Кесарів розтин - що треба знати про це

Кесарів розтин – це хірургічна операція, в ході якої вагітній жінці, яка не може народити природним шляхом, роблять розріз в животі для вилучення плоду. Операція, згідно зі статистикою, проводиться десь в 15% випадків і в більшості країн має ряд показань.

Походження назви

Вважається, що назва операції походить від латинського слова «кесар», що в перекладі означає «король» або «господар» і сходить до Гаю Юлію Цезарю. Згідно з легендою, один з його родичів був народжений саме таким шляхом – коли породілля померла під час сутичок, її живіт розкрили, щоб, згідно з релігійними звичаями, поховати дитину окремо від матері. Але немовля виявився живий, і йому пророкували дивовижну долю і заступництво богів.

Іншим, набагато більш правдоподібним варіантом походження назви вважається один з пізніх законів Римської імперії, який зобов’язував докторів намагатися у що б то не стало врятувати немовля вмираючої матері. Він носив назву Lex Caesarea – «Імператорський Закон».

Живим жінкам кесарів почали робити тільки в 16 столітті. Практикував це француз Амбруаз Паре, проводилася операція тільки тоді, коли шансу нормально народити у жінки не було. Втім, всі операції закінчувалися летальним результатом для породіль, бо медик не зашивав матку, вважаючи, що в цьому немає необхідності, і вона сама відновиться за рахунок здатності скорочуватися.

З 19 століття операція виконується для порятунку життя жінки, і летальність на той момент складає близько 25%. З винаходом антибіотиків і якісних ниток для зшивання розрізів смерть під час кесаревого розтину стала рідкісним явищем, і зараз такий метод широко застосовується в усьому світі.

У ряді країн кесарів розтин проводять без прямих медичних показань, спираючись тільки на бажання або небажання жінки. За допомогою операції породіллі прагнуть позбутися родового болю, розрізів промежини і розтягування піхви. Однак Всесвітня організація охорони здоров’я нагадує, що кесарів є нехай і не ризикованим, але досить складним оперативним втручанням, вдаватися до якого слід тільки в крайніх випадках. Це пояснюється тим, що дитина, народжена шляхом кесарева, ризикує отримати нервовий розлад на все життя, а жінка – неможливість згодом народжувати природним шляхом. Крім того, операція вимагає довгого відновного періоду, і він не буде простіше, ніж загоєння розрізів промежини.

Показання до застосування кесарева

Чи варто жінці використовувати можливість кесаревого розтину, вирішує тільки лікар і сама жінка. При плановому кесаревому розтині робиться горизонтальний розріз порожнини матки. Існує ряд загальноприйнятих показань для проведення операції:

 • Малий розмір тазу у жінки;
 • Крупний плід;
 • Передлежання плаценти (плацента закриває малюкові шлях назовні);
 • Міома шийки матки;
 • Плід лежить поперек матки;
 • Рубці на матці;
 • Багатоплідна вагітність;
 • Герпес статевих шляхів (щоб уникнути зараження дитини);
 • Загальні захворювання, зважаючи яких жінці протипоказано народжувати самостійно.

Рішення про екстрене кесаревому розтині приймає лікар і найближчий родич жінки. Така операція проводиться, якщо виникли складнощі в процесі пологів, і під загрозою життя дитини або матері. Звичайно проводиться при повному припиненні пологової діяльності (сутичок) або при відшаруванні плаценти, через що дитина не отримує необхідну кількість кисню.

Кесарів розтин вважається нескладною операцією і рідко проводиться під загальною анестезією. Зазвичай жінці знеболюють нижню частину тулуба, і після вилучення дитини відразу ж прикладають до її грудей. Операція займає близько півгодини, більшу частину часу якої відновлюють черевну стінку і накладають шви. Після операції медики стежать, щоб матка інтенсивно скорочувалася і не кровоточила, а також прописуються препарати для відновлення функцій шлунково-кишкового тракту. Жінка перебуває під цілодобовим спостереженням, шви (або скоби) знімають через тиждень і при сприятливому перебігу одужання відправляють пацієнтку додому.

Переваги та недоліки кесаревого розтину

Переваги:

 • можливість безпечних пологів для жінок з вузьким тазом;
 • зниження загрози від пологів, коли природним шляхом провести їх неможливо;
 • уникнення опущення органів;
 • голівка дитини не деформується, проходячи вузькі родові шляхи.

Недоліки:

 • ризик занесення інфекції;
 • iмовірність ускладнень в 10 разів вище, ніж при природних пологах;
 • наявність рубця на матці, який може перешкодити провести наступні пологи;
 • iмовiрнiсть розвитку у жінки важкого стресу через неприроднiсть процесу пологів;
 • зниження імунітету у дитини.
Правильне харчування сурогатної матері
Правильне харчування сурогатної матері

Для того щоб малюк нормально ріс і розвивався, сурогатна мати повинна величезну увагу приділяти своєму раціону. Правильно складений графік і меню харчування допомагають не тільки

Підготовка сурогатної матері
Підготовка сурогатної матері

Проблема безпліддя вже давно стала справжнім бичем 21 століття. Все більше і більше людей не можуть зачати дитину, і не завжди відомі причини цієї патології.