Агентство сурогатного материнства, логотип

 

+38 (095) 423-16-69
+38 (097) 139-84-86

Хочу стати сурогатною мамою

mama.jpg

Ви можете подати заявку на участь у програмі сурогатного материнства, і виносити дитину безплідній парі ...

 

Детальнiше...

 

Хочу стати донором яйцеклітин

donor.jpg

Донори яйцеклітин завжди залишаються анонімними, тобто пара, яка використовує біологічний матеріал сторонньої жінки, не знає і не бачить її ...

Детальнiше...

google.pngfacebook.pngvkontakte.png

Незважаючи на те, що сурогатне материнство стало можливим ще в 90-х роках минулого століття, до сих пір ставлення до цю репродуктивну методику залишається неоднозначним, і вона зберігає багато питань. Прихильники і противники такого методу зачаття наводять численні аргументи за і проти сурогатного материнства. Спробуємо розглянути деякі з них, щоб розібрати етичну сторону питання.

Прихильники подібної репродуктивної методики акцентують увагу людей на те, що сурогатне материнство - це єдиний спосіб для деяких пар мати генетично рідних дітей. Це означає, що сурогатне материнство є всього лише способом лікування безпліддя, нехай і з залученням ще однієї людини. Противники сурогатного материнства вважають, що цей спосіб лікування безпліддя зводить дітей до рівня товару, а також експлуатує жінок.

На сьогоднішній день до сих пір немає єдиного міжнародного закону, який регулював би сурогатне материнство. Це пов'язано з тим, що в кожній державі своє ставлення до подібної репродуктивної технології, в залежності від релігійних міркувань, традицій і народних особливостей. Зокрема, в деяких країнах дозволено тільки некомерційне, безкоштовне сурогатне материнство, яке виключає випадки, коли жінка погоджується виносити чужу дитину, тільки щоб отримати винагороду за це. У деяких країнах сурогатне материнство заборонено повністю. Однак діти, народжені від сурогатної матері для громадян цих країн в якійсь іншій країні, вважаються повноправними громадянами, як і їхні батьки.

Єдиний шанс

Один з найбільш серйозних аргументів за сурогатне материнство - це той факт, що сурогатні матері допомагають безплідним парам знайти сімейне щастя, якого в іншому випадку вони були б позбавлені. Зокрема, в Україні сурогатне материнство повністю законно, а сурогатна мати, як і біологічні батьки дитини, повністю захищена законом. Зокрема, прописано, що скористатися послугами сурогатної матері може жінка або подружня пара за медичними показаннями, які повинен підтвердити лікуючий лікар репродуктолог. Крім того, в Україні заборонено так зване традиційне сурогатне материнство. Традиційне сурогатне материнство - це випадки, коли для отримання ембріона використовується яйцеклітина самої сурогатної матері. Закон виключає подібні випадки, так як це, по суті, змушує жінку продавати свою власну дитину. Тому, якщо біологічна мати з якихось причин не може надати свою яйцеклітину, використовується донорський матеріал. У будь-якому випадку, сурогатне материнство - це не примха, а процедура, яка вимагає дуже багато сил, а також проводиться тільки тим, хто дійсно цього потребує.

На думку прихильників, саме це є основним плюсом сурогатного материнства - воно робить неможливе можливим. Репродуктологи, які щодня стикаються з сотнями пацієнтів, які не можуть знайти повне сімейне щастя і страждають через це, щиро вважають, що сурогатне материнство має повне право на існування, тим більше, якщо воно дозволено законом, а за виконанням всіх умов стежить держава. Крім того, прихильники сурогатного материнства наполягають на тому, що в якомусь сенсі процедура сурогатного материнства схожа з встановленням, з тією різницею, що в цьому випадку батьки забирають дитину, яка буде для них генетично рідною. Люди вважають, що дорікати людей, які користуються послугами сурогатних матерів для зачаття дитини замість того, щоб усиновити малюка з дитбудинку, абсолютно несправедливо. Адже мати своїх рідних дітей - це цілком природне бажання, і кожен має на нього повне право.

З точки зору репродуктивної медицини, сурогатне материнство вже дуже давно довело високу ефективність при лікуванні безпліддя в тих випадках, коли ніякі інші методи не допомагають. У тому числі це стосується і численних спроб безуспішного штучного запліднення, коли пара не може зачати дитину. Крім того, сурогатне материнство використовується як єдиний спосіб мати рідних дітей для тих жінок, які не можуть виносити і народити дитину через різні захворювання, такі наприклад, як вроджений порок серця або відсутність матки.

Аргументи проти

Деякі противники сурогатного материнства, особливо радикально налаштовані, стверджують, що подібний метод лікування є нічим іншим, як відвертим торгівлею живим товаром. Втім, судити про це складно, так як будь-яка мати, яка не може мати своїх дітей, має зовсім інше ставлення до того самого питання. В кінцевому підсумку, адже насправді люди не купують дітей - вони просто звертаються за допомогою до того, хто допоможе їм мати своїх власних малюків. У будь-якому випадку, як можна говорити про продаж дітей, якщо батьки отримують біологічно рідного малюка?

