перетворюється на звичайну роботу, і висловлюють побоювання, що в такому випадку спрага особистої вигоди у сурогатних матерів може стати вище в моралі і необхідності зберегти дитину здоровою.

Крім того, феміністки вже не перший раз стверджують, що сурогатне материнство – це ще один крок до експлуатації жінок. Безумовно, в розвинених країнах ніхто не буде примушувати жінку виношувати чужу дитину, проте є серйозні побоювання, що в країнах третього світу це може привести до насильницької експлуатацію жінок для того, щоб вони народжували чужих дітей.

Проти сурогатного материнства активно виступає і церква: церковні службовці стверджують, що таке ставлення до виношування і народження дитини призводить до того, що руйнується священний зв’язок між матір’ю і її малюком. Крім того, священнослужителі вважають, що народження дітей не повинно бути метою шлюбу, незважаючи на те, що сам шлюб священний. На думку служителів церкви, шлюб – це таїнство любові, єднання двох душ, і він не повинен зводитися тільки до необхідності відтворення роду.

Особливо серйозні побоювання викликає той факт, що деяких сурогатних матерів може серйозно травмувати необхідність віддавати дитину, яку вони виношували протягом 9 місяців. Це одна з найсерйозніших проблем сурогатного материнства, для якої до сих пір не знайдено рішення. Незважаючи на те, що жінка йде на цю процедуру повністю добровільно і усвідомлено, в кінцевому підсумку може виявитися складніше віддати малюка, до якого встигла прив’язатися. І це було і залишається одним з найбільш серйозних аргументів від супротивників сурогатного материнства.

На жаль, і зараз зустрічаються випадки, коли сурогатні матері відмовляються віддавати дитину, незважаючи на взяті на себе зобов’язання. В такому випадку єдина надія біологічних батьків – це грамотно продумане законодавство, яке має вставати на їх захист. На щастя, в Україні законодавство продумано таким чином, що сурогатна мати не має право забрати собі дитину. Всі права на цього малюка належать його справжнім, біологічним батькам. Однак подібної думки дотримуються не всі країни, і досі в деяких місцях світу сурогатна мати має повне право забрати собі дитину, яку вона виношувала.

Рішення таких проблем було і залишається неоднозначним, оскільки законодавство досі має серйозні прогалини по частині сурогатного материнства в усіх країнах. Наприклад, дотепер в Америці при необхідності вирішувати, кому належить право материнства: сурогатної матері або справжнім батькам, суд не завжди виносить однакові рішення на користь батьків або сурогатної матері. Відомі випадки, коли народжену дитини залишали з сурогатною матір’ю, коли зобов’язували сурогатну матір передати малюка справжнім батькам, і в кінці минулого століття навіть був випадок, коли сурогатну матір зобов’язали віддати дитину в притулок, а потім передали її біологічним батькам. Це ще раз показує, як багато прогалин в розумінні того, що таке сурогатне материнство, хто дійсно є батьками дитини і як вирішувати спірні питання сурогатного материнства.

Чи не сходяться в думках і вчені, і медики по всьому світу. Деякі з них вважають, що сурогатна мати має більше прав на дитину, оскільки зв’язок, яка встановлюється між малюком і жінкою під час вагітності та пологів, буде набагато важливіше, ніж просто генетичний зв’язок. В якомусь сенсі цю ідею підтверджують і люди, які використовують чужий генетичний матеріал для зачаття дитини, в тих випадках, якщо, наприклад, вони страждають різними генетичними захворюваннями. У такому випадку жінка змушена використовувати чужі яйцеклітини, щоб виносити і народити дитину. І в такому випадку вважається, що найважливіше – це саме той зв’язок, який встановлюється між матір’ю і дитиною в процесі виношування.

Інші вчені, навпаки, вважають, що генетичний зв’язок набагато важливіше, ніж просто виношування і народження. Величезна кількість різних думок, а також цілком серйозних аргументів з кожної зі сторін досі залишають відкритим питання про те, наскільки виправдане сурогатне материнство і кому в кінцевому підсумку належать права на народжену дитину.

Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.