Несправедливо це також із зворотного боку - сурогатна мати продає не свою власну дитину, а чужого малюка, зачатого за допомогою сучасних репродуктивних технологій. А то, що за це вона отримує гроші, зовсім не означає, що вона когось продає - просто сурогатне материнство перетворюється в різновид дуже складної трудомісткої послуги, яка повинна бути належним чином оплачена. Крім того, репродуктологи наполягають на тому, що ніхто не змушує сурогатних матерів цим займатися. Якщо не брати до уваги окремі випадки в по-справжньому бідних країнах, всі сурогатні матері йдуть на це абсолютно добровільно, незалежно від їх мотивів. Ніхто не може змусити жінку стати сурмамою, так що цей вибір залишається тільки за нею.

Крім того, професійні психологи, в тому числі фахівець Анна Хникіна відзначають, що далеко не завжди тільки меркантильні спонукання штовхають жінку на рішення бути сурогатною мамою. На думку психолога, деякі з них роблять цей благородний вчинок тільки тому, що можуть комусь допомогти. В кінцевому підсумку, є жінки, які дуже легко принесли вагітність і пологи, а після того, як вони отримали свою дитину, вони починають розуміти, яке це щастя. Саме звідси і виникає бажання допомогти безплідним парам.

Психологічні аспекти

Крім того, противники сурогатного материнства заявляють, що необхідність віддати дитину, яку сурогатна мати виношувала протягом 9 місяців, може серйозно травмувати. З одного боку, це цілком справедлива заява, адже так чи інакше сурогатна мати звикає за дев'ять місяців до дитині, яка рухається у неї всередині. Дійсно, навіть якщо сурогатній матері спочатку здається, що розлучитися з дитиною буде дуже просто, в кінцевому підсумку це може виявитися не такою простою справою, як бачилося на початку.

З іншого боку, саме з цієї причини в ролі сурогатної матері може виступати тільки жінка, що має як мінімум одну генетично рідну дитину. Це означає, що вона не почне відчувати прилив материнських почуттів до чужого маляти, і не стане травмувати себе і біологічних батьків, намагаючись залишити дитину. Крім того, на роль сурогатної матері підбираються тільки жінки, які дійсно можуть перенести подібний крок. Психологи, які працюють в клініках репродуктології, відзначають, що з відновленням гормонального рівня після пологів сурогатні матері не переймаюся про те, що виносили малюка і віддали його.

Здебільшого психологи пов'язують такий запал з грою гормонів, з яким потрібно змиритися і просто почекати. Важливо відзначити, що в клініках репродуктології психологи працюють не тільки з тими жінками, які прямо зараз проходять цикл, а й з тими, хто вже його пройшов і потребує допомоги і підтримки. Це означає, що сурмама може отримати всю необхідну допомогу. Крім того, психологи наполягають на тому, що після виконання своїх обов'язків сурогатна мати повинна зникнути з життя щасливо ї і вже повноцінній сім'ї. Це необхідно, щоб вона зрозуміла, що не має ніякого відношення до цієї родини, а також не є кимось по-справжньому близьким для цього малюка. Адже, в кінцевому підсумку, вона виконала в якомусь сенсі складну, але благородну роль няні - допомагала малюкові рости і розвиватися, щоб потім віддати його рідним батькам.

Крім того, противники сурогатного материнства наполягають на тому, що в якомусь сенсі біологічні батьки можуть не прийняти дитину, народжену чужою жінкою. Особливо це стосується біологічних матерів, які були позбавлені можливості виношувати і народжувати власну дитину, і у них може не прокинутися материнський інстинкт.

Однак практика репродуктивних клінік показує, що ще жодного разу не траплялося такого, щоб жінка, пройшовши через стільки випробувань і витративши стільки сил на те, щоб мати рідну дитину, його не любила. В кінцевому підсумку, материнський інстинкт і вміння бути хорошими батьками - це не тільки достатній рівень гормонів в організмі, це в першу чергу доросле і зріле рішення, прийняте з розумінням того, наскільки круто дитина змінить життя. Саме це є визначальним фактором хороших батьків, а не наявність найпростіших інстинктів. За словами психолога, люди, які зважилися на використання послуг сурогатної матері, як правило, протягом декількох років до цього боролися за своє право мати повноцінну сім'ю. Для них можливість мати дитину - це величезне щастя, що практично повністю виключає випадки, коли жінка не відчуває до власного малюка теплих почуттів. Крім цього, тісний зв'язок між матір'ю і дитиною формується не тільки в процесі вагітності, а здебільшого відноситься до періоду раннього дитинства. Саме в перший рік життя дитина стрімко розвивається, зростає і прив'язується до матері, і це взаємно. У будь-якому випадку, жінка не зобов'язана любити свою дитину, неважливо, народила вона його або просто була біологічною матір'ю. Дитина - це повноцінна людина, з нею необхідно знайомитися точно так же, як ви знайомитеся з кожним своїм новим другом. А враховуючи, наскільки бажана і довгождана дитина, народжена сурогатною матір'ю, батьки зазвичай з дуже великим трепетом до нього відносяться і дарують всім цю кохання, яке копили довгі роки.